• Home
  • Kampania INSULINA 100 – świętujemy wynalezienie insuliny

Kampania INSULINA 100 – świętujemy wynalezienie insuliny

20 października, 2021

Kampania z okazji 100 rocznicy odkrycia insuliny

17 maja 1921 roku, Frederick Banting, Charles Best oraz John Macleod rozpoczęli badania na Uniwersytecie w Toronto. By uczcić to wiekopomne wydarzenie, 17 maja 2021 rusza kampania internetowa pod nazwą „Insulina 100”. Celem kampanii jest zwiększenie świadomości 100-lecia odkrycia insuliny, edukowanie o insulinie pod kątem historycznym i naukowym oraz zwrócenie uwagi na nierówności w dostępie do insuliny na świecie. W ramach kampanii odbiorcy będą mogli poznać historię insuliny i ciekawostki z nią związane, posłuchać ekspertów z dziedziny diabetologii, wziąć udział w dyskusji na temat insuliny i insulinoterapii oraz stać się częścią fotograficznego projektu.
Fundacja Badań i Rozwoju Nauki jest partnerem kampanii internetowej Insulina 100, którą zainicjowała Weronika Burkot, ilustratorka i działaczka społeczna, żyjąca z cukrzycą typu 1. Z tej okazji prezentujemy materiały nagrane przez członków naszego zespołu naukowego.

dr M. Rachalewski opowie o typach cukrzycy, kiedy i dlaczego trzeba brać insulinę;

dr Agnieszka Romanik-Chruścielewska przybliża czym jest rekombinowana insulina, czyli co właściwe przyjmują obecnie pacjenci;

dr Violetta Cecuda-Adamczewska wyjaśnia czym są analogi insuliny;

Fundacja