• Home
  • Żywienie seniorów

Żywienie seniorów

17 listopada, 2020

Dziś czas na kilka słów na temat żywienia osób w starszym wieku.

To, że wraz z upływem czasu, poza kolejnymi cyframi w naszym wieku, zmienia się także funkcjonowanie naszych narządów, to zjawisko całkowicie normalne. Prędzej czy później zdecydowana większość z nas może zacząć zmagać się z różnymi negatywnymi skutkami starzenia się.

Jednym z podstawowych czynników, który w znaczący sposób utrudnia jedzenie i może sprawiać, że nasza dieta znacznie się zmieni, jest utrata zębów. Oczywiście w dzisiejszych czasach mamy możliwość korzystania z różnego rodzaju zabiegów stomatologicznych i protetycznych w związku z czym można zminimalizować, a nawet całkowicie wyeliminować dyskomfort i problemy związane z brakiem uzębienia występujące podczas jedzenia.

ZMIANY W PROCESACH TRAWIENNYCH

Kolejną kwestią wartą poruszenia, jeśli jesteśmy już przy jamie ustnej, może być zmniejszone wytwarzanie śliny. Wydawałoby się, że to nic takiego, żaden problem… A jednak może to być dość duży problem, bo właśnie ślina pomaga Ci poczuć smak pysznych kanapek na śniadanie lub ciastka jedzonego do kawy. Poza odczuwaniem smaku ślina ma wpływ również na ułatwienie (a w przypadku zmniejszenia ilości śliny – utrudnienie) połykania poszczególnych kęsów, przede wszystkim w przypadku dość suchych pokarmów.

Proces starzenia się wpływa praktycznie na wszystkie części Twojego przewodu pokarmowego, ale i reszty organizmu. Idąc dalej, już po przełknięciu pokarmu, z jamy ustnej poprzez przełyk trafia on do żołądka. Sok żołądkowy odpowiadający za trawienie także wydzielany jest w mniejszej ilości, a to może spowodować, że cześć składników obecnych w spożywanej żywności niestety nie będzie miała możliwości późniejszego wchłonięcia się w jelicie.

Jeśli już o jelitach mowa, to tu także mogą wystąpić problemy takie jak zaparcia.

Nie są to wszystkie zmiany, jakie wraz z wiekiem zachodzą w organizmie. Upływający czas odbija się na praktycznie wszystkich układach i narządach. Także twoja odporność ulega zmniejszeniu, a w związku z tym masz większe ryzyko infekcji.

Brzmi strasznie? Może się tak wydawać, ale zwracając uwagę na swoje dolegliwości i odpowiednie dostosowanie do nich codziennej diety, możesz czuć się bardzo dobrze nie rezygnując z codziennych aktywności i przyjemności.

Jeśli widzisz, że twoja masa ciała powoli wzrasta lub znacznie maleje, a Ty przecież przez całe życie jadasz takie same porcje, to koniecznie skonsultuj się ze swoim lekarzem. Zarówno niedowaga, jak i nadwaga mogą być dla Ciebie bardzo niebezpieczne.

WSKAZÓWKI ŻYWIENIOWE

Poniżej znajdziesz kilka informacji i wskazówek, które mogą być dla Ciebie przydatne:

  1. Nie dopuść do odwodnienia! Pamiętaj o regularnym piciu przez cały dzień. Podstawą niech będzie woda, ale możesz wybierać także słabą herbatę, kompot lub sok (zwracaj jednak uwagę, aby nie zawierały dodatku cukru).
  2. Jeśli nie odczuwasz dolegliwości po produktach zbożowych z pełnego ziarna, to wybieraj je zamiast tych jasnych. To dobre źródło witamin z grupy B i błonnika.
  3. Pamiętaj o owocach i warzywach. Niech znajdą się w każdym posiłku. W razie potrzeby możesz jeść je bez skórek, gotować, przecierać i miksować.
  4. Jeśli zauważysz zmniejszenie apetytu i utratę masy ciała, to koniecznie skonsultuj się ze swoim lekarzem.
  5. Pamiętaj o produktach będących źródłem białka takich jak ryby, mięso, mleko i jego przetwory, jaja, ale też tofu, soja i inne nasiona roślin strączkowych (uwaga, rośliny strączkowe mogą wywołać dolegliwości żołądkowe, dlatego zacznij od małych porcji i zobacz, jak się po nich czujesz).
  6. Jedz nabiał lub inne produkty będące źródłem wapnia. Jeśli odczuwasz dyskomfort po zjedzeniu produktów z laktozą, to spróbuj tych fermentowanych np. kefiru lub szukaj na półkach sklepowych nabiału bez laktozy.
  7. Skonsultuj ze swoim lekarzem ewentualne wprowadzenie suplementacji. Nie włączaj żadnych suplementów samodzielnie.
  8. Pamiętaj także o aktywności fizycznej!

Jeśli poza dolegliwościami związanymi z naturalnymi zmianami zachodzącymi w organizmie podczas starzenia, masz dodatkowe choroby np. chorobę Parkinsona, choroby nerek lub wątroby, to wymienione wyżej wskazówki będą niewystarczające. Wtedy skonsultuj się z dietetykiem, który pomoże Ci dobrać indywidualne zalecenia żywieniowe.

Artykuł powstał we współpracy z dietetykiem klinicznym mgr Weroniką Gajdzik w ramach cyklu #sięgnijpozdrowie

Bibliografia:

Jarosz W. Dieta seniora. PZWL 2019.

Grzymisławski M. (red). Dietetyka kliniczna. PZWL 2019.

Langley-Evans S. Żywienie. Wpływ na zdrowie człowieka. PZWL 2009.

Fundacja