Poziom cukru we krwi

Badanie poziomu cukru we krwi wykonuje się w celu zdiagnozowania cukrzycy. Należy wykonywać je kontrolnie co najmniej raz w roku.

Na czczo prawidłowy poziom cukru we krwi powinien zawierać się w granicach 70 – 99 mg/dl. Badanie poziomu cukru we krwi w laboratorium powinno być wykonane co najmniej w odstępie ośmiu godzinach od ostatniego posiłku. Przed pobraniem krwi można ewentualnie napić się wody.

Prawidłowy poziom cukru we krwi po posiłku powinien być mniejszy niż 140 mg/dl. Badanie poziomu cukru we krwi po posiłku należy wykonać 2 godziny od momentu rozpoczęcia posiłku.

Jeśli wykonamy badanie poziomu cukru we krwi o dowolnej porze dnia niezależnie od pory spożytego posiłku i wynik nie będzie w granicach normy to nie musi świadczyć to o cukrzycy. W takiej sytuacji należy zrobić powtórne badanie na czczo i test obciążenia glukozą w laboratorium. Te wyniki będą wiarygodne i to one wykonane powtórnie dwa razy, będą podstawą do postawienia właściwej diagnozy.

Badanie poziomu cukru we krwi jest bardzo ważnym elementem w leczeniu cukrzycy, który może pomóc zapobiec rozwojowi groźnych powikłań cukrzycowych.

Badanie poziomu cukru we krwi u osób z cukrzycą powinno być nieodłącznym elementem leczenia.

Poziom cukru we krwi u osób ze zdiagnozowaną cukrzycą wykonuje się w zależności od typu cukrzycy oraz metody leczenia.

Informacja dotycząca interpretacji wyników badania poziomu cukru we krwi u osób bez zdiagnozowanej cukrzycy znajduje się w poniższej tabelce:

W przypadku stwierdzenia w jednorazowym badaniu poziomu cukru we krwi odchylenia od normy należy je powtórzyć i koniecznie skontaktować się z lekarzem w celu ewentualnej dalszej diagnostyki w kierunku cukrzycy.

Bibliografia

1. Zalecenia kliniczne dotyczące postępowania u chorych na cukrzycę, Stanowisko Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, 2017, tom 3, Suplement A: A5.

Pobierz dawkę wiedzy o cukrzycy

Cukrzyca to poważna choroba, ale można nauczyć się z nią żyć – my Ci w tym pomożemy. Z naszego ebooka dowiesz się między innymi, dlaczego tak ważne jest właściwe leczenie cukrzycy.

 • Małgorzata Rudnik
  Coach Zdrowia i Żywienia
  Wybór jej obecnej drogi zawodowej to efekt doświadczeń życiowych i kilkuletnich poszukiwań jak połączyć zawód z pasją.
4 Komentarze
 1. Dobry wieczór,mam pytanie mam syna uktórego stwierdzono cukrzyce typ1,jest na insulinie dzis u niego wynik pozimu cukru jest w normnie ale pokazały się ketony w moczu 4+++ poziom cukru nadal jet niski a wysokie ketony co mamy robić w tej sytuacji .Justyna

 2. Avatar Fundacja Badań i Rozwoju Nauki

  Dzień dobry, dziękujemy za Pani komentarz. W trosce o dobro pacjentów nie udzielamy porad medycznych, zachęcamy do kontaktu z lekarzem prowadzącym w sprawie przedstawionej przez Panią sytuacji.

 3. Mam 67 lat. Od najmłodszych lat zdarzały mi się omdlenia ale konsultacje z lekarzem nigdy nie wykryły żadnych nieprawidłowości. Ostatnio zacząłem mierzyć w takich przypadkach ciśnienie krwi i cukier i zawsze było w porządku, ale teraz zdarzył mi się jeden pierwszy przypadek, że poczułem się jak zwykle gorzej (nagłe uczucie głodu, drżenie rąk, gorąco) i zmierzyłem sobie cukier i było 60 czyli nisko. Zacząłem więc kontrolę cukru na czczo ale ciągle od pół roku mam OK. Czy taki pojedynczy przypadek spadku cukru to już powód do konsultacji z lekarzem?

 4. Avatar Fundacja Badań i Rozwoju Nauki

  Dzień dobry, dziękujemy za komentarz. Zachęcamy do konsultacji z lekarzem, jeśli niepokoją Pana uzyskane wyniki. W trosce o Państwa bezpieczeństwo nie udzielamy porad lekarskich i zachęcamy do kontaktu z lekarzem pierwszego kontaktu lub lekarzem prowadzącym.

Zostaw komentarz

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach związanych z otrzymywaniem newslettera Fundacji Badań i Rozwoju Nauki. Przyjmuję do wiadomości, że administratorem danych osobowych jest Fundacja Badań i Rozwoju Nauki, z siedzibą w Warszawie, ul. Rydygiera 8 a podstawą prawną przetwarzania jest moja dobrowolna zgoda. Mogę w każdej chwili odwołać tę zgodę, ale jej odwołanie nie wpłynie na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano przed tym odwołaniem. Moje dane przetwarzane będą do czasu wycofania przeze mnie zgody na to przetwarzanie. Administrator nie przewiduje ujawniania danych innym odbiorcom. Moje dane nie będą podlegały profilowaniu, nie będą też przekazywane do państw trzecich ani organizacji międzynarodowych.  Przysługuje mi prawo dostępu do treści moich danych, ich sprostowania, usunięcia, lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo do wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych, jeśli przetwarzanie będzie się odbywało niezgodnie z obowiązującymi przepisami.

 

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu zwiazanym z przesłaniem darmowego e-booka “Ogarnij cukier”. Przyjmuję do wiadomości, że administratorem danych osobowych jest Fundacja Badań i Rozwoju Nauki, z siedzibą w Warszawie, ul. Rydygiera 8 a podstawą prawną przetwarzania jest moja dobrowolna zgoda. Mogę w każdej chwili odwołać tę zgodę, ale jej odwołanie nie wpłynie na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano przed tym odwołaniem. Moje dane przetwarzane będą do czasu wycofania przeze mnie zgody na to przetwarzanie. Administrator nie przewiduje ujawniania danych innym odbiorcom. Moje dane nie będą podlegały profilowaniu, nie będą też przekazywane do państw trzecich ani organizacji międzynarodowych.  Przysługuje mi prawo dostępu do treści moich danych, ich sprostowania, usunięcia, lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo do wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych, jeśli przetwarzanie będzie się odbywało niezgodnie z obowiązującymi przepisami.