• Home
  • Niekonwencjonalne metody leczenia cukrzycy, czy rzeczywiście działają?

Niekonwencjonalne metody leczenia cukrzycy, czy rzeczywiście działają?

14 sierpnia, 2018

Niekonwencjonalne metody leczenia cukrzycy, na jakie można natknąć się w mediach i nie tylko, to metody typu: bioenergoterapia, ozonoterapia, żywność alkaliczna, suplementy diety, zioła, żywność alkaliczna, plastry naklejane na stopę i długo by można jeszcze wymieniać. Wszystkie takie praktyki i metody nie mają potwierdzenia ich skuteczności w badaniach naukowych lub też mogą być w sprzeczności z aktualną wiedzą medyczną. Często jest to najzupełniej w świecie placebo, nie mające wpływu na efekt terapeutyczny chorego.

Internet naszpikowany jest wieloma reklamami i informacjami o cudotwórcach oraz różnych innych, równie wspaniałych metodach „uleczających” cukrzycę. Otwierając pierwszą lepszą stronę internetową bombardowani jesteśmy takimi wiadomościami. Wystarczy, że chociaż raz wyszukiwaliśmy informacji na temat cukrzycy. Nie dajmy się jednak nabrać na takie reklamy. Mając świadomość jak powstaje cukrzyca nie wierzmy w te rewelacje i cudowne sposoby leczenia cukrzycy czy wyleczenia z niej. Poza pozbyciem się pieniędzy na pewno nie pozbędziemy się cukrzycy ☹

Każda osoba z cukrzycą, niezależnie od jej typu, chciałaby być zdrowa i niektórzy desperacko poszukują metody wyleczenia się z niej w medycynie niekonwencjonalnej lub naturalnej.

Ponieważ mam 24 letnie doświadczenie w życiu z cukrzycą typu 1, to doskonale rozumiem jak bardzo chce się być zdrowym. Na początku, gdy zachorowałam moi rodzice (a z czasem, jak już dorosłam –  również i ja) poszukiwaliśmy metody wyleczenia. Mogę sobie wyobrazić, jak silna staje się desperacja rodziców i osób z cukrzycą, którzy stosują różne nietypowe metody walki z chorobą. Jednak wiem, że tak jak we wszystkim, trzeba zawsze zachować rozsądek.

Myślę, że warto podkreślić, że cukrzycy typu 1 i 2 nie można wyleczyć poprzez bioenergoterapię, ziółka, witaminki, plasterki itp.

Cukrzyca typu 1 jest efektem zniszczenia komórek β wytwarzających insulinę, a powyższe sposoby nie są w stanie odwrócić tego procesu. Podstawową metodą leczenia cukrzycy typu 1 jest insulinoterapia. W ściśle określonych przypadkach cukrzycę typu 1 można wyleczyć za pomocą przeszczepu samej trzustki. Jest to jednak bardzo poważny zabieg chirurgiczny, a w związku z tym są do niego stworzone rygorystyczne wskazania.  

W przypadku cukrzycy typu 2 podstawową metodą leczenia jest zmiana przede wszystkim stylu życia (aktywność fizyczna, zdrowe odżywianie, unikanie stresu), ponadto leki stabilizujące poziom cukru oraz insulinoterapia.  

Cukrzyca typu 2 powstaje u większości osób z powodu otyłości oraz złych nawyków żywieniowych i braku aktywności fizycznej, dlatego też poprzez zmianę tych czynników można w niektórych przypadkach ustabilizować poziom cukru we krwi. Przy ścisłym stosowaniu się do zaleceń diabetologa i zmianie stylu życia, za jego zgodą można włączyć do leczenia metody naturalne (niektóre zioła czy przyprawy mają właściwości obniżające poziom cukru we krwi ale nie leczące).

WAŻNE !!!

Nigdy nie można na własną rękę próbować wyleczyć się z cukrzycy bo może skończyć się to tragicznie…

AUTORKA

Coach Zdrowia i Żywienia
Wybór jej obecnej drogi zawodowej to efekt doświadczeń życiowych i kilkuletnich poszukiwań jak połączyć zawód z pasją.
Fundacja