Aby zapewnić jak najlepsze wrażenia, korzystamy z technologii, takich jak pliki cookie, do przechowywania i/lub uzyskiwania dostępu do informacji o urządzeniu. Zgoda na te technologie pozwoli nam przetwarzać dane, takie jak zachowanie podczas przeglądania lub unikalne identyfikatory na tej stronie. Brak wyrażenia zgody lub wycofanie zgody może niekorzystnie wpłynąć na niektóre cechy i funkcje.
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych.
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych. Bez wezwania do sądu, dobrowolnego podporządkowania się dostawcy usług internetowych lub dodatkowych zapisów od strony trzeciej, informacje przechowywane lub pobierane wyłącznie w tym celu zwykle nie mogą być wykorzystywane do identyfikacji użytkownika.
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.
Dieta dla cukrzyka czy zdrowe odżywianie ?
Bardzo często słyszę od osób z cukrzycą i bez cukrzycy o jakiejś “diecie dla cukrzyka”. Diabetycy, głównie z cukrzycą typu 2 narzekają, że muszą ją stosować. Zastanawiam się zawsze co mają na myśli, bo sama z cukrzycą typu 1 żyłam 24 lata i nie słyszałam od mojego lekarza diabetologa o “diecie dla cukrzyka”. Od momentu zachorowania na cukrzycę typu 1 w moim domu wszyscy zaczęliśmy odżywiać się po prostu jeszcze zdrowiej niż dotychczas. Moja Mama wyeliminowała z codziennej diety całej rodziny tłuste mięso, zamiast smażonego tylko pieczone, mniej pustych węglowodanów a więcej z dodatkiem błonnika. Słodycze pojawiały się okazyjnie. Patrząc na taką dietę to najzwyczajniej w świecie jest to zdrowy sposób odżywiania a nie jakaś specjalna “dieta dla cukrzyka”.
Osoby z cukrzycą niezależnie od typu, jak i osoby zdrowe, powinny odżywiać się zarówno zdrowo, jak i prawidłowo. A co to oznacza w praktyce?
Zdrowe odżywianie to regularne dostarczanie posiłków organizmowi i komponowanie w taki sposób, by spożywane produkty miały pozytywny wpływ na zdrowie i funkcjonowanie. Bardzo ważne jest też, żeby sposób odżywiania pozwalał na utrzymanie prawidłowej wagi ciała oraz dostarczał organizmowi niezbędne składniki odżywcze. Dzięki temu można uniknąć rozwoju chorób związanych z nieprawidłowym odżywianiem, takich jak np.: otyłość, cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze, choroby układu krążenia, osteoporoza, niedokrwistość
z niedoboru żelaza oraz choroby nowotworowe. Dieta ma również wpływ na samopoczucie. Zdrowe odżywianie to dobry nastrój i odwrotnie.
Zdrowe odżywianie, to potocznie tak zwana „dieta dla cukrzyka”. Nie ma diety dla cukrzyka ? Słowo „dieta” oznacza sposób odżywiania się, a nie jak większość osób myśli specjalne odżywianie z ograniczeniami.
Właściwy sposób odżywiania się osób z cukrzycą to jednocześnie jeden z celów jej leczenia. Nie ma diety dobrej dla wszystkich. Dieta powinna być dobrana indywidualnie dla każdego diabetyka z uwzględnieniem: wieku, płci, aktywności fizycznej, preferencji żywieniowych, możliwości finansowych, rodzaju wykonywanej pracy, masy ciała i schorzeń dodatkowych. Bardzo ważna jest też metoda leczenia cukrzycy i jej typ w doborze sposobu i stylu odżywiania. Wszystkie te czynniki powinny być wzięte pod uwagę w dopasowaniu odpowiedniej diety, tak żeby spełniała swój cel terapeutyczny. Celem tym jest przede wszystkim utrzymanie prawidłowego lub bliskiego normy poziomu cukru we krwi, aby w efekcie zapobiec rozwojowi powikłań cukrzycowych. Znaczące jest również utrzymanie prawidłowej masy ciała, ze względu na lepsze wyrównanie cukrzycy i podwyższone ryzyko rozwoju chorób związanych z nadwagą.
Indywidualnie dopasowana dieta osoby z cukrzycą powinna uwzględniać kaloryczność posiłków z podziałem kalorii na poszczególne posiłki w ciągu dnia, ograniczenia spożywania niektórych produktów i używek. Przy ograniczeniach warto przypomnieć, że należą do nich cukry proste, sól kuchenna, alkohol, palenie tytoniu. Alkohol i palenie tytoniu są nawet niewskazane dla diabetyków ze względu na dodatkowo podwyższone ryzyko przedwczesnej śmierci.
Sposób odżywiania diabetyka powinien składać się z:
– 45 – 60 % węglowodanów złożonych, przy czym im większy udział błonnika, tym może być wyższy ich udział w ogólnej kaloryczności np. kasze, ciemne pieczywo, warzywa, fasole;
– 30 – 35 % tłuszcze – najlepiej roślinne, chude mięso, drób, ryby;
– 15 – 20 % białka np. pochodzące z roślin strączkowych, jaj, ryb, nabiału;
Stosując się do indywidualnych zasad zdrowego odżywiania można żyć dłużej i wyglądać oraz czuć się młodziej. Wzrasta odporność na infekcje i stres. Dodatkowo mamy więcej energii każdego dnia.
Jak widać “dieta dla cukrzyka” jest dietą dla wszystkich ?
Jesteśmy tym, co jemy ?
Bibliografia:
1 Zalecenia kliniczne dotyczące postępowania u chorych na cukrzycę, stanowisko Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, Clin Diabet 2017; 6, Supl. A: A14–A15.
2. https://dieta.mp.pl/zasady/63609,zasady-zdrowego-zywienia
Pobierz dawkę wiedzy o cukrzycy
Cukrzyca to poważna choroba, ale można nauczyć się z nią żyć – my Ci w tym pomożemy. Z naszego ebooka dowiesz się między innymi, dlaczego tak ważne jest właściwe leczenie cukrzycy.
AUTORKA
Archiwa
Kategorie
Ostatnie wpisy