O Fundacji - Fundacja

Fundacja Badań i Rozwoju Nauki jest jednostką naukową. Pracujemy nad projektem bionicznej trzustki 3D, który zrewolucjonizuje leczenie cukrzycy typu 1 w Polsce i na całym świecie. Dzięki żywemu organowi wydrukowanemu na biodrukarce 3D, będzie można przeszczepić człowiekowi żywy organ “szyty na miarę" i wyleczyć z cukrzycy typu I – obecnie choroby nieuleczalnej. Szacuje się, że w Polsce żyje ok. 3 milionów osób chorych na cukrzycę, z tego 200 tys. to osoby cierpiące na cukrzycę typu I. Niestety ciągle rośnie liczba osób, których obecne terapie leczenia cukrzycy nie chronią przed rozwojem groźnych dla życia powikłań. Obecnie jedyną metodą na doprowadzenie do całkowitego wyleczenia jest przeszczep trzustki lub przeszczep wysp trzustkowych. Jednakże są to metody trudne i niepozbawione licznych wad, jak ciągły niedobór narządów do transplantacji, przewlekła immunosupresja czy ryzyko powikłań chirurgicznych po przeszczepie trzustki. Rozwiązaniem tego problemu będzie “trzustka szyta na miarę", czyli w pełni funkcjonalny narząd stworzony z komórek macierzystych pacjenta wydrukowany w technologii biodruku 3D. Nad tym pracują polscy naukowcy z Fundacji Badań i  Rozwoju Nauki.

Projekty, które realizujemy

BIODRUKOWANIE 3D BIONICZNEJ TRZUSTKI
OPRACOWANIE BIOTUSZY DO BIODRUKU 3D
Sztuczne wyspy trzustkowe
Biodrukarka 3D

Popularyzacja i promocja nauki

Nasza działalność nie ogranicza się wyłącznie do badań nad bioniczną trzustką. Od początku istnienia fundacji nasi naukowcy chętnie uczestniczyli pro bono w piknikach naukowych oraz dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniami z najmłodszymi zachęcając ich do przygody z nauką. Dzielimy się naszą pasją umożliwiając utalentowanej młodzieży dalszy rozwój i podnoszenie swoich kwalifikacji w otoczeniu najnowszych osiągnięć terapii medycznych na światowym poziomie. Wierzymy, że nasz kraj, który ma wysoce wykwalifikowanych i kreatywnych naukowców może realnie wpłynąć na postęp i rozwój technologiczny świata.

Multidyscyplinarny zespół wybitnych ekspertów

Zespół Fundacji tworzą pełni zapału i utalentowani naukowcy z innowacyjnym zacięciem, pełni pasji i kreatywności biotechnolodzy, chemicy, biolodzy, inżynierowie, technicy laboratoryjni oraz lekarze i konsultanci medyczni pod kierownictwem Przewodniczącego Rady Naukowej Fundacji  dr hab. med. Michała Wszoły – chirurga transplantologa, naukowca wizjonera z bogatym doświadczeniem w walce z powikłaniami cukrzycy i autora projektu bionicznej trzustki.

Eksperckie komentarze naszych specjalistów są wykorzystywane w prestiżowych wydawnictwach fachowych oraz obecne medialnej przestrzeni. Jako pionierzy biodruku trzustki nie tylko wierzymy w sukces naszych badań, ale także aktywnie lansujemy zdrowy tryb życia jako w trosce o świadomość pacjenta.

Jesteśmy dumni z nominacji do tytułu Ambasadora Polskiej Nauki w roku 2019 i 2020.

NAGRODY I WYRÓŻNIENIA

Nagroda Kongresu Gospodarki Elektronicznej i Fundacji "Promyk Słońca" 2020

Nagroda Kongresu Gospodarki Elektronicznej i Fundacji "Promyk Słońca" dla Fundacji Badań i Rozwoju Nauki i zespołu naukowego dr. hab. med. Michała Wszoły za prace nad bioniczną trzustką - innowacyjnym rozwiązaniem technologicznym na rzecz osób z niepełnosprawnościami

Złoty Lider Ochrony Zdrowia 2019

Statuetka Złotego Lidera Ochrony Zdrowia 2019 w kategorii Innowacyjne Pomysły za projekt „Biodrukowanie 3D bionicznej trzustki”

Polska Nagroda Inteligentnego Rozwoju 2016

Ambasador Polskiej Nauki 2019,2020

Nominacja dla dr. hab. med. Michała Wszoły w plebiscycie Ambasador Polskiej Nauki (organizator KGHM Polska Miedź)

II nagroda w konkursie Złoty Skalpel 2018

Nagroda za najlepszy plakat na konferencji EPITA 2019

Nagroda za najlepszy plakat na konferencji EPITA – European Pancreas and Islet Transplant Association w Austrii. Wyróżniony materiał dotyczy wpływu promieniowania UV na stopień zniszczenia DNA

Certyfikat Komisji Europejskiej „Seal of Excellence” 2019

Certyfikat Komisji Europejskiej „Seal of Excellence” dla Polbionica sp. z o.o. za projekt „Biodrukowanie 3D bionicznej trzustki” złożony w ramach instrumentu MŚP Horyzont 2020

Nagroda 14. Kongresu Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego 2019

Nagroda 14. Kongresu Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego dla pracy naukowej „Towards 3D bioprinting of bionic pancreas: the effect of UV crosslinking on pancreatic islets after the bioprinting proces”.

JESTEŚMY JEDNOSTKĄ NAUKOWĄ WPISANĄ DO REJESTRU MINISTERSTWA EDUKACJI I NAUKI POL-on (poprzednio MNiSW).

Statut fundacji

Sprawozdania

Zgodnie z obowiązkiem nałożonym na organizacje pożytku publicznego oraz w trosce o zapewnienie pełnej transparentności w działaniach Fundacji, poniżej publikujemy nasze sprawozdania merytoryczne i finansowe.

insert image

Sprawdź co u nas, przeczytaj nasze artykuły eksperckie!