Aby zapewnić jak najlepsze wrażenia, korzystamy z technologii, takich jak pliki cookie, do przechowywania i/lub uzyskiwania dostępu do informacji o urządzeniu. Zgoda na te technologie pozwoli nam przetwarzać dane, takie jak zachowanie podczas przeglądania lub unikalne identyfikatory na tej stronie. Brak wyrażenia zgody lub wycofanie zgody może niekorzystnie wpłynąć na niektóre cechy i funkcje.
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych.
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych. Bez wezwania do sądu, dobrowolnego podporządkowania się dostawcy usług internetowych lub dodatkowych zapisów od strony trzeciej, informacje przechowywane lub pobierane wyłącznie w tym celu zwykle nie mogą być wykorzystywane do identyfikacji użytkownika.
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.
ŻYWIENIE PRZED I PO ZABIEGU OPERACYJNYM
Operacje nigdy nie są przyjemne, ale nie po to się je robi. Czasem po prostu trzeba je przejść dla własnego zdrowia, a nierzadko także życia.
W momencie kiedy zabieg jest nagły, nie mamy czasu na przygotowanie się przed nim. Wszystko zazwyczaj dzieje się bardzo szybko, dużo stresu, milion myśli. Jednak, kiedy zabieg jest zaplanowany to warto już wcześniej zwrócić uwagę na swoje odżywianie i zadbać o jak najlepsze przygotowanie się pod tym względem. Możesz skorzystać z konsultacji u dietetyka, jeśli potrzebujesz upewnić się, jak to zrobić.
Przede wszystkim w przypadku niedożywienia powinieneś dążyć do uzupełnienia niedoborów w organizmie. Lepiej odżywiony organizm, to jednocześnie organizm silniejszy, który sprawniej będzie sobie radził z tą trudną sytuacją, jaką jest zabieg operacyjny.
U chorych z ciężkim niedożywieniem, kiedy podstawowe zmiany w diecie nie dają efektów, można wprowadzić dodatkowe wsparcie żywieniowe przed operacją. Takie rozwiązanie w razie potrzeby na pewno zaproponuje Ci lekarz prowadzący.
W przypadku kiedy niedożywienie nie jest tak silne i jesteś w stanie wzmocnić się poprzez tradycyjne posiłki, to działaj, bo to szansa na znacznie lepsze rokowanie po zabiegu, Twój organizm będzie miał dużo lepsze warunki do regeneracji i rekonwalescencja przebiegnie znacznie sprawniej.
To działania na czas dłuższy okres czasu, nie poprawisz swojego stanu odżywienia w kilka godzin.
Jak jednak masz zachować się bezpośrednio przed zabiegiem? Tego na pewno dowiesz się w swoim szpitalu. Tam poinformują Cię o wszystkich ważnych kwestiach, kiedy możesz zjeść ostatni posiłek (zapewne będzie to wieczór dnia poprzedzającego zabieg, ale w tej kwestii stosuj się do poleceń lekarza!), czy masz unikać jakiegoś typu posiłku lub konkretnych produktów, do kiedy możesz pić (czystą wodę często można pić nawet na 2-3 godziny przed znieczuleniem do zabiegu) i tym podobne.
Jeśli nie będziesz czegoś pewny, nie wahaj się i zapytaj – nic Cie to nie kosztuje, a może zaważyć na tym, czy zabieg zostanie wykonany w zaplanowanym terminie, czy np. będzie musiał zostać przesunięty.
To już nie te czasy, kiedy zabieg kojarzył się z długotrwałym głodzeniem, teraz dążymy do tego, aby jak najszybciej, od razu kiedy to możliwe po zabiegu wprowadzić żywienie i jednocześnie uniknąć głodówek przed zabiegiem. Bądź spokojny, jeśli stan Twojego zdrowia na to pozwoli, to otrzymasz posiłek, nikt nie chce Cię na siłę głodzić.
Początkowo za Twoje żywienie będzie odpowiadał szpital, w którym wykonano zabieg, więc w tej kwestii wszystkiego dowiesz się od swojego lekarza prowadzącego. Jeśli będzie taka konieczność to zostanie włączone specjalne żywienie drogą dojelitową lub pozajelitową. Taki sposób odżywiania stosuje się wtedy, kiedy tradycyjne odżywianie czyli po prostu jedzenie nie jest możliwe z różnych względów lub nie jest wystarczające i trzeba się troszkę wspomóc – wtedy uzupełnia się tę różnicę inną metodą.
W wielu przypadkach pierwsze kęsy jedzenia można wziąć już kilka godzin po zabiegu, jednak jest to kwestia bardzo indywidualna i nikt lepiej nie będzie wiedział co jest dla Ciebie najlepsze, niż lekarz, który się Tobą zajmuje.
W zależności od przyczyny i rodzaju zabiegu Twoja dalsza dieta może się różnić od tego, co dotychczas jadałeś. Wszystko jest jednak do pogodzenia i pamiętaj, że nawet wykluczając duże grupy produktów lub metody przyrządzania posiłków, możesz przygotować pyszne potrawy, a ta zmiana często wydobywa z pacjenta chęć do gotowania i potrawy z czasem są jeszcze lepsze niż przed chorobą.
Dotychczas na obiad jadłeś kotleta schabowego, odsmażane ziemniaki i kapustę kiszoną albo kalafiora z dodatkiem bułki tartej na maśle? Choroba i operacja, którą przeszedłeś sprawiła, że musisz znacznie ograniczyć smażenie, a Twoja aktualna dieta powinna być łatwostrawna? Eksperymentuj, kombinuj, próbuj! Duszone bez obsmażania, delikatne mięso w sosie koperkowym, puree ziemniaczane, marchewka, być może taka potrawa zasmakuje Ci jeszcze bardziej, niż to co jadałeś wcześniej. A jeśli nie, to masz jeszcze mnóstwo innych wariantów i na pewno znajdziesz coś dla siebie.
Artykuł powstał we współpracy z dietetykiem klinicznym mgr Weroniką Gajdzik w ramach cyklu #sięgnijpozdrowie
mgr Weronika Gajdzik – dietetyk kliniczny
Bibliografia:
Sobotka L. (red.), Podstawy żywienia klinicznego, Scientifica 2013.
Archiwa
Kategorie
Ostatnie wpisy