GRUDZIEŃ 2019

5 grudnia dr n. med. Marta Klak uczestniczyła w konferencji MedTrends 2019 zorganizowanej przez Śląski Park Technologii Medycznych Kardio-Med Silesia. Podczas wydarzenia wygłosiła referat na temat wykorzystania wysp trzustkowych w procesie biodrukowania bionicznej trzustki.

19 grudnia menadżer zespołu chemicznego mgr inż. Katarzyna Kosowska brała czynny udział w seminarium szkoleniowym z zakresu podstaw reologii w siedzibie Anton Paar w Warszawie. Po części wykładowej nastąpiła część warsztatowa podczas, której prowadziła pomiary oscylacyjne i rotacyjne naszego Biotuszu A na aparatach z serii MCR. Okazało się, że jest to materiał idealny do tego typu badań.

LISTOPAD 2019

12 listopada dr n. med. Marta Klak wzięła udział w spotkaniu zorganizowanym przez polskie ambasadorki międzynarodowej organizacji Women in 3D Printing. Podczas meet up’u opowiedziała o projekcie bionicznej trzustki i ostatnich postępach w badaniach.

13 listopada dr hab. med. Michał Wszoła uczestniczył w konferencji Diabetologia 2019. Podczas wydarzenia wygłosił dwa wystąpienia. Prezentacje były poświęcone projektowi bionicznej trzustki oraz pierwszej hodowli wysp Langerhansa z komórek macierzystych prowadzonej przez Uniwersytet Kalifornijski w San Francisco.

PAŹDZIERNIK 2019
W dniach 4-6 października dr hab. med. Michał Wszoła uczestniczył w XXIII Sympozjum Diabetologicznym. W sesji naukowej poświęconej nowym niekonwencjonalnym metodom leczenia cukrzycy docent wygłosił dwa wystąpienia:
– Przedkliniczny program biodrukowania 3D bionicznej trzustki z żywych komórek.
– Przeszczepianie komórek beta pod śluzówkę żołądka.

W dniach 17-19 października zespół naukowy uczestniczył w 14. Kongresie Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego. Nasi przedstawiciele wygłosili dwie prezentacje oraz przedstawili 4 plakaty z wynikami badań. Jedna z naszych prac –  Towards 3D bioprinting of bionic pancreas: the effect of UV crosslinking on pancreatic islets after the bioprinting process – została nagrodzona. Kolejny raz dzielimy się wiedzą i doświadczeniem w znakomitym gronie.

WRZESIEŃ 2019

W dniach 15-18 września nasza doktorantka Patrycja Kowalska wzięła udział w największym europejskim kongresie poświęconym transplantologii (ESOT) w Kopenhadze. Podczas wydarzenia wygłosiła aż trzy wystąpienia ustne i zaprezentowała nasze wyniki badań w postaci plakatu. Jesteśmy dumni, że kolejny raz możemy wymieniać się doświadczeniami z najwybitniejszymi naukowcami oraz opowiadać o naszych osiągnięciach.

W dniach 16-19 września nasi specjaliści od wytwarzania biotuszu – Katarzyna Kosowska i Tomasz Bryniarski wzięli udział w konferencji zorganizowanej przez E-MRS (European Materials Research Society). Podczas wydarzenia poszerzaliśmy swoją wiedzę z zakresu biomateriałów i druku 3D.

LIPIEC 2019

24 lipca dr hab. med. Michał Wszoła zaprezentował wyniki naszych badań na konferencji w Nowym Jorku. Wydarzenie zostało zorganizowane przez największą na świecie Fundację zajmującą się finansowaniem badań nad cukrzycą – JDRF. W konferencji uczestniczyli światowej sławy eksperci z zakresu biodruku 3D i jego zastosowania w leczeniu cukrzycy typu 1. Zaproszenie to wielki zaszczyt dla całego zespołu, a także potwierdzenie fenomenu projektu bionicznej trzustki.

W dniach 02-05 lipca członkowie zespołu naukowego uczestniczyli w 17. Światowym Kongresie organizowanym przez International Pancreas Islet Transplant Association (IPITA) we Francji. Podczas sesji (Bio)artificial pancreas and stem cells zaprezentowaliśmy wyniki naszych badań aż pięciokrotnie! Tematy wystąpień:

1. Towards 3D-bioprinting of bionic pancreas: influence of the bioink composition during 3D
bioprinting of pancreatic scaffolds on the functionality and viability of pancreatic islets.
2. Towards 3D-bioprinting of bionic pancreas: the effect of time of UV crosslinking on pancreatic islets after the bioprinting process.
3. Towards 3D-bioprinting of bionic pancreas: effect of pressure on the viability of pancreatic islets.
4. Pancreas decellularization protocol – balance between low DNA concentration and structural damage as a condition of successful recellularization.
5. The influence of the flow of detergent and donors characteristic on the extracellular matrix
composition after human pancreas decellularization.

Jesteśmy dumni, że kolejny raz możemy wymieniać się doświadczeniami z najwybitniejszymi
naukowcami oraz rozpowszechniać informacje na temat projektu bionicznej trzustki.

CZERWIEC 2019

W dniach 01-05 czerwca Menadżer laboratorium oraz Prezes Fundacji uczestniczyły w American Transplant Congress w Bostonie. Jest to coroczny, największy kongres transplantologiczny organizowany przez Amerykańskie Towarzystwo Chirurgów Transplantacyjnych (ASTS) i Amerykańskie Towarzystwo Transplantacyjne (AST). Kongres zapewnia uczestnikom możliwość zapoznania się z najnowszymi osiągnięciami w zakresie badań oraz stanowi platformę wymiany pomysłów i praktyk w dziedzinie transplantologii. Podczas wydarzenia Menadżer laboratorium dr n. med. Marta Klak zaprezentowała dwa plakaty:

1. Towards 3D-Bioprinting of Bionic Pancreas: Effect of Pressure on the Viability of Pancreatic Islets.
2. Balance between Low DNA Concentration and Structural Damage of Extracellular Matrix during Recellularization Procedure as a Key to Successful Recellularization.

Podczas Kongresu Prezes Fundacji Joanna Prockiw prowadziła rozmowy na temat komercjalizacji zaprezentowanych wyników badań.

MAJ 2019

W dniach 27-31 maja członkowie zespołu naukowego wzięli udział w konferencji TERMIS EU 2019 na greckiej wyspie Rodos. Tematem przewodnim wydarzenia było wykorzystanie inżynierii tkankowej w nowoczesnych terapiach medycznych. Podczas tej wielopanelowej konferencji zespół uczestniczył w wielu sesjach wykładowych z zakresu angiogenezy, neowaskularyzacji, wykorzystania komórek macierzystych czy nowych biomateriałów i różnych sposobów biodrukowania. Udział w wydarzeniu to nie tylko doskonała okazja do wymiany doświadczeń i wiedzy z naukowcami z całej Europy, ale także do nawiązania kontaktów z czołowymi firmami zajmującymi się tworzeniem biodrukarek i komponentów używanych w biodruku 3D.

KWIECIEŃ 2019

Projekt biodrukowanie 3D bionicznej trzustki otrzymał statuetkę Złotego Lidera Ochrony Zdrowia 2019 w kategorii Innowacyjne Pomysły. To była już 13. edycja prestiżowego konkursu organizowanego przez Otwarty System Ochrony Zdrowia.

MARZEC 2019

14 marca wydrukowaliśmy pierwszy na świecie prototyp bionicznej trzustki z układem naczyniowym. Na chwilę obecną nasza bioniczna trzustka składa się wyłącznie ze zwierzęcych wysp trzustkowych alfa i beta produkujących glukagon i insulinę, zatopionych w specjalnym biologicznym biotuszu, który ma imitować naturalne miejsce bytowania w trzustce. Wokół wysp trzustkowych udało nam się wydrukować układ naczyniowy, do którego podłączyliśmy aktywny przepływ. Wydrukowaną trzustkę umieściliśmy w bioreaktorze. Wykonaliśmy już także rezonans magnetyczny i tomografię komputerową, żeby ocenić nasz prototyp od wewnątrz. Wyniki tych badań wykazały, że odwzorowaliśmy wszystkie naczynia dokładnie tak, jak to zaprojektowaliśmy w programie komputerowym.

STYCZEŃ 2019

Na konferencji EPITA – European Pancreas and Islet Transplant Association w Austrii otrzymaliśmy nagrodę za najlepszy plakat. Wyróżniony materiał dotyczył wpływu promieniowania UV na stopień zniszczenia DNA. Ponadto dr hab. med. Michał Wszoła został zaproszony do przeprowadzenia warsztatów dla młodych naukowców na temat izolacji i transplantacji wysp trzustkowych. Jesteśmy dumni, że doceniono nasze badania, wiedzę i doświadczenie.

LISTOPAD 2018

W dniach 8-10 listopada dr hab. n. med. Michał Wszoła wziął udział w Asian Transplantation Week w Seulu, gdzie wygłosił aż pięć referatów i zaprezentował trzy plakaty. Czynny udział w ATW 2018 to wielkie wyróżnienie dla zespołu pracującego nad projektem bionicznej trzustki.

PAŹDZIERNIK 2018

Projekt bionicznej trzustki zdobył II nagrodę w odbywającym się od 10 lat, prestiżowym konkursie Złoty Skalpel organizowanym przez Puls Medycyny.

W dniach 11-13 października na konferencji Basic Science in Transplantation Meeting 2018 w Rotterdamie dr n. med. Marta Klak zaprezentowała wyniki naszych badań o wpływie drukowania 3D w alginianie na funkcjonalność i żywotność wysp trzustkowych.

22 października mieliśmy przyjemność wziąć udział w seminarium Innowacje w Diabetologii w Katowicach. Dr hab. n. med. Michał Wszoła, zaproszony w roli eksperta, wygłosił referat na temat Drukowanie 3D narządów – fikcja czy rzeczywistość? Projekt bionicznej trzustki wzbudził ogromne zainteresowanie.

WRZESIEŃ 2018

W dniach 24-26 września dr n. med. Marta Klak, Ewa Buczek i Sabina Urban uczestniczyły w 9th International NICE_EPITA “Islet – beta Cell Replacement Workshop” w Mediolanie. Konferencja umożliwiła naszym naukowcom zgłębienie praktycznej wiedzy na temat izolacji wysp trzustkowych i decelularyzacji.

LIPIEC 2018

W czerwcu Fundacja Badań i Rozwoju Naukiprzeprowadziła akcję #pomóżnamruszyćzrobotą, której celem była zbiórka środków na zakup wysokospecjalistycznej drukarki 3D BioX firmy Cellink. W niespełna miesiąc udało się zebrać środki na zakup drukarki, która pojawiła się w laboratorium Fundacji 9 lipca. Jest to pierwsza w Polsce tego typu drukarka. Umożliwi to przyspieszenie prac nad projektem biodrukowania bionicznej trzustki. 

Na obecnym etapie prac niezbędna była wysokospecjalistyczna drukarka 3D, dzięki którejmożna w sterylnych warunkach drukować płatki trzustkowe.

Akcja #pomóżnamruszyćzrobotątrwała miesiąc i odniosła niebywały sukces – udało się zebrać kwotę 144 462 złotych. Nie byłoby to możliwe bez wsparcia wielu zaangażowanych w to osób. W poniedziałek 9 lipca drukarka 3 D BioX pojawiła się w laboratorium Fundacji, aby naukowcy mogli ruszyć z kolejnym etapem prac nad projektem.

W trakcie dzisiejszej transmisji live przez media społecznościowe można było obserwować prototypowe drukowanie układu naczyniowego.

Dziękujemy Wszystkim Darczyńcom i Wolontariuszom.

Czerwiec 2018

28 czerwca odbyło się kolejne spotkanie Konsorcjum Bionic podczas, którego zostały omówione dotychczasowe etapy projektu bionicznej trzustki oraz rozmowy na dalszy postęp prac. Partnerem spotkania była firma Biokom

W dniach 13-16 czerwca zespół naukowo-inżynierski wziął udział w konferencji i warsztatach naukowych w Belgii z zakresu zastosowania technologii druku 3D w medycynie. Podczas wykładów dowiedzieliśmy się o klinicznych zastosowaniach druku 3D. W szczególności zainteresowały nas informacje o tworzeniu cyfrowych modeli 3D narządów i układu naczyniowego oraz informacje, w jaki sposób można je pozyskać z wyników rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej. Mieliśmy również możliwość zapoznać się z gotowymi wydrukami wykonanymi dla instytucji z branży medycznej. Takimi jak: szablony chirurgiczne,  modele anatomiczne nietypowych przypadków  i spersonalizowane protezy kości i stawów. Szkolenie zakończyło się wizyta w siedzibie firmy Materialise, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć jak przebiega cały proces projektowania i wytwarzania wydruków 3D do zastosowań medycznych.

W dniach 2-6 czerwca nasi wysłannicy: dr hab. n. med. Michał Wszoła, dr n. med. Marta Serwańska – Świętek oraz lek. Andrzej Berman wzięli udział w American Transplant Congress w Seattle. Nasz zespół otrzymał dwie nagrody „order of distinction” dla prac: Pancreas Decellularization Protocol – Comparison of Methods (jednocześnie zwycięzca Best in Congress Posters) oraz Changes in Gene Expression of Selected Genes in Patient with Type 1 Diabetes in Peripheral Blood. Jesteśmy dumni!

MAJ 2018

W maju dr n. med. Marta Klak wyjechała do Holandii do Kliniki Transplantacyjnej Uniwersytetu w Leiden. Pod czujnym okiem kierownika kliniki – Profesora Elco Koning – miała okazję wymienić doświadczenia oraz zdobyć nową wiedzę w zakresie biologii i izolacji wysp trzustkowych.

W dniach 7-8 maja nasi przedstawiciele: dr hab. med. Michal Wszola, dr n. med. Marta Serwańska-Świętek oraz dr n. med. Marta Klak uczestniczyli w warsztatach Key Opinion Leaders on Stem Cell Derived Beta Cells w Harvard Medical School. To dla nas dawka sporej wiedzy oraz przede wszystkim forum wymiany doświadczeń ze  światowej klasy naukowcami.

MARZEC 2018

Zespół naukowo-inżynierski Fundacji w dniach 22-23 marca wziął udział w serii wykładów i warsztatów 3D Printing in Musculoskeletal Tissue Engineering organizowanych przez Politechnikę Warszawską i organizację zrzeszającą naukowców zaangażowanych w prace związane z biodrukiem 3D. Podczas wykładów zostały przedstawione najnowsze badania z dziedziny biodruku 3D prowadzone w największych ośrodkach naukowych z całego świata. Nasz zespół najbardziej zainteresowały badania na temat składu i właściwości bio-tuszy oraz wzrostu naczyń in-vivo w wszczepionych płatkach wytworzonych przy pomocy druku 3D. Na zakończenie szkolenia wzięliśmy  udział  w  warsztatach dotyczących obsługi drukarki Cellink oraz oprogramowania Siemens NX, służącego to tworzenia i edycji modeli 3D.

Styczeń 2018

Uczestniczyliśmy też w Międzynarodowym Kongresie 8th EPITA Symposium & 37th AIDPIT Workshop poświęconym wysepkom trzustkowym, na którym mogliśmy wymienić się doświadczeniami. Docent Michał Wszoła prowadził jedną z głównych sesji Kongresu. Najwyraźniej w Europie doceniają nasze wysiłki i starania. W naszym laboratorium pojawiła się drukarka 3D!

Grudzień 2017

Wspólnie z naszym Konsorcjantem Politechniką Warszawską możemy pochwalić się wydrukowanym płatkiem wysp trzustkowych. Profesor Wojciech Święszkowski i dr. inż. Joanna Idaszek włożyli w to wiele pracy.

Listopad 2017

Prace bezustannie trwają. Obecnie ulepszamy procedurę izolacji wysp trzustkowych. COBE wspaniale oczyszcza wyspy trzustkowe.

PAŹDZIERNIK 2017

3 października odbyło się II Spotkanie Konsorcjantów, aby omówić realizację kolejnych etapów projektu bionicznej trzustki. Konsorcjum miało niebywałą przyjemność na tym spotkaniu gościć zaprzyjaźnionego lekarza Prof. Elco Koning – Kierownika Kliniki Transplantacyjnej Uniwersytetu w Leiden, Prezesa European Pancreas and Islets Transplant Association (Epita) oraz doktora Engelse Marten. Odbyliśmy również niezwykle ciekawe spotkanie z profesorem Moskalewskim, człowiekiem który w 1966 roku po raz pierwszy na świecie wyizolował wyspy trzustkowe.

Czerwiec 2017

Doposażamy laboratorium i mamy już nawet pierwszy sukces. Wyizolowaliśmy 1 mln 60 tysięcy wysp trzustkowych. Zaczynaliśmy od 11 tysięcy!

Maj 2017

Zabieramy się do działania. Pierwsze badania w naszym nowym laboratorium. Nasz zespół docent Michał Wszoła oraz Andrzej Berman uczestniczyli na American Transplant Congress Chicago. Mieli przyjemność odwiedzić profesora Witkowskiego.

KWIECIEŃ 2017

Zaczynamy wyposażenie laboratorium w niezbędny sprzęt. Dużo pracy przed nami 🙂

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach związanych z otrzymywaniem newslettera Fundacji Badań i Rozwoju Nauki. Przyjmuję do wiadomości, że administratorem danych osobowych jest Fundacja Badań i Rozwoju Nauki, z siedzibą w Warszawie, ul. Rydygiera 8 a podstawą prawną przetwarzania jest moja dobrowolna zgoda. Mogę w każdej chwili odwołać tę zgodę, ale jej odwołanie nie wpłynie na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano przed tym odwołaniem. Moje dane przetwarzane będą do czasu wycofania przeze mnie zgody na to przetwarzanie. Administrator nie przewiduje ujawniania danych innym odbiorcom. Moje dane nie będą podlegały profilowaniu, nie będą też przekazywane do państw trzecich ani organizacji międzynarodowych.  Przysługuje mi prawo dostępu do treści moich danych, ich sprostowania, usunięcia, lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo do wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych, jeśli przetwarzanie będzie się odbywało niezgodnie z obowiązującymi przepisami.

 

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu zwiazanym z przesłaniem darmowego e-booka “Ogarnij cukier”. Przyjmuję do wiadomości, że administratorem danych osobowych jest Fundacja Badań i Rozwoju Nauki, z siedzibą w Warszawie, ul. Rydygiera 8 a podstawą prawną przetwarzania jest moja dobrowolna zgoda. Mogę w każdej chwili odwołać tę zgodę, ale jej odwołanie nie wpłynie na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano przed tym odwołaniem. Moje dane przetwarzane będą do czasu wycofania przeze mnie zgody na to przetwarzanie. Administrator nie przewiduje ujawniania danych innym odbiorcom. Moje dane nie będą podlegały profilowaniu, nie będą też przekazywane do państw trzecich ani organizacji międzynarodowych.  Przysługuje mi prawo dostępu do treści moich danych, ich sprostowania, usunięcia, lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo do wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych, jeśli przetwarzanie będzie się odbywało niezgodnie z obowiązującymi przepisami.