demo@example.com 1st Floor New World. +848556778345

Walczymy z koronawirusem - Fundacja

  • Home
  • Walczymy z koronawirusem
Koordynator projektu

dr hab.med. Michał Wszoła

#walczymyzkoronawirusem

Aktualnie realizujemy kilka projektów dedykowanych najważniejszym problemom związanym z pandemią koronawirusa.

W obliczu pandemii postanowiliśmy wykorzystać naszą wiedzę i doświadczenie do walki z koronawirusem. Zgodnie z misją, która przyświeca nam już ponad 11 lat, czujemy się w obowiązku podjąć aktywne działania na rzecz ochrony zdrowia i życia. Chcemy realnie przyczynić się do polepszenia obecnej sytuacji. Zmobilizowaliśmy cały zespół fundacji oraz zaprzyjaźnione firmy i instytucje. Dołożymy wszelkich starań, aby wykorzystać nasz potencjał najlepiej, jak tylko jest to możliwe. W myśl zasady, że obecną pandemię pokonamy tylko odpowiednio zabezpieczeni i uzbrojeni w rzetelną wiedzę – czyli wartości, które propagujemy od początku istnienia fundacji.

Pamiętaj, że wspierając się wzajemnie, możemy efektywniej pomagać służbie zdrowia, pacjentom, seniorom, młodzieży i dzieciom. Razem zawsze możemy więcej! #walczymyzkoronawirusem

Przystąpiliśmy do oddolnej inicjatywy środowiska naukowo-akademickiego Uniwersytetu Warszawskiego #startujemyzpomaganiem, której najważniejszym celem jest połączenie sił w walce z koronawirusem. Przedsiębiorcy i start-upy, których podstawowa działalność została spowolniona lub zupełnie zamrożona, a ich zasoby są niewykorzystane, zaangażowały się w alternatywne działania i zaktywizowały na rzecz wspólnego dobra i wspierania potrzebujących. Projekt skupia się na tworzeniu i dostarczaniu niezbędnego zaopatrzenia dla medyków. Zebrane w ramach akcji fundusze zostaną przeznaczone na materiały do produkcji m.in. maseczek i przyłbic oraz zakup środków ochrony osobistej.

AuRes Resuscytator Automatyczny

Drukowanie ludzkich tkanek drzewa oskrzelowego

Obecnie nie ma skutecznego lekarstwa na zakażenie koronawirusem, dlatego badania w tym kierunku podejmuje wiele ośrodków naukowych. Na całym świecie panuje wyścig z czasem. Poza samym lekiem na zakażenie SARS-CoV-2 brakuje również bezpiecznego modelu badawczego do testowania leków.

Razem z firmą Polbionica i Centrum Medycznym MediSpace zdecydowaliśmy się wydrukować ludzkie tkanki drzewa oskrzelowego, na których będzie można w szybki, łatwy i co najważniejsze bezpieczny sposób sprawdzić potencjalną terapię na koronawirusa. O pierwszych efektach naszych działań poinformujemy już wkrótce.

Druk 3D filtrów do masek dla ratowników medycznych

W oparciu o zaprezentowane badanie międzynarodowego zespołu naukowców powiązanych z Uniwersytetem Stanforda zespół inżynierski Fundacji zaprojektował specjalną obudowę do filtra HEPA stosowanego w sprzęcie AGD. Element umożliwia montaż filtra do maski do nurkowania. Obudowa została zaprojektowana w taki sposób, aby osoba ubrana w maskę mogła wziąć prysznic nie mocząc filtra. Wydrukowany w technologii 3D prototyp nie został jeszcze przebadany pod kątem skuteczności filtrowania wirusów. W założeniu ma być to rozwiązanie, które będzie można wykorzystać w przypadku braku dostępności filtrów do zastosowań medycznych. W takiej sytuacji maska do nurkowania z filtrem HEPA zabezpieczy personel medyczny i zapewni właściwe filtrowanie zasysanego powietrza.

Fundacja