• Home
  • Czy masz odpowiednią masę ciała?

Czy masz odpowiednią masę ciała?

28 lutego, 2020

Czy masz odpowiednią masę ciała? Jesteś dobrze odżywiony? A może niedożywiony? Niezależnie od tego, czy chorujesz na cukrzycę typu I, czy II, a może w ogóle nie masz cukrzycy, powinieneś zwracać uwagę na swoją masę ciała. To nie tylko atrybut wizualny, ale istotny wskaźnik, który może dużo powiedzieć o Twoim zdrowiu i nieźle w nim zamieszać, jeśli jest nieprawidłowy. Pamiętaj, że masa ciała to nie tylko cyfra, którą wskazuje waga. Znacznie istotniejszy jest jej skład, ilość tkanki tłuszczowej oraz mięśniowej… tego waga łazienkowa Ci nie powie.

Coraz więcej osób ma problem z nadwagą i otyłością, a w związku z tym codziennie mijając na ulicy takie osoby, możemy stracić czujność, kiedy i my zaczniemy mieć ten problem. To sprawia, że możemy nie być świadomi zagrożenia i mieć uśpioną czujność. W końcu wyglądamy tak jak inni, czyli chyba nie jest źle.

Z drugiej strony poważnym problemem jest też niedożywienie. Dotyka ono przede wszystkim osób chorych, ale nie tylko na anoreksję, jak może Ci się wydawać. Jest wiele innych czynników, które będą obniżały apetyt, a przez to prowadziły do nadmiernej utraty masy ciała np. omawiana przez nas ostatnio dializoterapia.

JAK SPRAWDZIĆ, CZY POWINIENEŚ COŚ ZMIENIĆ?

BMI

Najprostszy, jednak nieidealny wskaźnik, czyli BMI (body mass indeks – wskaźnik masy ciała)

BMI możesz bardzo szybko obliczyć podkładając do wzoru swoją masę ciała oraz wzrost (możesz też skorzystać z internetowego kalkulator BMI, który sam wyliczy za Ciebie wynik). Pamiętaj jednak, że w związku z tym, że wskaźnik ten nie obejmuje innych pomiarów, nie zawsze też powie Ci prawdę. Przykładem może być wysportowana osoba, która ma dużą ilość mięśni. BMI powie jej, że ma nadwagę lub nawet otyłość, a tak naprawdę większa masa mięśni to ostatnia rzecz, którą powinniśmy się martwić.

BMI= masa ciała [kg] / (wzrost [m]) 2

Jak interpretować otrzymany wynik

Tabela 1 – Interpretacja wskaźnika BMI (dane dla osób dorosłych)

Obwody, obwody i jeszcze raz obwody

Nie jest Ci potrzebna najlepszej jakości waga z milionem funkcji, super nowoczesny analizator składu ciała, czy inne, często bardzo drogie urządzenia. Jasne, jeśli masz do nich dostęp, to super, korzystaj, ale jeśli nie masz, to nie jest to żaden problem. Weź miarkę krawiecką i do dzieła.

Zmierz dokładnie obwód talii. Jakie wyniki wykraczają już poza normę?

Tabela 2 – Obwód talii

Jeśli powyższe wyniki wskazują na otyłość, to zmierz jeszcze obwód swoich bioder – w najszerszym miejscu. Wynik podstaw do wzoru.

WHR = obwód talii / obwód bioder

Co nam to da?

Na podstawie wskaźnika WHR (waist to hip ratio – wskaźnik talia-biodra) dowiesz się, jaki masz typ rozmieszczenia tkanki tłuszczowej, czy jest to tak zwane jabłko, czy może gruszka?

Tabela 3 – Typ otłuszczenia ciała według WHR

 

Badania krwi

Nie dadzą Ci one stricte informacji czy Twoja masa ciała jest prawidłowa, ale pomogą rozpoznać, czy masz np. niedobory witamin i składników mineralnych lub czy w Twoim organizmie toczy się proces zapalny, a to będzie ogromnym drogowskazem do wprowadzenia zmian w sposobie odżywiania i dalszej diagnostyki.

Pamiętaj, że nie masa ciała jest najważniejsza. Możesz być wizualnie bardzo szczupły, ale jednocześnie wewnętrznie Twój organizm może czuć się jak u osoby otyłej. I odwrotnie, osoba otyła może być niedożywiona. Wyniki badań krwi dadzą Ci tu znacznie więcej informacji, niż waga łazienkowa.

DEXA? MRI? TK?

Mamy jeszcze inne metody, które pomagają ocenić skład ciała i ilość tkanki tłuszczowej w organizmie, jednak nie są one ogólnie dostępne tak jak wymienione wyżej, także nie zaprzątaj sobie nimi głowy. Jeśli naprawdę będą potrzebne, to zostaniesz na nie skierowany przez lekarza.

Zrobiłeś pomiary, wykonałeś obliczenia, dodatkowo lekarz zinterpretował Ci wyniki badań krwi i nie wiesz co teraz?

Jeśli wszystko wskazuje na to, że masz problem z nadwagą lub otyłością, to śledź nasz blog, bo już kolejny artykuł będzie dotyczył właśnie tego problemu. Jeśli natomiast masz odwrotny problem, to także zostań z nami, bo niedługo przekażemy więcej informacji na temat żywienia osób niedożywionych.

Więcej informacji i porad dla osób z cukrzycą znajdziesz w e-booku Ogarnij cukier oraz na naszym webinarze na portalu YouTube.
Artykuł powstał we współpracy z dietetykiem klinicznym mgr Weroniką Gajdzik w ramach cyklu #sięgnijpozdrowie

mgr Weronika Gajdzik – dietetyk kliniczny

Piśmiennictwo:

Ciborowska H. rudnicka A. Dietetyka. Żywienie zdrowego i chorego człowieka. PZWL, Warszawa. 2014.

http://www.euro.who.int/en/health-topics/disease-prevention/nutrition/a-healthy-lifestyle/body-mass-index-bmi

Waist circumference and waist–hip ratio: report of a WHO expert consultation, Geneva, 8–11

December 2008.

Fundacja