Aby zapewnić jak najlepsze wrażenia, korzystamy z technologii, takich jak pliki cookie, do przechowywania i/lub uzyskiwania dostępu do informacji o urządzeniu. Zgoda na te technologie pozwoli nam przetwarzać dane, takie jak zachowanie podczas przeglądania lub unikalne identyfikatory na tej stronie. Brak wyrażenia zgody lub wycofanie zgody może niekorzystnie wpłynąć na niektóre cechy i funkcje.
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych.
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych. Bez wezwania do sądu, dobrowolnego podporządkowania się dostawcy usług internetowych lub dodatkowych zapisów od strony trzeciej, informacje przechowywane lub pobierane wyłącznie w tym celu zwykle nie mogą być wykorzystywane do identyfikacji użytkownika.
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.
Być biorcą narządu w czasach epidemii koronawirusa
Być biorcą narządu w czasach epidemii koronawirusa, czyli zalecane postępowanie pacjenta po przeszczepieniu narządu unaczynionego podczas pandemii COVID-19 wywoływanej przez koronawirusa SARS-CoV-2.
Cały świat stanął w obliczu katastrofy, z którą nie wie jak sobie radzić, a najbliższa przyszłość stała się dużo bardziej nieodgadniona niż zwykle. Wszyscy zadajemy sobie pytania: Co mam robić? Jak się zachować? Kogo słuchać? Czy mam się bać czy tylko niepokoić? Czy to już najwłaściwszy moment, żeby wpaść w panikę?
Niezależnie od kraju zamieszkania, koloru skóry czy wyznania, niezwykle unisono, jak na nasz zglobalizowany, ale jednak podzielany bardziej niż kiedyś świat, brzmią te pytania w naszych głowach, na naszych językach, a także na naszych kontach w portalach społecznościowych.
Osoby po przeszczepieniu narządu noszą w sobie dar życia od innego człowieka, co czyni je wyjątkowymi, również pod względem odpowiedzialności nie tylko za siebie, ale także za tą małą części kogoś zupełnie innego, którą otrzymały, żeby się nią opiekować. Chciałbym tą opiekę ułatwić w okresie trudnym dla wszystkich i dlatego zamieszczam poniżej krótki poradnika jak chronić siebie i swój przeszczepiony narząd w czasie pandemii COVID-19. Mam nadzieją, że odpowie on przynajmniej na część powyższych pytań.
Na początek dobra wiadomość – podczas dwóch dotychczasowych epidemii wywołanych przez koronawirusy (SARS-CoV i MERS-CoV w 2002 i 2012 roku) jak i podczas trwającej pandemii wywoływanej przez koronawirus SARS-CoV-2 (dane na 14.03.2020) nie wykazano, że leczenie immunosupresyjne wpływa na zwiększenie ryzyka ciężkiego przebiegu choroby i zgonu w razie zakażenia [1]. Niestety u pacjentów po przeszczepieniu narządów bardzo często występują dodatkowe obciążenia i choroby towarzyszące, które wpływają na takie ryzyko.
Jako czynniki zwiększające ryzyko zgony w przebiegu zakażenia SARS-CoV-2 najczęściej wyróżnia się płeć męską, wiek, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca i chorobę niedokrwienną serca [2].
Dlatego zalecenia ogólne dotyczące pacjentów po przeszczepieniu narządów są takie same jak dla innych grup z czynnikami ryzyka (seniorów) zawartych w oficjalnych materiałach dostępnych na stronach rządowych gov.pl [3], a szczegółowe zostały zawarte są w dokumęcie pod tytułem “Zalecenia związane z zagrożeniem wirusem SARS-CoV-2 dla pacjentów po transplantacjach narządowych zatwierdzone przez Prof. dr hab. med. Lecha Cierpkę, konsultanta krajowego w dziedzinie transplantologii klinicznej” [4] i przytaczam je tu dosłownie:
ZALECENIA DLA PACJENTÓW PO PRZESZCZEPIENIACH NARZĄDOWYCH:
Podsumowując warto zauważyć, że zalecenia dotyczą przede wszystkim zapobieganiu transmisji wirusa i zasady te powinny dotyczyć wszystkich. Zachowajmy spokój, ograniczajmy kontakty społeczne do minimum, a przede wszystkim postępujmy zgodnie z oficjalnymi zaleceniami – jak nigdy mają one sens.
Bibliografia:
Autor: lek. Andrzej Berman
Zespół naukowy Fundacji Badań i Rozwoju Nauki
Archiwa
Kategorie
Ostatnie wpisy