Aby zapewnić jak najlepsze wrażenia, korzystamy z technologii, takich jak pliki cookie, do przechowywania i/lub uzyskiwania dostępu do informacji o urządzeniu. Zgoda na te technologie pozwoli nam przetwarzać dane, takie jak zachowanie podczas przeglądania lub unikalne identyfikatory na tej stronie. Brak wyrażenia zgody lub wycofanie zgody może niekorzystnie wpłynąć na niektóre cechy i funkcje.
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych.
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych. Bez wezwania do sądu, dobrowolnego podporządkowania się dostawcy usług internetowych lub dodatkowych zapisów od strony trzeciej, informacje przechowywane lub pobierane wyłącznie w tym celu zwykle nie mogą być wykorzystywane do identyfikacji użytkownika.
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.
Konferencja naukowa promująca osiągnięcia projektu „3D biodrukowana tkanka wątrobowa wraz z układem naczyniowym jako innowacyjny model do oceny toksyczności leków i skuteczności terapii antynowotworowych”
9 grudnia 2022 r. odbyła się konferencja naukowa promująca osiągnięcia projektu „3D biodrukowana tkanka wątrobowa wraz z układem naczyniowym jako innowacyjny model do oceny toksyczności leków i skuteczności terapii antynowotworowych” realizowanego przez Fundację Badań i Rozwoju Nauki wraz ze spółką Polbionica.
Celem projektu jest opracowanie innowacyjnych biotuszy dedykowanych do biodruku modelu 3D bionicznej tkanki wątrobowej z układem naczyniowym do testów toksykologicznych oraz modelu 3D bionicznej tkanki wątrobowej z układem naczyniowym i ogniskami nowotworowymi do badań nad skutecznością substancji leczniczych.
Z proponowanych modeli 3D, w tym modeli z ogniskami nowotworowymi, pozwoli na wstępne oszacowanie optymalnego wariantu i stężenia badanej substancji.
Stworzenie i zastosowanie 3D bionicznego modelu tkankowego wątroby na etapie poprzedzającym badania przedkliniczne umożliwi przeprowadzenie zaawansowanych badań in vitro i pozwoli na optymalizację badań przedklinicznych oraz wytypowanie optymalnych wariantów i stężeń substancji leczniczych. Technologia biodrukowania 3D układów tkankowych znajdzie zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym przy testowaniu nowych leków i będzie alternatywą dla testów na zwierzętach, zapewniając równie rzetelne wyniki badań. Głównym odbiorcą badań na biodrukowanych 3D modelach tkankowych będą firmy farmaceutyczne zainteresowane rozszerzeniem zakresu badań w procesie rozwoju substancji leczniczych.
Podczas konferencji zostały przedstawione najnowsze wyniki badań podsumowujące prace naukowo-badawcze prowadzone w ramach projektu.
Agenda
Projekt „3D biodrukowana tkanka wątrobowa wraz z układem naczyniowym jako innowacyjny model do oceny toksyczności leków i skuteczności terapii antynowotworowych” finansowany przez Unię Europejską ze środków europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Program Operacyjny Inteligentny Rozwój 2014-2020. Projekt realizowany jest w ramach konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. 3/1.1.1/2020 Szybka Ścieżka 3_2020 Okres realizacji: 2021 – 2023
Archiwa
Kategorie
Ostatnie wpisy