• Home
  • Dziś Ogólnopolski Dzień Transplantacji

Dziś Ogólnopolski Dzień Transplantacji

26 stycznia, 2021

Dziś obchodzimy Ogólnopolski Dzień Transplantacji.

To rocznica pierwszego polskiego udanego przeszczepu nerki, który miał miejsce w 1966 roku w I Klinice Chirurgicznej Akademii Medycznej w Warszawie.

W Fundacji, każdego dnia pracujemy nad drukowaniem w pełni funkcjonalnych narządów drukowanych w technologii 3D. Ponieważ ciągle brakuje narządów do przeszczepień, postanowiliśmy je wydrukować!

A gdyby tak stworzyć nowy, spersonalizowany narząd „szyty na miarę” dla każdego pacjenta? Czy jest to możliwe?

Poszukując odpowiedzi na to pytanie, rozwinęła się nowa gałąź nauki – inżynieria tkankowa, która zajmuje się opracowaniem metod tworzenia sztucznych tworów, spełniających funkcje natywnych narządów, które w przyszłości będzie można wszczepiać chorym.

Zespół naukowy Fundacji, pod kierunkiem dr. hab. med. Michała Wszoły, jest coraz bliżej opracowania pełnej procedury mającej na celu otrzymanie gotowych narządów ludzkich do transplantacji, wykonanych z komórek pobranych bezpośrednio od pacjenta i wydrukowanych na biodrukarkach w technologii 3D.

W laboratorium Fundacji Badań i Rozwoju Nauki pracujemy nad biodrukiem 3D bionicznej trzustki. Na świecie ośrodki badawcze pracują nad bioniczną wątrobą, nerką, trzustką a nawet sercem.

Druk 3D w medycynie jest jedną z największych obietnic współczesnej nauki.

Podziwiamy i dziękujemy wszystkim naukowcom i medykom, którzy pracują nad drukiem bionicznych narządów, przyszłością transplantacji, przyszłością medycyny.

Fundacja