• Home
 • 26 stycznia Ogólnopolski Dzień Transplantacji

26 stycznia Ogólnopolski Dzień Transplantacji

26 stycznia, 2022

Ogólnopolski Dzień Transplantacji obchodzony jest od 2005 roku w rocznicę pierwszego udanego przeszczepu nerki w Polsce, który został przeprowadzony w I Klinice Chirurgicznej Akademii Medycznej w Warszawie, w 1966 roku.

Transplantologia jest dziedziną medycyny, w której to ludzie pomagają ludziom. Dla osób ze skrajną niewydolnością serca, płuc czy wątroby przeszczepienie narządu jest jedyną skuteczną metodą ratującą życie. Obecnie w Polsce na przeszczep czeka kilka tysięcy pacjentów, a liczba ta stale rośnie. Spośród wszystkich przeszczepionych organów najwięcej wykonuje się przeszczepów nerki – to prawie połowa wszystkich przypadków. Liczbę przeszczepianych nerek zwiększa jeszcze pula narządów pobranych od żywych dawców rodzinnych. Niestety w przypadku innych organów pozyskanie narządu do transplantacji jest o wiele trudniejsze i wymusza poszukiwanie innych ścieżek leczenia przewlekle chorych pacjentów.

Statystyki dotyczące przeszczepu trzustki nie napawają optymizmem. W 2021 r. łącznie (przeszczepianie nerki-trzustki, trzustki, wysp trzustkowych) przeszczepiono 20 narządów.

Obok niedoboru narządów, główną bolączką transplantologii jest konieczność stosowania leków immunosupresyjnych w celu zmniejszenia ryzyka odrzutu. Obecnie rozwój technologii biodrukowania 3D narządów i tkanek oraz materiałów do biodruku 3D, jest jedną z najprężniej rozwijających się gałęzi medycyny, szczególnie zaś medycyny regeneracyjnej i farmakologii. Naukowcy na całym świecie pracują nad wykorzystaniem biodruku 3D w medycynie spersonalizowanej, czyli indywidualnym doborze terapii leczniczej dla pacjenta. Coraz częściej pojawiają się doniesienia o wytwarzaniu funkcjonalnego sztucznego serca, płuc i trzustki. Drukowanie bionarządów w technologii 3D jest szansą na rozwiązanie wielu problemów współczesnej medycyny, przede wszystkim w transplantologii. Dokonania polskich naukowców z Fundacji Badań i Rozwoju Nauki dowodzą, że technologia ta będzie rewolucją w medycynie. Bioniczną rewolucją!

 

 

Dr hab. med. Michał Wszoła – chirurg transplantolog i pomysłodawca bionicznej trzustki, brał udział w pierwszym przeszczepie wysp trzustkowych w Polsce (2008), pierwszym przeszczepie samej trzustki (2010) oraz w pierwszej wymianie par nerek pomiędzy dawcami-biorcami rodzinnymi (2015). Z połączenia jego dwóch pasji – transplantologii i endoskopii powstała nowa metoda leczenia cukrzycy – endoskopowe przeszczepienie wysp trzustkowych pod śluzówkę żołądka. W 2013 roku wykonał pierwszy tego typu zabieg na świecie, który obecnie stosowany jest w kilku ośrodkach w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Wraz zespołem Fundacji Badań i Rozwoju Nauki od lat pracuje nad stworzeniem 3D bionicznej trzustki.

 

W tym roku z okazji Ogólnopolskiego Dnia Transplantacji, 27 stycznia w Senacie RP, pod honorowym patronatem Pana Marszałka Senatu prof. Tomasza Grodzkiego, odbędzie się konferencja, której pomysłodawcą jest Pan Grzegorz Perzyński – założyciel Fundacji Transplantacja LIVERstrong, a współorganizatorem Fundacja Badań i Rozwoju Nauki i Stowarzyszenie Życie po przeszczepie. Podczas konferencji wykład pt. „Biodrukowanie narządów przyszłością medycyny transplantacyjnej?” wygłosi dr hab. med. Michał Wszoła.
Obchody Dnia Transplantacji w Senacie RP to znakomita okazja do upowszechnienia idei transplantacji w społeczeństwie, rozwijanie aktywności donacyjnej oraz podnoszenie świadomości społecznej w obszarze transplantologii.
Podczas senackich obchodów Ogólnopolskiego Dnia Transplantacji zaprezentujemy wystawę „Bioniczna rewolucja. Fascynująca opowieść o powstawaniu 3D bionicznej trzustki”, na którą składają się niezwykłe, artystyczne zdjęcia mikroskopowe powstałe w laboratorium Fundacji Badań i Rozwoju Nauki w trakcie prac nad projektem biodrukowania 3D tego bionarządu. Uchwycone na nich elementy ludzkiego organizmu zachwycają bogactwem form, struktur i kolorów.

Transmisja obchodów online:
www.senat.gov.pl/transmisje/
www.fcebook.com/SenatRP

 

Program konferencji z okazji obchodów Ogólnopolskiego Dnia Transplantacji w Senacie RP 27.01.2021

11.00 – 11.15  Uroczyste otwarcie konferencji i wystawy „Bioniczna rewolucja”

Marszałek Senatu Prof. Tomasz Grodzki – słowo wstępne

Prof. Alicja Chybicka – Przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Transplantacji – wystąpienie

Filip Fertner – Prezes Fundacji Badań i Rozwoju Nauki – otwarcie wystawy

Grzegorz Perzyński – Prezes Fundacja Transplantacja LIVERstrong – wystąpienie

11.15 – 12.10 Część pierwsza

Wystąpienie Rzecznika Praw Pacjenta

Prezentacja działalności organizacji propacjenckich z obszaru transplantologii:

 • Polskie Stowarzyszenie Sportu po Transplantacji
 • Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Dializowanych
 • Fundacja Transplantacja LIVERstrong
 • Serce Anielki
 • Stowarzyszenie Życie po przeszczepie
 • Bieg po Nowe Życie
 • Fundacja Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu

12.10 – 12.20 – Przerwa kawowa

12.20 – 13.30 Część druga

Polska transplantologia wczoraj i dziś.

 • Magdalena Durlik – Początki przeszczepiania nerek w Polsce
 • Poltransplant: dr hab. n. med. Artur Kamiński, dr hab. n. med. Jarosław Czerwiński – Wyniki przeszczepiania narządów w Polsce i Europie.
 • Ministerstwo Zdrowia
 • Roman Danielewicz – Przeszczepianie nerek od żywych dawców – wciąż niewykorzystany w Polsce potencjał.
 • Waldemar Patkowski, dr Krzysztof Zając – Jak zwiększyć liczbę transplantacji wątroby?
 • Jan Styczyński – Transplantacje szpiku w Polsce.
 • Michał Zembala – Zabrzański program transplantacji serca oraz mechanicznego wspomagania krążenia u dorosłych.
 • dr hab. n. med. Marek Ochman, mgr Bogumiła Król – Zabrzański program transplantacji płuc u dzieci i dorosłych.
 • dr Szymon Pawlak – Zabrzański program transplantacji serca oraz mechanicznego wspomagania krążenia u dzieci.
 • mgr Jakub Kraszewski – dyrektor UCK Gdańsk
 • Alicja Dębska-Ślizień – Wyprzedzające retransplantacje.

13.30 – 13.45   Przerwa kawowa

13.45 – 14.10 Część trzecia

Przyszłość polskiej transplantologii

 • dr hab. n. med. Michał Wszoła – Biodrukowanie narządów przyszłością medycyny transplantacyjnej?
 • Maciej Kosieradzki
 • dr hab. n. med. Beata Januszko-Giergielewicz, prof. UMK – Cyfryzacja edukacji społecznej przyszłością transplantologii

14.10 – 14.15 – Zakończenie konferencji

Media o wydarzeniu

Konferencja w Senacie z okazji obchodów Ogólnopolskiego Dnia Transplantacji

Kliknij w logo i czytaj więcej 

Biodrukowanie, przeszczepy od zwierząt. Rewolucja w transplantologii już się zaczęła

Kliknij w logo i czytaj więcej 

 

Fundacja