• Home
  • Prestiżowa nagroda dla polskiego wentylatora medycznego!

Prestiżowa nagroda dla polskiego wentylatora medycznego!

14 października, 2020

Informacja prasowa, 14 października 2020 r.

Projekt niedrogiego, przenośnego wentylatora medycznego Mudita Breath, zdobył główną nagrodę A’Design Award w specjalnej kategorii “War on Virus”.

Firma Mudita, znana do tej pory z prac nad pierwszym polskim minimalistycznym telefonem, postanowiła wesprzeć służbę zdrowia w trudnym czasie walki z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2. Już podczas pierwszej fali zachorowań, gdy świat obiegły informacje o niewystarczającej liczbie respiratorów, inżynierowie z firmy Mudita, we współpracy z zespołem Fundacji Badań i Rozwoju Nauki znanej głównie z osiągnięć w zakresie biotechnologii, medycyny i bioinżynierii takich jak wydrukowanie narządu bionicznej trzustki, budowa bioreaktora medycznego czy też wytwarzanie sztucznych wysepek trzustkowych na potrzeby leczenia pacjentów z cukrzycą typu I, rozpoczęli prace nad alternatywą dla drogich i trudno dostępnych respiratorów. Stworzyli oni i zgłosili do opatentowania, prosty i niedrogi w produkcji, wentylator medyczny dla pacjentów mających problemy z samodzielnym oddychaniem, w szczególności pacjentów z COVID-19.

Dziś, niespełna pół roku po pierwszym projekcie inżynieryjnym, firma Mudita i Fundacja Badań i Rozwoju Nauki mają zaszczyt ogłosić, że wentylator medyczny Breath zajął pierwsze miejsce i otrzymał prestiżową, międzynarodową nagrodę Diamond Selection A’Design Award w specjalnej kategorii „War on Virus”.

Wśród ponad 80 nominowanych projektów w kategorii „War on Virus”, Mudita Breath to jedyny polski projekt, który przeszedł do drugiego etapu konkursu i w toku publicznego głosowania pokonał wszystkich rywali i otrzymał tę ważną nagrodę. Listę nagrodzonych projektów można zobaczyć na stronie konkursu A’Design Award.


Jako firma technologiczna mamy dziś możliwość wsparcia lekarzy w Polsce i na świecie. To wyścig z czasem, ale postanowiliśmy działać – mówi Adrian Krupowicz, Head of Engineering w firmie Mudita. – Od pomysłu, przezprototyp, aż do działającego urządzenia. A to wszystko w ścisłej współpracy z lekarzami specjalistami. Dodatkowo lekka obudowa urządzenia Mudita Breath, minimalistyczny design i bateria wystarczająca na 2 godzin ciągłej nieprzerwanej pracy urządzenia, pozwoliły na stworzenie przenośnego wentylatora, który jest w stanie wspomagać oddychanie pacjenta stacjonarnie, na oddziale, ale i w trakcie transportu między oddziałami.

Do zespołu ekspertów z ramienia Fundacji Badań i Rozwoju Nauki należą: dr hab. med. Michał Wszoła, chirurg i transplantolog, pomysłodawca bionicznej trzustki, oddany pacjentom lekarz i naukowiec wizjoner oraz dr Dominik Drobiński, anestezjolog pracujący w Centralnym Szpitalu  Klinicznym MSWiA w Warszawie, na czas pandemii przekształconym w szpital zakaźny, leczący pacjentów z COVID-19. Ich wiedza i doświadczenie w pracy z pacjentami były niezwykle cenne na każdym etapie projektu Breath.

Na początku pandemii zmobilizowałem cały zespół Fundacji oraz zaprzyjaźnione firmy do podjęcia działań skierowanych na walkę z SARS-CoV-2. Zaowocowało to rozpoczęciem kilku nowych, bardzo ważnych projektów skupionych na ochronie życia i zdrowia podczas pandemii. Było to również istotne ze względu na to, że część naszego zespołu lekarskiego pracuje bezpośrednio z pacjentami zakażonymi SARS-Cov-2 – mówi dr hab. med. Michał Wszoła, Przewodniczący Rady Naukowej Fundacji Badań i Rozwoju Nauki i dodaje, że jednym z kluczowych był pomysł stworzenia respiratora na czas pandemii. Z tym pomysłem przyszła do FBiRN właśnie firma Mudita. Po kilku wideorozmowach, wraz z dr Dominikiem Drobińskim – lekarzem anestezjologiem pracującym również w szpitalu MSWiA w Warszawie, zaproponowaliśmy stworzenie urządzenia oddechowego, prostszego od respiratora, ale przez to tańszego i łatwiejszego w obsłudze, a tak samo wspierającego funkcje oddechowe.

A’Design Award & Competition jest jednym z wiodących na świecie, odbywających się co roku, międzynarodowych konkursów designerskich. Nagrody A’Design Award są przyznawane w wielu kreatywnych dziedzinach, aby wyróżnić najlepszych projektantów ze wszystkich krajów, we wszystkich dyscyplinach. Zgłoszenia do konkursu są recenzowane i anonimowo oceniane przez wpływowe jury, złożone z doświadczonych pracowników akademickich, wybitnych członków prasy i uznanych specjalistów.

Nagroda przyznawana w specjalnej kategorii “War on Virus” w ramach konkursu organizowanego przez A’Design ma na celu promowanie oryginalnych koncepcji, architektury i wzornictwa przemysłowego, które pomagają w walce z pandemią SARS-CoV-2.

Więcej o projekcie można przeczytać na dedykowanej stronie https://mudita.com/products/breath/pl/, gdzie Mudita publikuje komunikaty odnośnie postępu prac nad tym rozwiązaniem.

Fundacja