Aby zapewnić jak najlepsze wrażenia, korzystamy z technologii, takich jak pliki cookie, do przechowywania i/lub uzyskiwania dostępu do informacji o urządzeniu. Zgoda na te technologie pozwoli nam przetwarzać dane, takie jak zachowanie podczas przeglądania lub unikalne identyfikatory na tej stronie. Brak wyrażenia zgody lub wycofanie zgody może niekorzystnie wpłynąć na niektóre cechy i funkcje.
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych.
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych. Bez wezwania do sądu, dobrowolnego podporządkowania się dostawcy usług internetowych lub dodatkowych zapisów od strony trzeciej, informacje przechowywane lub pobierane wyłącznie w tym celu zwykle nie mogą być wykorzystywane do identyfikacji użytkownika.
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.
Żywienie seniorów
Dziś czas na kilka słów na temat żywienia osób w starszym wieku.
To, że wraz z upływem czasu, poza kolejnymi cyframi w naszym wieku, zmienia się także funkcjonowanie naszych narządów, to zjawisko całkowicie normalne. Prędzej czy później zdecydowana większość z nas może zacząć zmagać się z różnymi negatywnymi skutkami starzenia się.
Jednym z podstawowych czynników, który w znaczący sposób utrudnia jedzenie i może sprawiać, że nasza dieta znacznie się zmieni, jest utrata zębów. Oczywiście w dzisiejszych czasach mamy możliwość korzystania z różnego rodzaju zabiegów stomatologicznych i protetycznych w związku z czym można zminimalizować, a nawet całkowicie wyeliminować dyskomfort i problemy związane z brakiem uzębienia występujące podczas jedzenia.
ZMIANY W PROCESACH TRAWIENNYCH
Kolejną kwestią wartą poruszenia, jeśli jesteśmy już przy jamie ustnej, może być zmniejszone wytwarzanie śliny. Wydawałoby się, że to nic takiego, żaden problem… A jednak może to być dość duży problem, bo właśnie ślina pomaga Ci poczuć smak pysznych kanapek na śniadanie lub ciastka jedzonego do kawy. Poza odczuwaniem smaku ślina ma wpływ również na ułatwienie (a w przypadku zmniejszenia ilości śliny – utrudnienie) połykania poszczególnych kęsów, przede wszystkim w przypadku dość suchych pokarmów.
Proces starzenia się wpływa praktycznie na wszystkie części Twojego przewodu pokarmowego, ale i reszty organizmu. Idąc dalej, już po przełknięciu pokarmu, z jamy ustnej poprzez przełyk trafia on do żołądka. Sok żołądkowy odpowiadający za trawienie także wydzielany jest w mniejszej ilości, a to może spowodować, że cześć składników obecnych w spożywanej żywności niestety nie będzie miała możliwości późniejszego wchłonięcia się w jelicie.
Jeśli już o jelitach mowa, to tu także mogą wystąpić problemy takie jak zaparcia.
Nie są to wszystkie zmiany, jakie wraz z wiekiem zachodzą w organizmie. Upływający czas odbija się na praktycznie wszystkich układach i narządach. Także twoja odporność ulega zmniejszeniu, a w związku z tym masz większe ryzyko infekcji.
Brzmi strasznie? Może się tak wydawać, ale zwracając uwagę na swoje dolegliwości i odpowiednie dostosowanie do nich codziennej diety, możesz czuć się bardzo dobrze nie rezygnując z codziennych aktywności i przyjemności.
Jeśli widzisz, że twoja masa ciała powoli wzrasta lub znacznie maleje, a Ty przecież przez całe życie jadasz takie same porcje, to koniecznie skonsultuj się ze swoim lekarzem. Zarówno niedowaga, jak i nadwaga mogą być dla Ciebie bardzo niebezpieczne.
WSKAZÓWKI ŻYWIENIOWE
Poniżej znajdziesz kilka informacji i wskazówek, które mogą być dla Ciebie przydatne:
Jeśli poza dolegliwościami związanymi z naturalnymi zmianami zachodzącymi w organizmie podczas starzenia, masz dodatkowe choroby np. chorobę Parkinsona, choroby nerek lub wątroby, to wymienione wyżej wskazówki będą niewystarczające. Wtedy skonsultuj się z dietetykiem, który pomoże Ci dobrać indywidualne zalecenia żywieniowe.
Artykuł powstał we współpracy z dietetykiem klinicznym mgr Weroniką Gajdzik w ramach cyklu #sięgnijpozdrowie
Bibliografia:
Jarosz W. Dieta seniora. PZWL 2019.
Grzymisławski M. (red). Dietetyka kliniczna. PZWL 2019.
Langley-Evans S. Żywienie. Wpływ na zdrowie człowieka. PZWL 2009.
Archiwa
Kategorie
Ostatnie wpisy