Aby zapewnić jak najlepsze wrażenia, korzystamy z technologii, takich jak pliki cookie, do przechowywania i/lub uzyskiwania dostępu do informacji o urządzeniu. Zgoda na te technologie pozwoli nam przetwarzać dane, takie jak zachowanie podczas przeglądania lub unikalne identyfikatory na tej stronie. Brak wyrażenia zgody lub wycofanie zgody może niekorzystnie wpłynąć na niektóre cechy i funkcje.
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych.
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych. Bez wezwania do sądu, dobrowolnego podporządkowania się dostawcy usług internetowych lub dodatkowych zapisów od strony trzeciej, informacje przechowywane lub pobierane wyłącznie w tym celu zwykle nie mogą być wykorzystywane do identyfikacji użytkownika.
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.
NIEDOŻYWIENIE. PRAKTYCZNE WSKAZÓWKI ŻYWIENIOWE
W poprzednim artykule podjęliśmy temat żywienia przy nadmiernej masie ciała. Już wiesz co robić, aby zgubić zbędne kilogramy. A co w takim razie, jeśli Twoja masa ciała wcale nie jest zbyt wysoka, a wręcz przeciwnie – zbyt niska?
Jest wiele czynników, które mogą spowodować, że utracisz apetyt, nie będziesz miał ochoty na jedzenie, nic nie będzie Ci smakowało, a kolejny kęs kanapki będzie dużym wyzwaniem. Są także dolegliwości, które będą powodowały większe zapotrzebowanie na energię i składniki odżywcze. Im dłużej to będzie trwało, tym bardziej Twój organizm będzie słabł, ewentualne rany będą się trudniej goiły oraz będziesz miał większe ryzyko wystąpienia zakażeń.
Co ważne, jeśli byłbyś zdrowy, to krótkotrwałe problemy z jedzeniem nie powodują katastrofalnych skutków, jednak całkowicie inaczej jest w przypadku osoby chorej lub po urazie – wtedy ryzyko jest znacznie większe.
W tej sytuacji koniecznie skonsultuj się z lekarzem, to on ustali przyczynę braku apetytu i trudności z jedzeniem. Bardzo dobrym krokiem będzie też wizyta u dietetyka, który dostosuje zalecenia żywieniowe do postawionej diagnozy lekarskiej i da Ci wskazówki, dzięki którym ich realizacja nie będzie dla Ciebie uciążliwa.
Jak wiesz, profilaktyka jest nieoceniona, tak więc najważniejsze to nie dopuścić do niedożywienia i już na samym początku problemów zacząć działać.
Do zagęszczenia zup krem możesz wykorzystać żółtko jaja, a do tradycyjnych zup dodać odrobinę śmietanki lub jogurtu greckiego; zamiast wody do jej przygotowania możesz też wykorzystać domowy rosół – małe zmiany, a znacznie podnoszą wartość odżywczą takiej zupy.
Trzymaj blisko siebie miseczkę z orzechami i pestkami dyni lub słonecznika – są bardzo kaloryczne, tak więc nawet mała ilość podjadana w ciagu dnia doda Ci energii.
Przygotowując koktajle owocowe dorzuć do nich kawałek awokado – nie zmieni to za bardzo smaku, a nada Twojemu koktajlowi bardzo kremową konsystencję i doda zdrowych tłuszczów
Lubisz słodkości? Może przygotujesz szybkie ciasteczka z dużą ilością masła orzechowego i gorzkiej czekolady?
Zastanawiasz się, jak wprowadzić te wskazówki do codziennego menu, nie rezygnując z dotychczasowych nawyków żywieniowych? Proste rady znajdziesz poniżej.
Pamiętaj, że nawet małe zmiany mogą przynieść świetne efekty, dlatego nie zniechęcaj się, jeśli mimo przygotowania przez członka rodziny Twojego ulubionego posiłku, czujesz, że nie zjesz całej porcji. Zjedz tyle, ile możesz.
Stosowanie się do wskazówek nie przynosi oczekiwanych skutków? Możesz sięgnąć po produkty dostępne w aptekach, które w małej ilości dostarczą Ci ogrom składników odżywczych, a przy tym często są słodkie i mają przyjemny smak – są to tak zwane ONS (oral nutritional supplements). Co ważne, istnieją specjalne preparaty przeznaczone dla chorych na cukrzycę. Zanim pójdziesz do apteki kupić te produkty, to koniecznie skonsultuj tę kwestię z Twoim lekarzem.
Jeśli jednak tradycyjne żywienie jest u Ciebie niemożliwe lub niewystarczające to nie martw się – są jeszcze inne metody. W razie potrzeby możesz korzystać także z żywienia dojelitowego oraz pozajelitowego. Jeśli takie żywienie będzie konieczne, to na pewno omówisz to ze swoim lekarzem prowadzącym, a on dalej Cię pokieruje.
Na koniec mamy przepis na szybką, prostą, ale odżywczą przekąskę.
Do jego przygotowania potrzebujesz:
1 szklankę mleka
2 żółtka jaja
1 łyżeczka skrobi ziemniaczanej
1 łyżkę kakao
4 kostki gorzkiej czekolady
1 banana
1 łyżeczka ksylitolu / erytrolu / ewentualnie cukru lub miodu
1 porcja:
296,3 kcal | B 9,6g | T 15,0g | Wp 30,1g (3 WW) | Błonnik 1,5g
Przepis:
Połowę mleka zmiksuj z połową banana i kakao, po czym wlej je do garnka, wrzuć 3 kostki czekolady i podgrzewaj. W drugiej połowie mleka roztrzep żółtka i skrobię. Gdy mleko w garnku będzie mocno ciepłe wlej do niego mleko z żółtkami i mieszaj aż do zagotowania. W razie potrzeby możesz posłodzić budyń do smaku. Do gotowego budyniu dodaj posiekaną kostkę czekolady i plasterki banana.
Artykuł powstał we współpracy z dietetykiem klinicznym mgr Weroniką Gajdzik w ramach cyklu #sięgnijpozdrowie
mgr Weronika Gajdzik – dietetyk kliniczny
Bibliografia:
Archiwa
Kategorie
Ostatnie wpisy