• Home
  • Wernisaż wystawy portretów DNA w Warszawie na inaugurację projektu DNAArt

Wernisaż wystawy portretów DNA w Warszawie na inaugurację projektu DNAArt

8 listopada, 2022

W czwartek, 17 listopada o godzinie 19, w warszawskim salonie Goldenmark, odbył się wernisaż wystawy, w ramach której można obejrzeć niepowtarzalne portrety DNA stworzone na bazie materiału genetycznego. Ekspozycja inauguruje przedsięwzięcie DNAArt – jego celem jest wsparcie prac Fundacji Badań i Rozwoju Nauki nad projektem bionicznej trzustki 3D, która zrewolucjonizuje leczenie cukrzycy.

W salonie Goldenmark przy placu Konstytucji 6 w Warszawie, w ramach ekspozycji można zobaczyć
8 unikatowych portretów DNA. Wśród sportretowanych znalazły się osoby ze świata nauki, sztuki, kultury i biznesu oraz działacze społeczni: prof. Michał Wszoła, Jerzy Owsiak, prof. Wiesław Łuczaj (aka Mark Starel), Tadeusz Mysłowski, Robert Szaj, Anna Ossowska, dr Katrina Sadrak i Maciej Łysiak.

Wystawa zainaugurowała przedsięwzięcie DNAArt, którego celem jest wsparcie Fundacji Badań i Rozwoju Nauki rozwijającej projekt bionicznej trzustki 3D – rewolucyjnej na skalę światową terapii leczenia cukrzycy typu 1. Ekspozycję można oglądać w salonie Goldenmark do 17 grudnia 2022 roku.

Jesteś sztuką. Jesteś nauką.

DNAArt to pierwsze i wyjątkowe połączenie sztuki z nauką na polskim rynku. Sam charakter projektu jest innowacyjny, ale stoi za nim 13 lat doświadczenia w prowadzeniu zaawansowanych projektów badawczych Fundacji Badań i Rozwoju Nauki, a także 25 lat doświadczenia zespołu naukowców i opatentowana technologia laboratoryjna.

– Dzięki autorskiemu know-how naukowcy z Fundacji Badań i Rozwoju Nauki wizualizują DNA, tworząc artystyczne, jedyne w swoim rodzaju portrety – najbardziej niepowtarzalną formę sztuki. W ten sposób starają się pozyskać fundusze, aby kontynuować badania nad 3D bioniczną trzustką. Wierzymy, że już wkrótce dzięki organowi z drukarki 3D odmieni się życie pacjentów na całym świecie – podkreśla prof. Michał Wszoła, chirurg, transplantolog, naukowiec – wizjoner, pomysłodawca bionicznej trzustki.

Projekt DNAArt łączący aspekt nauki i sztuki z indywidualną wyjątkowością każdego człowieka jest przedsięwzięciem doskonale wpisującym się w system wartości, w ramach którego funkcjonuje marka Goldenmark. Z jednej strony daje naszym klientom unikalną szansę na sportretowanie swojego wewnętrznego “ja”, artystycznego zapisu własnych genów. Z drugiej – włącza w przedsięwzięcie przenoszące akcent naszego zaangażowania na dobro wspólne, jakim jest wsparcie badań nad innowacyjną metodą leczenia poważnej choroby – cukrzycy typu 1. Jesteśmy dumni, że w ten sposób możemy być częścią tak ważnego projektu – wyjaśnia Anna Ossowska, menedżer w firmie Goldenmark, która jest partnerem projektu DNAArt.

Jak powstają portrety DNA?

Współczesna technologia pozwala na przelanie niepowtarzalnego kodu genetycznego na płótno w sposób, którego nigdy dotąd nie umożliwiały malarstwo czy fotografia. Unikatowy portret DNA to pierwsze tego typu połączenie art&science w Polsce.

W kontekście sztuki, postrzegam DNA jako fascynującą i niezwykle inspirującą bazę danych, zarówno dla sztuk wizualnych, jak i nowych mediów. Szczególną rolę upatruję jednak w algorytmie genetycznym (GA) niezbędnym do autonomicznej ewolucji sztuki cyfrowej. Algorytm ten jest inspirowany genetyką i doborem naturalnym. Posiada opcję wyłączenia obecności człowieka w procesie twórczym, co prowadzi do pytania, czy GA może być artystą – tłumaczy prof. Wiesław Łuczaj, artysta intermedialny i twórca międzynarodowego ruchu Discursive Geometry.

Naukowcy z laboratorium Fundacji Badań i Rozwoju Nauki izolują materiał DNA z pobranej próbki. Następnie w wyniku zaawansowanych technologicznie prac laboratoryjnych otrzymują graficzne przedstawienie wybranych genów. W ten sposób powstaje niezwykłe połączenie nauki i sztuki – wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju obraz z DNA.

Artyści wspierają pracę Fundacji

Tadeusz Mysłowski, którego portret DNA będzie jednym z prezentowanych na wystawie w salonie Goldenmark, to polsko-amerykański artysta od 50 lat żyjący i pracujący twórczo w Nowym Jorku, a także w Lublinie – swoim rodzinnym mieście.

Będąc pod wrażeniem sukcesów polskiej medycyny na arenie międzynarodowej i pełen admiracji dla dokonań wizjonera prof. Michała Wszoły oraz jego dzielnego zespołu, postanowiłem, wraz z Ireną Hochman – moją długoletnią artystyczną partnerką, jako gest humanistycznej solidarności, przekazać jedno z moich dzieł na aukcją charytatywną na rzecz dalszych badań nad bioniczną trzustką. Całą sumę, którą uda się uzyskać, przekażemy na dalsze prace nad ambitnym eksperymentem prof. Wszoły i jego zespołu – zapowiada Tadeusz Mysłowski, którego obraz „The essence of doing science” sygnowany jest podpisem noblisty Jamesa Watsona.

We współpracy z Fundacją Badań i Rozwoju Nauki powstała także instalacja artystyczna, złożona z pracy dr Katriny Sadrak „Atraktor Szczęścia” – obrazowania wyselekcjonowanych przez naukowców fragmentów DNA malarki, powielonego na „niekończącej” się linii oraz z animacji „Osobliwość początkowa”.

Wielki Wybuch zaczyna się od Osobliwości Początkowej – punktu lub linii. Jedno źródło, które łączy wszystko w naszym Wszechświecie. Na “pierwszej linii” umieściłam moje DNA… intelekt, kreatywność i szczęście – takie geny otrzymałam od moich przodków. Jesteśmy połączeni w najintymniejszy z możliwych sposobów – mówi dr Katrina Sadrak, menedżer ds. artystycznych w Goldenmark.

Instalację zaprezentowano na cyklicznej wystawie „Pierwsza Linia” w galerii ODA w Piotrkowie Trybunalskim. 

Bioniczna trzustka zrewolucjonizuje leczenie cukrzycy

W marcu 2019 roku, prof. Michał Wszoła wraz z zespołem Fundacji Badań i Rozwoju Nauki i Konsorcjum Bionic, wydrukował w technologii 3D, pierwszy na świecie, w pełni unaczyniony prototyp bionicznej trzustki. Było to wydarzenie o przełomowym znaczeniu. Przy zastosowaniu nowatorskich technologii biodruku 3D, z żywych komórek stworzono w pełni funkcjonalny organ, produkujący insulinę i glukagon – hormony odpowiedzialne za regulację poziomu cukru we krwi. Jego powstanie budzi nadzieję na sukces w walce z cukrzycą typu I.

Od lat z podziwem patrzę na projekt 3D bionicznej trzustki. Wierzę w to, że kiedyś choroba, z którą się zmagam będzie mogła być z powodzeniem leczona właśnie dzięki takim, niezwykłym rozwiązaniom. Czuję się zaszczycony mogąc brać udział w projekcie Fundacji Badań i Rozwoju Nauki realizowanym wspólnie z Goldenmark. DNAArt to dla mnie fantastyczny przykład spotkania nauki ze sztuką. Obraz stworzony na podstawie mojego materiału genetycznego. To dosłownie niepowtarzalne dzieło sztuki – podkreśla Maciej Łysiak, społeczny edukator cukrzycowy, od 2012 r. żyjący z cukrzycą, który prowadzi na YouTube kanał poświęcony cukrzycy.

Obecnie zespół naukowy Fundacji Badań i Rozwoju Nauki we współpracy ze znaczącymi polskimi ośrodkami naukowymi, kontynuuje badania nad biodrukowaniem 3D bionicznej trzustki. Naukowcy pracują nad udoskonaleniem innowacyjnych elementów wspierających rozwój biodruku 3D narządów na potrzeby transplantacji i przygotowują się do klinicznej fazy badań nad 3D bioniczną trzustką.

Każdy, kto zamówi dla siebie, czy też podaruje jako prezent, portret DNA, wesprze działalność statutową Fundacji Badań i Rozwoju Nauki, przyczyniając się do rozwoju polskiej nauki i nowatorskich terapii medycznych, szczególnie zaś, innowacyjnej terapii leczenia cukrzycy – bionicznej trzustki wydrukowanej w technologii biodruku 3D.

Portrety DNAArt można zamówić w salonach Goldenmark w całej Polsce oraz na www.dnaart.pl

Fundacja