Odżywianie po przeszczepie narządów

Przeszczep narządu (transplantacja) to metoda leczenia osób z niewydolnością własnego narządu. Niewydolność ta zagraża zdrowiu i życiu chorego. Celem przeszczepu jest więc uratowanie życia lub poprawienie jego jakości. Jest to poważny zabieg chirurgiczny, tak jak każda ingerencja chirurgiczna. W Polsce przeszczepia się: serce, nerkę, trzustkę, wątrobę oraz płuca. Poza narządami przeszczepiane są również: tkanki, kończyny, twarz, szpik, komórki macierzyste, wyspy trzustkowe.

Ponieważ przeszczep jest poważną ingerencją w ciało człowieka, to wiąże się również ze zmianą dotychczasowego stylu życia. Dzięki przeszczepowi dostajemy nowe zdrowe życie. Żeby utrzymać ten stan, tak jak i ludzie zdrowi, należy dbać o swoje zdrowie a co za tym idzie racjonalne odżywianie.

Wpływ na stan zdrowia osoby po przeszczepie narządu mają również choroby współistniejące.

Biorąc to wszystko pod uwagę oraz jaki narząd/narządy zostały przeszczepione sposób odżywiania się osoby po zabiegu transplantacji powinien być indywidualnie dostosowany.

Kluczowe jest, niezależnie od przeszczepionego narządu, żeby przestrzegać zasad zdrowego odżywiania. Posiłki powinny być lekkostrawne, niskotłuszczowe oraz z ograniczeniem spożywania soli i cukru. Powinny również dostarczać składniki odżywcze dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Dieta osoby po przeszczepie narządu nie powinna zawierać surowych produktów takich jak: mięso, sushi, owoce morza, jaja. Żadne produkty nie powinny być spożywane po dacie przydatności do spożycia. Te zalecenia wynikają z zagrożenia zakażeniem bakteriami, pasożytami, grzybami czy pleśnią, które przy obniżonej odporności mogą zakończyć się w skrajnych przypadkach tragicznie.

Z własnego doświadczenia wiem, że sposób odżywiania po przeszczepie powinien uwzględniać poza wyżej opisanymi wskazówkami również reakcje naszego organizmu na spożywane produkty. Jeśli po zjedzeniu jakiegoś produktu czujemy się niekomfortowo to dobrze jest go wyeliminować z naszego jadłospisu.

Stosowanie używek typu alkohol i papierosy po przeszczepie narządu jest niewskazane a po przeszczepie wątroby wręcz spożycie alkoholu zabronione.

Nie żyjemy żeby jeść tylko jemy żeby żyć 😊 😊 😊

 

Pobierz dawkę wiedzy o cukrzycy

Cukrzyca to poważna choroba, ale można nauczyć się z nią żyć – my Ci w tym pomożemy. Z naszego ebooka dowiesz się między innymi, dlaczego tak ważne jest właściwe leczenie cukrzycy.

AUTOR

 • Małgorzata Rudnik
  Kierownik Biura
  Coach Zdrowia i Żywienia
  Wybór jej obecnej drogi zawodowej to efekt doświadczeń życiowych i kilkuletnich poszukiwań jak połączyć zawód z pasją.
2 Comments
 1. Jadłem i jem sushi. Mięso ryb do sushi jest świeższe od filetów rybnych rozmrożonych enty raz.
  Warunek, trzeba korzystać z dobrych suszarni. Owoce morza tak samo jem świerze i po obróbce termicznej. Ryby i inne są podstawą diety śródziemnomorskiej, która jest wzorem dla pacjentów po transplantacji. Tylko znajdź na to finansowanie. Dla mnie tydzień diety to ok 250 zł, bo trzeba jeść świeże produkty.

 2. Małgorzata

  Zgodnie z zaleceniami lekarzy transplantologów nie jest to wskazane, ale na własne ryzyko nikt nie zabroni. Warto jednak wiedzieć na temat konsekwencji takiego sposobu żywienia….

Zostaw komentarz

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Fundację Badań i Rozwoju Nauki w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Jestem świadom/a, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem moich danych osobowych z bazy danych Fundacji. Pełny tekst polityki prywatności oraz Regulamin.

FreshMail.pl
 

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Fundację Badań i Rozwoju Nauki w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Jestem świadom/a, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem moich danych osobowych z bazy danych Fundacji. Pełny tekst polityki prywatności oraz Regulamin.

FreshMail.pl