Odżywianie po przeszczepie narządów

AUTOR

Przeszczep narządu (transplantacja) to metoda leczenia osób z niewydolnością własnego narządu. Niewydolność ta zagraża zdrowiu i życiu chorego. Celem przeszczepu jest więc uratowanie życia lub poprawienie jego jakości. Jest to poważny zabieg chirurgiczny, tak jak każda ingerencja chirurgiczna. W Polsce przeszczepia się: serce, nerkę, trzustkę, wątrobę oraz płuca. Poza narządami przeszczepiane są również: tkanki, kończyny, twarz, szpik, komórki macierzyste, wyspy trzustkowe.

Ponieważ przeszczep jest poważną ingerencją w ciało człowieka, to wiąże się również ze zmianą dotychczasowego stylu życia. Dzięki przeszczepowi dostajemy nowe zdrowe życie. Żeby utrzymać ten stan, tak jak i ludzie zdrowi, należy dbać o swoje zdrowie a co za tym idzie racjonalne odżywianie.

Wpływ na stan zdrowia osoby po przeszczepie narządu mają również choroby współistniejące.

Biorąc to wszystko pod uwagę oraz jaki narząd/narządy zostały przeszczepione sposób odżywiania się osoby po zabiegu transplantacji powinien być indywidualnie dostosowany.

Kluczowe jest, niezależnie od przeszczepionego narządu, żeby przestrzegać zasad zdrowego odżywiania. Posiłki powinny być lekkostrawne, niskotłuszczowe oraz z ograniczeniem spożywania soli i cukru. Powinny również dostarczać składniki odżywcze dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Dieta osoby po przeszczepie narządu nie powinna zawierać surowych produktów takich jak: mięso, sushi, owoce morza, jaja. Żadne produkty nie powinny być spożywane po dacie przydatności do spożycia. Te zalecenia wynikają z zagrożenia zakażeniem bakteriami, pasożytami, grzybami czy pleśnią, które przy obniżonej odporności mogą zakończyć się w skrajnych przypadkach tragicznie.

Z własnego doświadczenia wiem, że sposób odżywiania po przeszczepie powinien uwzględniać poza wyżej opisanymi wskazówkami również reakcje naszego organizmu na spożywane produkty. Jeśli po zjedzeniu jakiegoś produktu czujemy się niekomfortowo to dobrze jest go wyeliminować z naszego jadłospisu.

Stosowanie używek typu alkohol i papierosy po przeszczepie narządu jest niewskazane a po przeszczepie wątroby wręcz spożycie alkoholu zabronione.

Nie żyjemy żeby jeść tylko jemy żeby żyć ? ? ?

 

Pobierz dawkę wiedzy o cukrzycy

Cukrzyca to poważna choroba, ale można nauczyć się z nią żyć – my Ci w tym pomożemy. Z naszego ebooka dowiesz się między innymi, dlaczego tak ważne jest właściwe leczenie cukrzycy.

AUTOR

 • Małgorzata Rudnik
  Coach Zdrowia i Żywienia
  Wybór jej obecnej drogi zawodowej to efekt doświadczeń życiowych i kilkuletnich poszukiwań jak połączyć zawód z pasją.
4 Komentarze
 1. Jadłem i jem sushi. Mięso ryb do sushi jest świeższe od filetów rybnych rozmrożonych enty raz.
  Warunek, trzeba korzystać z dobrych suszarni. Owoce morza tak samo jem świerze i po obróbce termicznej. Ryby i inne są podstawą diety śródziemnomorskiej, która jest wzorem dla pacjentów po transplantacji. Tylko znajdź na to finansowanie. Dla mnie tydzień diety to ok 250 zł, bo trzeba jeść świeże produkty.

 2. Zgodnie z zaleceniami lekarzy transplantologów nie jest to wskazane, ale na własne ryzyko nikt nie zabroni. Warto jednak wiedzieć na temat konsekwencji takiego sposobu żywienia….

 3. Rafer ,ryb do sushi nie sa swieze.Przechodza proces chemiczny np.prasy sa gotowane w wodzie z chemia losos wadzony jest nie wedzony naturalnie tylko chemicznie.
  Ja jest szcesciasz bo jem ryby zlowione przez siebie w oceanie lub nad jeziorem.Mieszkam od 30 lat w australii i widze te ryby zlowione przez zawodowcow .Ja ich nie dotykam.
  pozdrawia’
  Zenon

 4. Avatar Beata Michalska

  Ja rzucilam palenie przed przeszczepem,niestety po operacji jestem na podwojnym glodzie papierosowym. Popalam i raczej nie przestane,jakie moga byc tego konsekwencje? Tylko bez sciemy prosze. W internecie pisza,ze szkodzi niemal wszystko,tylko nie jest to udowodnione. Prosze o odp.

Zostaw komentarz

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach związanych z otrzymywaniem newslettera Fundacji Badań i Rozwoju Nauki. Przyjmuję do wiadomości, że administratorem danych osobowych jest Fundacja Badań i Rozwoju Nauki, z siedzibą w Warszawie, ul. Rydygiera 8 a podstawą prawną przetwarzania jest moja dobrowolna zgoda. Mogę w każdej chwili odwołać tę zgodę, ale jej odwołanie nie wpłynie na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano przed tym odwołaniem. Moje dane przetwarzane będą do czasu wycofania przeze mnie zgody na to przetwarzanie. Administrator nie przewiduje ujawniania danych innym odbiorcom. Moje dane nie będą podlegały profilowaniu, nie będą też przekazywane do państw trzecich ani organizacji międzynarodowych.  Przysługuje mi prawo dostępu do treści moich danych, ich sprostowania, usunięcia, lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo do wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych, jeśli przetwarzanie będzie się odbywało niezgodnie z obowiązującymi przepisami.

 

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu zwiazanym z przesłaniem darmowego e-booka “Ogarnij cukier”. Przyjmuję do wiadomości, że administratorem danych osobowych jest Fundacja Badań i Rozwoju Nauki, z siedzibą w Warszawie, ul. Rydygiera 8 a podstawą prawną przetwarzania jest moja dobrowolna zgoda. Mogę w każdej chwili odwołać tę zgodę, ale jej odwołanie nie wpłynie na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano przed tym odwołaniem. Moje dane przetwarzane będą do czasu wycofania przeze mnie zgody na to przetwarzanie. Administrator nie przewiduje ujawniania danych innym odbiorcom. Moje dane nie będą podlegały profilowaniu, nie będą też przekazywane do państw trzecich ani organizacji międzynarodowych.  Przysługuje mi prawo dostępu do treści moich danych, ich sprostowania, usunięcia, lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo do wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych, jeśli przetwarzanie będzie się odbywało niezgodnie z obowiązującymi przepisami.