OBJAWY CUKRZYCY

15 czerwca, 2018

Cukrzyca, zwana epidemią XXI wieku, to choroba cywilizacyjna i podłoża, której leżą złe nawyki żywieniowe oraz znikoma aktywność fizyczna. Jest grupą chorób metabolicznych spowodowanych względnym lub bezwzględnym niedoborem insuliny. Jest chorobą przewlekłą, w której powikłania rozwijają się powoli. 

Najczęściej występuje cukrzyca typu 2 – około 90% chorych, a cukrzyca typu 1 to około 10% chorych.

CUKRZYCA TYPU 1

Cukrzyca typu 1 to choroba autoimmunologiczna spowodowana błędnym działaniem układu odpornościowego, który nieodwracalnie niszczy własne komórki trzustki produkujące insulinę. Nie jest chorobą dziedziczną. Predyspozycje genetyczne włącznie w połączeniu z czynnikami środowiskowymi mogą aktywować zachorowanie na cukrzycę. Również infekcje wirusowe mogą spowodować wystąpienie cukrzycy typu 1.  

OBJAWY CUKRZYCY TYPU 1 TO:

– duże pragnienie

– częste oddawanie moczu

– przewlekłe zmęczenie i senność

– ogólne rozdrażnienie

– spadek masy ciała przy dużym apetycie

– nieświeży oddech (zapach acetonu)

– pogorszenie widzenia

Na cukrzycę typu 1 zachorowałam jak byłam dzieckiem i pierwsze objawy cukrzycy u mnie to poza wymienionymi, zamiast dużego apetytu, miałam brak apetytu i oczywiście spadek masy ciała. Taki objaw cukrzycy może być mylący dla rodziców dziecka.

Objawy cukrzycy najczęściej pojawiają się nagle i postępują bardzo szybko. Podstawową metodą leczenia cukrzycy typu 1 jest insulinoterapia. Bardzo ważna przy tym jest samokontrola. Dzięki systematycznej samokontroli i edukacji diabetologicznej można ustrzec się przed rozwojem groźnych powikłań cukrzycowych.  

CUKRZYCA TYPU 2

Spowodowana jest czynnikami genetycznymi lub otyłością. Jest skłonność do tzw. dziedziczenia. Może rozwijać się latami i na początku trudno zaobserwować pierwsze objawy cukrzycy typu 2. Objawy cukrzycy narastają stopniowo dlatego można łatwo je przeoczyć. Im wcześniej wychwycimy początkowe objawy cukrzycy tym lepsze rokowania na przyszłość i możliwość uniknięcia rozwoju poważnych powikłań cukrzycowych. Niestety najczęściej cukrzyca typu 2 rozpoznawana jest w momencie już pojawienia się zaawansowanych powikłań, których nie można już cofnąć.

Przed cukrzycą typu 2 można się uchronić dzięki prowadzeniu zdrowego stylu życia. Warto jest w każdym momencie zmienić złe nawyki żywieniowe, wprowadzić do planu dnia aktywność fizyczną (może być 30 min. spacer).

Najczęściej cukrzycę typu 2 leczy się za pomocą leków. W przypadku gdy farmakologia nie przynosi oczekiwanych efektów leczenie ziemia się na insulinoterapię.  

OBJAWY CUKRZYCY TYPU 2:

– zwiększone pragnienie

– częstsze oddawanie moczu

– spadek masy ciała bez zmiany wielkości spożywanych pokarmów

– pogorszenie widzenia

– gorsze gojenie się ran

– chroniczne zmęczenie

– swędzenie skóry

– częste infekcje grzybiczne

– mrowienie i pogorszenie czucia w palcach rąk i nóg

Liczba osób z cukrzycą wzrasta z roku na rok na całym świecie. Jest to bardzo duży problem spowodowany szybkim tempem życia. Jemy szybko byle co i byle jak, nie mamy czasu na ruch. To sprzyja powstawaniu cukrzycy typu 2.

W Polsce na cukrzycę typu 1 choruje około 200 tysięcy osób, a na cukrzycę typu 2 około 2,1 mln i dodatkowo ponad 600 tysięcy ma cukrzycę, która nie została zdiagnozowana.

Jeśli występują u Ciebie objawy cukrzycy – wykonaj badanie poziomu cukru we krwi i idź koniecznie do lekarza !!!

Pobierz dawkę wiedzy o cukrzycy

Cukrzyca to poważna choroba, ale można nauczyć się z nią żyć – my Ci w tym pomożemy. Z naszego ebooka dowiesz się między innymi, dlaczego tak ważne jest właściwe leczenie cukrzycy.

AUTORKA

Coach Zdrowia i Żywienia
Wybór jej obecnej drogi zawodowej to efekt doświadczeń życiowych i kilkuletnich poszukiwań jak połączyć zawód z pasją.
Fundacja