Aby zapewnić jak najlepsze wrażenia, korzystamy z technologii, takich jak pliki cookie, do przechowywania i/lub uzyskiwania dostępu do informacji o urządzeniu. Zgoda na te technologie pozwoli nam przetwarzać dane, takie jak zachowanie podczas przeglądania lub unikalne identyfikatory na tej stronie. Brak wyrażenia zgody lub wycofanie zgody może niekorzystnie wpłynąć na niektóre cechy i funkcje.
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych.
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych. Bez wezwania do sądu, dobrowolnego podporządkowania się dostawcy usług internetowych lub dodatkowych zapisów od strony trzeciej, informacje przechowywane lub pobierane wyłącznie w tym celu zwykle nie mogą być wykorzystywane do identyfikacji użytkownika.
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.
OBJAWY CUKRZYCY
Cukrzyca, zwana epidemią XXI wieku, to choroba cywilizacyjna i podłoża, której leżą złe nawyki żywieniowe oraz znikoma aktywność fizyczna. Jest grupą chorób metabolicznych spowodowanych względnym lub bezwzględnym niedoborem insuliny. Jest chorobą przewlekłą, w której powikłania rozwijają się powoli.
Najczęściej występuje cukrzyca typu 2 – około 90% chorych, a cukrzyca typu 1 to około 10% chorych.
CUKRZYCA TYPU 1
Cukrzyca typu 1 to choroba autoimmunologiczna spowodowana błędnym działaniem układu odpornościowego, który nieodwracalnie niszczy własne komórki trzustki produkujące insulinę. Nie jest chorobą dziedziczną. Predyspozycje genetyczne włącznie w połączeniu z czynnikami środowiskowymi mogą aktywować zachorowanie na cukrzycę. Również infekcje wirusowe mogą spowodować wystąpienie cukrzycy typu 1.
– duże pragnienie
– częste oddawanie moczu
– przewlekłe zmęczenie i senność
– ogólne rozdrażnienie
– spadek masy ciała przy dużym apetycie
– nieświeży oddech (zapach acetonu)
– pogorszenie widzenia
Na cukrzycę typu 1 zachorowałam jak byłam dzieckiem i pierwsze objawy cukrzycy u mnie to poza wymienionymi, zamiast dużego apetytu, miałam brak apetytu i oczywiście spadek masy ciała. Taki objaw cukrzycy może być mylący dla rodziców dziecka.
Objawy cukrzycy najczęściej pojawiają się nagle i postępują bardzo szybko. Podstawową metodą leczenia cukrzycy typu 1 jest insulinoterapia. Bardzo ważna przy tym jest samokontrola. Dzięki systematycznej samokontroli i edukacji diabetologicznej można ustrzec się przed rozwojem groźnych powikłań cukrzycowych.
CUKRZYCA TYPU 2
Spowodowana jest czynnikami genetycznymi lub otyłością. Jest skłonność do tzw. dziedziczenia. Może rozwijać się latami i na początku trudno zaobserwować pierwsze objawy cukrzycy typu 2. Objawy cukrzycy narastają stopniowo dlatego można łatwo je przeoczyć. Im wcześniej wychwycimy początkowe objawy cukrzycy tym lepsze rokowania na przyszłość i możliwość uniknięcia rozwoju poważnych powikłań cukrzycowych. Niestety najczęściej cukrzyca typu 2 rozpoznawana jest w momencie już pojawienia się zaawansowanych powikłań, których nie można już cofnąć.
Przed cukrzycą typu 2 można się uchronić dzięki prowadzeniu zdrowego stylu życia. Warto jest w każdym momencie zmienić złe nawyki żywieniowe, wprowadzić do planu dnia aktywność fizyczną (może być 30 min. spacer).
Najczęściej cukrzycę typu 2 leczy się za pomocą leków. W przypadku gdy farmakologia nie przynosi oczekiwanych efektów leczenie ziemia się na insulinoterapię.
– zwiększone pragnienie
– częstsze oddawanie moczu
– spadek masy ciała bez zmiany wielkości spożywanych pokarmów
– pogorszenie widzenia
– gorsze gojenie się ran
– chroniczne zmęczenie
– swędzenie skóry
– częste infekcje grzybiczne
– mrowienie i pogorszenie czucia w palcach rąk i nóg
W Polsce na cukrzycę typu 1 choruje około 200 tysięcy osób, a na cukrzycę typu 2 około 2,1 mln i dodatkowo ponad 600 tysięcy ma cukrzycę, która nie została zdiagnozowana.
Jeśli występują u Ciebie objawy cukrzycy – wykonaj badanie poziomu cukru we krwi i idź koniecznie do lekarza !!!
Pobierz dawkę wiedzy o cukrzycy
Cukrzyca to poważna choroba, ale można nauczyć się z nią żyć – my Ci w tym pomożemy. Z naszego ebooka dowiesz się między innymi, dlaczego tak ważne jest właściwe leczenie cukrzycy.
AUTORKA
Archiwa
Kategorie
Ostatnie wpisy