Dieta dla cukrzyka czy zdrowe odżywianie ?

Bardzo często słyszę od osób z cukrzycą i bez cukrzycy o jakiejś “diecie dla cukrzyka”. Diabetycy, głównie z cukrzycą typu 2 narzekają, że muszą ją stosować. Zastanawiam się zawsze co mają na myśli, bo sama z cukrzycą typu 1 żyłam 24 lata i nie słyszałam od mojego lekarza diabetologa o “diecie dla cukrzyka”. Od momentu zachorowania na cukrzycę typu 1 w moim domu wszyscy zaczęliśmy odżywiać się po prostu jeszcze zdrowiej niż dotychczas. Moja Mama wyeliminowała z codziennej diety całej rodziny tłuste mięso, zamiast smażonego tylko pieczone, mniej pustych węglowodanów a więcej z dodatkiem błonnika. Słodycze pojawiały się okazyjnie. Patrząc na taką dietę to najzwyczajniej w świecie jest to zdrowy sposób odżywiania a nie jakaś specjalna “dieta dla cukrzyka”.

Osoby z cukrzycą niezależnie od typu, jak i osoby zdrowe, powinny odżywiać się zarówno zdrowo, jak i prawidłowo. A co to oznacza w praktyce?

Zdrowe odżywianie to regularne dostarczanie posiłków organizmowi i komponowanie w taki sposób, by spożywane produkty miały pozytywny wpływ na zdrowie i funkcjonowanie. Bardzo ważne jest też, żeby sposób odżywiania pozwalał na utrzymanie prawidłowej wagi ciała oraz dostarczał organizmowi niezbędne składniki odżywcze. Dzięki temu można uniknąć rozwoju chorób związanych z nieprawidłowym odżywianiem, takich jak np.: otyłość, cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze, choroby układu krążenia, osteoporoza, niedokrwistość
z niedoboru żelaza oraz choroby nowotworowe. Dieta ma również wpływ na samopoczucie. Zdrowe odżywianie to dobry nastrój i odwrotnie.

Zdrowe odżywianie, to potocznie tak zwana „dieta dla cukrzyka”. Nie ma diety dla cukrzyka ?  Słowo „dieta” oznacza sposób odżywiania się, a nie jak większość osób myśli specjalne odżywianie z ograniczeniami.

Właściwy sposób odżywiania się osób z cukrzycą to jednocześnie jeden z celów jej leczenia. Nie ma diety dobrej dla wszystkich. Dieta powinna być dobrana indywidualnie dla każdego diabetyka z uwzględnieniem: wieku, płci, aktywności fizycznej, preferencji żywieniowych, możliwości finansowych, rodzaju wykonywanej pracy, masy ciała i schorzeń dodatkowych. Bardzo ważna jest też metoda leczenia cukrzycy i jej typ w doborze sposobu i stylu odżywiania. Wszystkie te czynniki powinny być wzięte pod uwagę w dopasowaniu odpowiedniej diety, tak żeby spełniała swój cel terapeutyczny. Celem tym jest przede wszystkim utrzymanie prawidłowego lub bliskiego normy poziomu cukru we krwi, aby w efekcie zapobiec rozwojowi powikłań cukrzycowych. Znaczące jest również utrzymanie prawidłowej masy ciała, ze względu na lepsze wyrównanie cukrzycy i podwyższone ryzyko rozwoju chorób związanych z nadwagą.

Indywidualnie dopasowana dieta osoby z cukrzycą powinna uwzględniać kaloryczność posiłków z podziałem kalorii na poszczególne posiłki w ciągu dnia, ograniczenia spożywania niektórych produktów i używek. Przy ograniczeniach warto przypomnieć, że należą do nich cukry proste, sól kuchenna, alkohol, palenie tytoniu. Alkohol i palenie tytoniu są nawet niewskazane dla diabetyków ze względu na dodatkowo podwyższone ryzyko przedwczesnej śmierci.

Sposób odżywiania diabetyka powinien składać się z:

– 45 – 60 % węglowodanów złożonych, przy czym im większy udział błonnika, tym może być wyższy ich udział w ogólnej kaloryczności np. kasze, ciemne pieczywo, warzywa, fasole;

– 30 – 35 % tłuszcze – najlepiej roślinne, chude mięso, drób, ryby;

– 15 – 20 % białka np. pochodzące z roślin strączkowych, jaj, ryb, nabiału;

Stosując się do indywidualnych zasad zdrowego odżywiania można żyć dłużej i wyglądać oraz czuć się młodziej. Wzrasta odporność na infekcje i stres. Dodatkowo mamy więcej energii każdego dnia.

Jak widać “dieta dla cukrzyka” jest dietą dla wszystkich ?

Jesteśmy tym, co jemy ?

Bibliografia:

1 Zalecenia kliniczne dotyczące postępowania u chorych na cukrzycę, stanowisko Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, Clin Diabet 2017; 6, Supl. A: A14–A15.

2. https://dieta.mp.pl/zasady/63609,zasady-zdrowego-zywienia

Pobierz dawkę wiedzy o cukrzycy

Cukrzyca to poważna choroba, ale można nauczyć się z nią żyć – my Ci w tym pomożemy. Z naszego ebooka dowiesz się między innymi, dlaczego tak ważne jest właściwe leczenie cukrzycy.

 • Małgorzata Rudnik
  Coach Zdrowia i Żywienia
  Wybór jej obecnej drogi zawodowej to efekt doświadczeń życiowych i kilkuletnich poszukiwań jak połączyć zawód z pasją.
5 Komentarzy
 1. 30 – 35 % pożywienia to mają być „tłuszcze!”?
  Żadnego miejsca na warzywa, poza strączkowymi, i odrobinę owoców?
  Chyba coś pni pokręciła, bo – z cukrzycą czy bez – zdrowo by to nie wyglądało…

  1. Pani Hanno, zgodnie z zaleceniami klinicznymi Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego tłuszcze powinny zapewnić 30–35% wartości energetycznej diety. Warzywa inne niż strączkowe i owoce mieszczą w dziennej zalecanej dawce węglowodanów, tj. od 45-60% wartości energetycznej diety. Pozdrawiam serdecznie i zachęcam do zapoznania się z dostępnymi w internecie Zaleceniami klinicznymi dotyczącymi postępowania u chorych na cukrzycę z 2017 roku.

 2. – 30 – 35 % tłuszcze – najlepiej roślinne np. chude mięso, drób, ryby? jaką rośliną jest ryba pływającą?

  1. Avatar Anna Machowicz

   Pani Aneto, dziękujemy za słuszną uwagę 🙂 Błąd już poprawiony.

 3. Reasumując.
  1. Cukrzyca typu II to choroba, w której (upraszczając) glukoza we krwi działa jak trucizna.
  2. W diecie dla chorego połowę dziennej dawki powinien stanowić składnik, który podnosi poziom glukozy we krwi, czyli (upraszczając) trucizna.
  To tak na serio?
  Przecież to się kupy nie trzyma. Logiczne jest maksymalne ograniczenie węglowodanów, nie trzymanie jej na niezmienionym poziomie.

Zostaw komentarz

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach związanych z otrzymywaniem newslettera Fundacji Badań i Rozwoju Nauki. Przyjmuję do wiadomości, że administratorem danych osobowych jest Fundacja Badań i Rozwoju Nauki, z siedzibą w Warszawie, ul. Rydygiera 8 a podstawą prawną przetwarzania jest moja dobrowolna zgoda. Mogę w każdej chwili odwołać tę zgodę, ale jej odwołanie nie wpłynie na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano przed tym odwołaniem. Moje dane przetwarzane będą do czasu wycofania przeze mnie zgody na to przetwarzanie. Administrator nie przewiduje ujawniania danych innym odbiorcom. Moje dane nie będą podlegały profilowaniu, nie będą też przekazywane do państw trzecich ani organizacji międzynarodowych.  Przysługuje mi prawo dostępu do treści moich danych, ich sprostowania, usunięcia, lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo do wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych, jeśli przetwarzanie będzie się odbywało niezgodnie z obowiązującymi przepisami.

 

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu zwiazanym z przesłaniem darmowego e-booka “Ogarnij cukier”. Przyjmuję do wiadomości, że administratorem danych osobowych jest Fundacja Badań i Rozwoju Nauki, z siedzibą w Warszawie, ul. Rydygiera 8 a podstawą prawną przetwarzania jest moja dobrowolna zgoda. Mogę w każdej chwili odwołać tę zgodę, ale jej odwołanie nie wpłynie na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano przed tym odwołaniem. Moje dane przetwarzane będą do czasu wycofania przeze mnie zgody na to przetwarzanie. Administrator nie przewiduje ujawniania danych innym odbiorcom. Moje dane nie będą podlegały profilowaniu, nie będą też przekazywane do państw trzecich ani organizacji międzynarodowych.  Przysługuje mi prawo dostępu do treści moich danych, ich sprostowania, usunięcia, lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo do wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych, jeśli przetwarzanie będzie się odbywało niezgodnie z obowiązującymi przepisami.