Aby zapewnić jak najlepsze wrażenia, korzystamy z technologii, takich jak pliki cookie, do przechowywania i/lub uzyskiwania dostępu do informacji o urządzeniu. Zgoda na te technologie pozwoli nam przetwarzać dane, takie jak zachowanie podczas przeglądania lub unikalne identyfikatory na tej stronie. Brak wyrażenia zgody lub wycofanie zgody może niekorzystnie wpłynąć na niektóre cechy i funkcje.
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych.
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych. Bez wezwania do sądu, dobrowolnego podporządkowania się dostawcy usług internetowych lub dodatkowych zapisów od strony trzeciej, informacje przechowywane lub pobierane wyłącznie w tym celu zwykle nie mogą być wykorzystywane do identyfikacji użytkownika.
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.
26 stycznia Ogólnopolski Dzień Transplantacji
Ogólnopolski Dzień Transplantacji obchodzony jest od 2005 roku w rocznicę pierwszego udanego przeszczepu nerki w Polsce, który został przeprowadzony w I Klinice Chirurgicznej Akademii Medycznej w Warszawie, w 1966 roku.
Transplantologia jest dziedziną medycyny, w której to ludzie pomagają ludziom. Dla osób ze skrajną niewydolnością serca, płuc czy wątroby przeszczepienie narządu jest jedyną skuteczną metodą ratującą życie. Obecnie w Polsce na przeszczep czeka kilka tysięcy pacjentów, a liczba ta stale rośnie. Spośród wszystkich przeszczepionych organów najwięcej wykonuje się przeszczepów nerki – to prawie połowa wszystkich przypadków. Liczbę przeszczepianych nerek zwiększa jeszcze pula narządów pobranych od żywych dawców rodzinnych. Niestety w przypadku innych organów pozyskanie narządu do transplantacji jest o wiele trudniejsze i wymusza poszukiwanie innych ścieżek leczenia przewlekle chorych pacjentów.
Statystyki dotyczące przeszczepu trzustki nie napawają optymizmem. W 2021 r. łącznie (przeszczepianie nerki-trzustki, trzustki, wysp trzustkowych) przeszczepiono 20 narządów.
Obok niedoboru narządów, główną bolączką transplantologii jest konieczność stosowania leków immunosupresyjnych w celu zmniejszenia ryzyka odrzutu. Obecnie rozwój technologii biodrukowania 3D narządów i tkanek oraz materiałów do biodruku 3D, jest jedną z najprężniej rozwijających się gałęzi medycyny, szczególnie zaś medycyny regeneracyjnej i farmakologii. Naukowcy na całym świecie pracują nad wykorzystaniem biodruku 3D w medycynie spersonalizowanej, czyli indywidualnym doborze terapii leczniczej dla pacjenta. Coraz częściej pojawiają się doniesienia o wytwarzaniu funkcjonalnego sztucznego serca, płuc i trzustki. Drukowanie bionarządów w technologii 3D jest szansą na rozwiązanie wielu problemów współczesnej medycyny, przede wszystkim w transplantologii. Dokonania polskich naukowców z Fundacji Badań i Rozwoju Nauki dowodzą, że technologia ta będzie rewolucją w medycynie. Bioniczną rewolucją!
Dr hab. med. Michał Wszoła – chirurg transplantolog i pomysłodawca bionicznej trzustki, brał udział w pierwszym przeszczepie wysp trzustkowych w Polsce (2008), pierwszym przeszczepie samej trzustki (2010) oraz w pierwszej wymianie par nerek pomiędzy dawcami-biorcami rodzinnymi (2015). Z połączenia jego dwóch pasji – transplantologii i endoskopii powstała nowa metoda leczenia cukrzycy – endoskopowe przeszczepienie wysp trzustkowych pod śluzówkę żołądka. W 2013 roku wykonał pierwszy tego typu zabieg na świecie, który obecnie stosowany jest w kilku ośrodkach w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Wraz zespołem Fundacji Badań i Rozwoju Nauki od lat pracuje nad stworzeniem 3D bionicznej trzustki.
W tym roku z okazji Ogólnopolskiego Dnia Transplantacji, 27 stycznia w Senacie RP, pod honorowym patronatem Pana Marszałka Senatu prof. Tomasza Grodzkiego, odbędzie się konferencja, której pomysłodawcą jest Pan Grzegorz Perzyński – założyciel Fundacji Transplantacja LIVERstrong, a współorganizatorem Fundacja Badań i Rozwoju Nauki i Stowarzyszenie Życie po przeszczepie. Podczas konferencji wykład pt. „Biodrukowanie narządów przyszłością medycyny transplantacyjnej?” wygłosi dr hab. med. Michał Wszoła.
Obchody Dnia Transplantacji w Senacie RP to znakomita okazja do upowszechnienia idei transplantacji w społeczeństwie, rozwijanie aktywności donacyjnej oraz podnoszenie świadomości społecznej w obszarze transplantologii.
Podczas senackich obchodów Ogólnopolskiego Dnia Transplantacji zaprezentujemy wystawę „Bioniczna rewolucja. Fascynująca opowieść o powstawaniu 3D bionicznej trzustki”, na którą składają się niezwykłe, artystyczne zdjęcia mikroskopowe powstałe w laboratorium Fundacji Badań i Rozwoju Nauki w trakcie prac nad projektem biodrukowania 3D tego bionarządu. Uchwycone na nich elementy ludzkiego organizmu zachwycają bogactwem form, struktur i kolorów.
Transmisja obchodów online:
www.senat.gov.pl/transmisje/
www.fcebook.com/SenatRP
Program konferencji z okazji obchodów Ogólnopolskiego Dnia Transplantacji w Senacie RP 27.01.2021
11.00 – 11.15 Uroczyste otwarcie konferencji i wystawy „Bioniczna rewolucja”
Marszałek Senatu Prof. Tomasz Grodzki – słowo wstępne
Prof. Alicja Chybicka – Przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Transplantacji – wystąpienie
Filip Fertner – Prezes Fundacji Badań i Rozwoju Nauki – otwarcie wystawy
Grzegorz Perzyński – Prezes Fundacja Transplantacja LIVERstrong – wystąpienie
11.15 – 12.10 Część pierwsza
Wystąpienie Rzecznika Praw Pacjenta
Prezentacja działalności organizacji propacjenckich z obszaru transplantologii:
12.10 – 12.20 – Przerwa kawowa
12.20 – 13.30 Część druga
Polska transplantologia wczoraj i dziś.
13.30 – 13.45 Przerwa kawowa
13.45 – 14.10 Część trzecia
Przyszłość polskiej transplantologii
14.10 – 14.15 – Zakończenie konferencji
Media o wydarzeniu
Konferencja w Senacie z okazji obchodów Ogólnopolskiego Dnia Transplantacji
Kliknij w logo i czytaj więcej
Biodrukowanie, przeszczepy od zwierząt. Rewolucja w transplantologii już się zaczęła
Kliknij w logo i czytaj więcej
Archiwa
Kategorie
Ostatnie wpisy