• Home
  • DIETA PO TRANSPLANTACJI

DIETA PO TRANSPLANTACJI

10 czerwca, 2020
DIETA PO TRANSPLANTACJI

Odpowiedni, zbilansowany sposób odżywiania się jest ważny na każdym etapie życia i jednocześnie do każdego z tych etapów powinien zostać dopasowany.

Inaczej powinieneś odżywiać się jako dziecko, inaczej jako nastolatek i inaczej jako osoba dorosła. Także czas choroby, zabieg operacyjny, czy odmienny stan fizjologiczny np. ciąża będą powodowały potrzebę zmian. Każdy etap życia rządzi się swoimi prawami i nie mamy na nie wpływu.

Wykonanie przeszczepu również powoduje potrzebę zmiany i wprowadzenia nowych nawyków żywieniowych, ale także tych bardziej lifestylowych.

W tym artykule dowiesz się, jakie podstawowe zmiany w swoim odżywianiu wprowadzić, aby jeszcze lepiej o siebie zadbać.

Przyjmowanie leków immunosupresyjnych jest konieczne do tego, aby nie doszło do odrzutu po przeszczepieniu, ale jednocześnie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem infekcji. Dlatego właśnie teraz musisz uważać na wszystkie sytuacje, w których twoja odporność zostanie wystawiona na próbę, a w tym mieści się także taka podstawowa czynność jak jedzenie.

W JAKI SPOSÓB SIĘ TO ŁĄCZY?

Produkty spożywcze mogą być skażone różnego rodzaju drobnoustrojami, dlatego, aby uniknąć zakażenia zwracaj uwagę przede wszystkim na dokładne mycie każdego produktu spożywczego pod bieżącą wodą.

Niebezpieczne może okazać się także jedzenie surowych produktów, dlatego pamiętaj o tym, aby:

    • jajka jadać zawsze dobrze ścięte, unikaj surowych jaj np. w deserach,
    • nie jadać surowego lub niedogotowanego mięsa np. w postaci befsztyku tatarskiego,
    • zrezygnować z jedzenia surowych ryb np. w sushi,
    • wybierać nabiał tylko pasteryzowany.

Przygotowując potrawy zawsze korzystaj ze świeżych produktów, bez oznak gnicia czy pleśni. Ta uwaga tyczy się nas wszystkich, nie tylko osób po transplantacji. Wiele osób o tym nie pamięta, szkoda im wyrzucić produkt, który kupili lub po prostu zostali wychowani tak, że jedzenia nigdy się nie wyrzuca. Musisz jednak wiedzieć, że nawet maleńka kropka pleśni na zewnątrz produktu świadczy o tym, że nie nadaje się on już do zjedzenia i musisz go po prostu wyrzucić. Tak samo sytuacja wygląda np. w przypadku dżemów – widzisz pleśń na wierzchu i masz zamiar ściągnąć ją łyżeczką, a resztę podać do śniadania? To też nie jest dobry pomysł, mimo, że widzisz ją tylko na wierzchu to możesz być pewny, że w reszcie produktu także się znajduje, nawet jeśli nie jest widoczna gołym okiem.

Powyższe zasady mogą pomóc Ci uniknąć niepotrzebnych, ale przede wszystkim niebezpiecznych zakażeń. To jednak nie jedyna sprawa, na którą musisz zwrócić uwagę przygotowując posiłki.

W zależności od występujących u Ciebie chorób i stanu poszczególnych narządów oraz tego, jaki narząd bądź tkanka/komórki zostały u Ciebie przeszczepione, dieta powinna być dostosowana także do tego.

Inne zasady będą dotyczyły osób po transplantacji nerki, inne trzustki, a jeszcze inne tych, u których przeszczepiono jednocześnie dwa narządy. Jest to sprawa bardzo indywidualna, dlatego ważne jest, abyś zasięgnął porady dietetyka, który przekaże Ci zalecenia indywidualnie do Ciebie dostosowane. A jeśli np. zastanawiasz się, czy powinieneś zacząć przyjmować jakieś suplementy diety, bo gdzieś przeczytałeś, że może to poprawić Twoje samopoczucie, to koniecznie zapytaj o to swojego lekarza prowadzącego – on zna Twój stan zdrowia najlepiej, a źle dobrana suplementacja może Ci bardziej zaszkodzić, niż pomóc.

Możesz także wrócić do naszych wcześniejszych artykułów, w których poruszyliśmy temat diety osób z nadwagą i otyłością oraz osób niedożywionych. Te wskazówki także mogą Ci się przydać, a musisz wiedzieć, że odpowiednia masa ciała jest tutaj bardzo ważna. Zarówno nadmierna, jak niedostateczna działają na Twoją niekorzyść.

We wczesnym okresie po transplantacji możesz zmagać się z niedożywieniem i niedostateczną masą ciała, wtedy przydadzą Ci się informacje zawarte w artykule na ten temat. Jednak z biegiem czasu, kiedy zaczniesz czuć się lepiej i powróci Ci apetyt, a nawet będzie on nadmierny jako następstwo stosowanego leczenia, Twoja masa ciała może nadmiernie wzrosnąć, a wtedy przypomnij sobie o czym pisaliśmy w tym temacie.

PRZYJMOWANIE LEKÓW

Po transplantacji zapewne przyjmujesz różnego rodzaju leki. Każdy z tych leków może reagować ze składnikami żywności i powodować niebezpieczne skutki. Dział interakcji leków z żywnością jest dość obszerny, dlatego już w kolejnym artykule postaramy się przybliżyć Ci ten temat i wskazać, których produktów powinieneś unikać podczas przyjmowania poszczególnych leków. Poza tym, co możesz jeść, a czego unikać, powinieneś kontrolować też czas przyjmowania leków oraz odstęp pomiędzy nimi a posiłkami. Każdy lek ma swoje własne wymagania, dlatego w tej kwestii najlepiej poinstruuje Cię lekarz.

Na koniec kilka słów o sprawie myślę, że dla każdego oczywistej, ale warto to przypomnieć. Za każdym razem, kiedy przygotowujesz posiłek pamiętaj o dokładnym umyciu rąk, blatów kuchennych i wszystkich sprzętów oraz naczyń wykorzystywanych podczas gotowania. Teraz w czasach pandemii jest to tym bardziej ważne.

Artykuł powstał we współpracy z dietetykiem klinicznym mgr Weroniką Gajdzik w ramach cyklu #sięgnijpozdrowie

mgr Weronika Gajdzik – dietetyk kliniczny

Bibliografia:

Hammad A, Kaido T, Aliyev V, Mandato C, Uemoto S. Nutritional therapy in liver transplantation. Nutrients. 2017; 9(10): 1126.

Weimann A, Braga M, Carli F, Higashiguchi T, Hübner M, Klek S et al. ESPEN guideline: clinical nutrition in surgery. Clinical nutrition. 2017; 36(3): 623-650.

Wieczorek C. Mikrobiologiczne skażenie żywności. Żywność. Nauka. Technologia. Jakość 2003; 3(36): 119-129.

Fundacja