Aby zapewnić jak najlepsze wrażenia, korzystamy z technologii, takich jak pliki cookie, do przechowywania i/lub uzyskiwania dostępu do informacji o urządzeniu. Zgoda na te technologie pozwoli nam przetwarzać dane, takie jak zachowanie podczas przeglądania lub unikalne identyfikatory na tej stronie. Brak wyrażenia zgody lub wycofanie zgody może niekorzystnie wpłynąć na niektóre cechy i funkcje.
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych.
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych. Bez wezwania do sądu, dobrowolnego podporządkowania się dostawcy usług internetowych lub dodatkowych zapisów od strony trzeciej, informacje przechowywane lub pobierane wyłącznie w tym celu zwykle nie mogą być wykorzystywane do identyfikacji użytkownika.
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.
Poziom cukru we krwi
Badanie poziomu cukru we krwi wykonuje się w celu zdiagnozowania cukrzycy. Należy wykonywać je kontrolnie co najmniej raz w roku.
Na czczo prawidłowy poziom cukru we krwi powinien zawierać się w granicach 70 – 99 mg/dl. Badanie poziomu cukru we krwi w laboratorium powinno być wykonane co najmniej w odstępie ośmiu godzinach od ostatniego posiłku. Przed pobraniem krwi można ewentualnie napić się wody.
Prawidłowy poziom cukru we krwi po posiłku powinien być mniejszy niż 140 mg/dl. Badanie poziomu cukru we krwi po posiłku należy wykonać 2 godziny od momentu rozpoczęcia posiłku.
Jeśli wykonamy badanie poziomu cukru we krwi o dowolnej porze dnia niezależnie od pory spożytego posiłku i wynik nie będzie w granicach normy to nie musi świadczyć to o cukrzycy. W takiej sytuacji należy zrobić powtórne badanie na czczo i test obciążenia glukozą w laboratorium. Te wyniki będą wiarygodne i to one wykonane powtórnie dwa razy, będą podstawą do postawienia właściwej diagnozy.
Badanie poziomu cukru we krwi jest bardzo ważnym elementem w leczeniu cukrzycy, który może pomóc zapobiec rozwojowi groźnych powikłań cukrzycowych.
Badanie poziomu cukru we krwi u osób z cukrzycą powinno być nieodłącznym elementem leczenia.
Poziom cukru we krwi u osób ze zdiagnozowaną cukrzycą wykonuje się w zależności od typu cukrzycy oraz metody leczenia.
Informacja dotycząca interpretacji wyników badania poziomu cukru we krwi u osób bez zdiagnozowanej cukrzycy znajduje się w poniższej tabelce:
W przypadku stwierdzenia w jednorazowym badaniu poziomu cukru we krwi odchylenia od normy należy je powtórzyć i koniecznie skontaktować się z lekarzem w celu ewentualnej dalszej diagnostyki w kierunku cukrzycy.
Bibliografia
1. Zalecenia kliniczne dotyczące postępowania u chorych na cukrzycę, Stanowisko Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, 2017, tom 3, Suplement A: A5.
Autor: Małgorzata Rudnik
Coach Zdrowia i Żywienia
Archiwa
Kategorie
Ostatnie wpisy