Aby zapewnić jak najlepsze wrażenia, korzystamy z technologii, takich jak pliki cookie, do przechowywania i/lub uzyskiwania dostępu do informacji o urządzeniu. Zgoda na te technologie pozwoli nam przetwarzać dane, takie jak zachowanie podczas przeglądania lub unikalne identyfikatory na tej stronie. Brak wyrażenia zgody lub wycofanie zgody może niekorzystnie wpłynąć na niektóre cechy i funkcje.
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych.
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych. Bez wezwania do sądu, dobrowolnego podporządkowania się dostawcy usług internetowych lub dodatkowych zapisów od strony trzeciej, informacje przechowywane lub pobierane wyłącznie w tym celu zwykle nie mogą być wykorzystywane do identyfikacji użytkownika.
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.
Wernisaż wystawy portretów DNA w Warszawie na inaugurację projektu DNAArt
W czwartek, 17 listopada o godzinie 19, w warszawskim salonie Goldenmark, odbył się wernisaż wystawy, w ramach której można obejrzeć niepowtarzalne portrety DNA stworzone na bazie materiału genetycznego. Ekspozycja inauguruje przedsięwzięcie DNAArt – jego celem jest wsparcie prac Fundacji Badań i Rozwoju Nauki nad projektem bionicznej trzustki 3D, która zrewolucjonizuje leczenie cukrzycy.
W salonie Goldenmark przy placu Konstytucji 6 w Warszawie, w ramach ekspozycji można zobaczyć
8 unikatowych portretów DNA. Wśród sportretowanych znalazły się osoby ze świata nauki, sztuki, kultury i biznesu oraz działacze społeczni: prof. Michał Wszoła, Jerzy Owsiak, prof. Wiesław Łuczaj (aka Mark Starel), Tadeusz Mysłowski, Robert Szaj, Anna Ossowska, dr Katrina Sadrak i Maciej Łysiak.
Wystawa zainaugurowała przedsięwzięcie DNAArt, którego celem jest wsparcie Fundacji Badań i Rozwoju Nauki rozwijającej projekt bionicznej trzustki 3D – rewolucyjnej na skalę światową terapii leczenia cukrzycy typu 1. Ekspozycję można oglądać w salonie Goldenmark do 17 grudnia 2022 roku.
Jesteś sztuką. Jesteś nauką.
DNAArt to pierwsze i wyjątkowe połączenie sztuki z nauką na polskim rynku. Sam charakter projektu jest innowacyjny, ale stoi za nim 13 lat doświadczenia w prowadzeniu zaawansowanych projektów badawczych Fundacji Badań i Rozwoju Nauki, a także 25 lat doświadczenia zespołu naukowców i opatentowana technologia laboratoryjna.
– Dzięki autorskiemu know-how naukowcy z Fundacji Badań i Rozwoju Nauki wizualizują DNA, tworząc artystyczne, jedyne w swoim rodzaju portrety – najbardziej niepowtarzalną formę sztuki. W ten sposób starają się pozyskać fundusze, aby kontynuować badania nad 3D bioniczną trzustką. Wierzymy, że już wkrótce dzięki organowi z drukarki 3D odmieni się życie pacjentów na całym świecie – podkreśla prof. Michał Wszoła, chirurg, transplantolog, naukowiec – wizjoner, pomysłodawca bionicznej trzustki.
– Projekt DNAArt łączący aspekt nauki i sztuki z indywidualną wyjątkowością każdego człowieka jest przedsięwzięciem doskonale wpisującym się w system wartości, w ramach którego funkcjonuje marka Goldenmark. Z jednej strony daje naszym klientom unikalną szansę na sportretowanie swojego wewnętrznego “ja”, artystycznego zapisu własnych genów. Z drugiej – włącza w przedsięwzięcie przenoszące akcent naszego zaangażowania na dobro wspólne, jakim jest wsparcie badań nad innowacyjną metodą leczenia poważnej choroby – cukrzycy typu 1. Jesteśmy dumni, że w ten sposób możemy być częścią tak ważnego projektu – wyjaśnia Anna Ossowska, menedżer w firmie Goldenmark, która jest partnerem projektu DNAArt.
Jak powstają portrety DNA?
Współczesna technologia pozwala na przelanie niepowtarzalnego kodu genetycznego na płótno w sposób, którego nigdy dotąd nie umożliwiały malarstwo czy fotografia. Unikatowy portret DNA to pierwsze tego typu połączenie art&science w Polsce.
– W kontekście sztuki, postrzegam DNA jako fascynującą i niezwykle inspirującą bazę danych, zarówno dla sztuk wizualnych, jak i nowych mediów. Szczególną rolę upatruję jednak w algorytmie genetycznym (GA) niezbędnym do autonomicznej ewolucji sztuki cyfrowej. Algorytm ten jest inspirowany genetyką i doborem naturalnym. Posiada opcję wyłączenia obecności człowieka w procesie twórczym, co prowadzi do pytania, czy GA może być artystą – tłumaczy prof. Wiesław Łuczaj, artysta intermedialny i twórca międzynarodowego ruchu Discursive Geometry.
Naukowcy z laboratorium Fundacji Badań i Rozwoju Nauki izolują materiał DNA z pobranej próbki. Następnie w wyniku zaawansowanych technologicznie prac laboratoryjnych otrzymują graficzne przedstawienie wybranych genów. W ten sposób powstaje niezwykłe połączenie nauki i sztuki – wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju obraz z DNA.
Artyści wspierają pracę Fundacji
Tadeusz Mysłowski, którego portret DNA będzie jednym z prezentowanych na wystawie w salonie Goldenmark, to polsko-amerykański artysta od 50 lat żyjący i pracujący twórczo w Nowym Jorku, a także w Lublinie – swoim rodzinnym mieście.
– Będąc pod wrażeniem sukcesów polskiej medycyny na arenie międzynarodowej i pełen admiracji dla dokonań wizjonera prof. Michała Wszoły oraz jego dzielnego zespołu, postanowiłem, wraz z Ireną Hochman – moją długoletnią artystyczną partnerką, jako gest humanistycznej solidarności, przekazać jedno z moich dzieł na aukcją charytatywną na rzecz dalszych badań nad bioniczną trzustką. Całą sumę, którą uda się uzyskać, przekażemy na dalsze prace nad ambitnym eksperymentem prof. Wszoły i jego zespołu – zapowiada Tadeusz Mysłowski, którego obraz „The essence of doing science” sygnowany jest podpisem noblisty Jamesa Watsona.
We współpracy z Fundacją Badań i Rozwoju Nauki powstała także instalacja artystyczna, złożona z pracy dr Katriny Sadrak „Atraktor Szczęścia” – obrazowania wyselekcjonowanych przez naukowców fragmentów DNA malarki, powielonego na „niekończącej” się linii oraz z animacji „Osobliwość początkowa”.
– Wielki Wybuch zaczyna się od Osobliwości Początkowej – punktu lub linii. Jedno źródło, które łączy wszystko w naszym Wszechświecie. Na “pierwszej linii” umieściłam moje DNA… intelekt, kreatywność i szczęście – takie geny otrzymałam od moich przodków. Jesteśmy połączeni w najintymniejszy z możliwych sposobów – mówi dr Katrina Sadrak, menedżer ds. artystycznych w Goldenmark.
Instalację zaprezentowano na cyklicznej wystawie „Pierwsza Linia” w galerii ODA w Piotrkowie Trybunalskim.
Bioniczna trzustka zrewolucjonizuje leczenie cukrzycy
W marcu 2019 roku, prof. Michał Wszoła wraz z zespołem Fundacji Badań i Rozwoju Nauki i Konsorcjum Bionic, wydrukował w technologii 3D, pierwszy na świecie, w pełni unaczyniony prototyp bionicznej trzustki. Było to wydarzenie o przełomowym znaczeniu. Przy zastosowaniu nowatorskich technologii biodruku 3D, z żywych komórek stworzono w pełni funkcjonalny organ, produkujący insulinę i glukagon – hormony odpowiedzialne za regulację poziomu cukru we krwi. Jego powstanie budzi nadzieję na sukces w walce z cukrzycą typu I.
– Od lat z podziwem patrzę na projekt 3D bionicznej trzustki. Wierzę w to, że kiedyś choroba, z którą się zmagam będzie mogła być z powodzeniem leczona właśnie dzięki takim, niezwykłym rozwiązaniom. Czuję się zaszczycony mogąc brać udział w projekcie Fundacji Badań i Rozwoju Nauki realizowanym wspólnie z Goldenmark. DNAArt to dla mnie fantastyczny przykład spotkania nauki ze sztuką. Obraz stworzony na podstawie mojego materiału genetycznego. To dosłownie niepowtarzalne dzieło sztuki – podkreśla Maciej Łysiak, społeczny edukator cukrzycowy, od 2012 r. żyjący z cukrzycą, który prowadzi na YouTube kanał poświęcony cukrzycy.
Obecnie zespół naukowy Fundacji Badań i Rozwoju Nauki we współpracy ze znaczącymi polskimi ośrodkami naukowymi, kontynuuje badania nad biodrukowaniem 3D bionicznej trzustki. Naukowcy pracują nad udoskonaleniem innowacyjnych elementów wspierających rozwój biodruku 3D narządów na potrzeby transplantacji i przygotowują się do klinicznej fazy badań nad 3D bioniczną trzustką.
Każdy, kto zamówi dla siebie, czy też podaruje jako prezent, portret DNA, wesprze działalność statutową Fundacji Badań i Rozwoju Nauki, przyczyniając się do rozwoju polskiej nauki i nowatorskich terapii medycznych, szczególnie zaś, innowacyjnej terapii leczenia cukrzycy – bionicznej trzustki wydrukowanej w technologii biodruku 3D.
Portrety DNAArt można zamówić w salonach Goldenmark w całej Polsce oraz na www.dnaart.pl
Archiwa
Kategorie
Ostatnie wpisy