RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ!

W obliczu pandemii postanowiliśmy wykorzystać naszą wiedzę i doświadczenie do walki z koronawirusem. Zgodnie z misją, która przyświeca nam już ponad 11 lat, czujemy się w obowiązku podjąć aktywne działania na rzecz ochrony zdrowia i życia. Chcemy realnie przyczynić się do polepszenia obecnej sytuacji. Zmobilizowaliśmy cały zespół Fundacji oraz zaprzyjaźnione firmy i instytucje. Dołożymy wszelkich starań, aby wykorzystać nasz potencjał najlepiej, jak tylko jest to możliwe. W myśl zasady, że obecną pandemię pokonamy tylko odpowiednio zabezpieczeni i uzbrojeni w rzetelną wiedzę – czyli wartości, które propagujemy od początku istnienia Fundacji.

Pamiętaj, że wspierając się wzajemnie, możemy efektywniej pomagać służbie zdrowia, pacjentom, seniorom, młodzieży i dzieciom. Razem zawsze możemy więcej! #walczymyzkoronawirusem

Aktualnie realizujemy kilka projektów dedykowanych najważniejszym problemom związanym z pandemią koronawirusa.

#STARTUJEMY Z POMAGANIEM

Przystąpiliśmy do oddolnej inicjatywy środowiska naukowo-akademickiego Uniwersytetu Warszawskiego #startujemyzpomaganiem, której najważniejszym celem jest połączenie sił w walce z koronawirusem. Przedsiębiorcy i start-upy, których podstawowa działalność została spowolniona lub zupełnie zamrożona, a ich zasoby są niewykorzystane, zaangażowały się w alternatywne działania i zaktywizowały na rzecz wspólnego dobra i wspierania potrzebujących. Projekt skupia się na tworzeniu i dostarczaniu niezbędnego zaopatrzenia dla medyków. Zebrane w ramach akcji fundusze zostaną przeznaczone na materiały do produkcji m.in. maseczek i przyłbic oraz zakup środków ochrony osobistej.

Aby efektywnie pomagać, uruchomiliśmy formularz, za pomocą którego szpitale i placówki medyczne mogą zgłaszać swoje zapotrzebowanie. Dzięki takiej informacji będziemy w stanie szybko i sprawnie zorganizować niezbędną pomoc.

DRUKOWANIE LUDZKICH TKANEK DRZEWA OSKRZELOWEGO

Obecnie nie ma skutecznego lekarstwa na zakażenie koronawirusem, dlatego badania w tym kierunku podejmuje wiele ośrodków naukowych. Na całym świecie panuje wyścig z czasem. Poza samym lekiem na zakażenie SARS-CoV-2 brakuje również bezpiecznego modelu badawczego do testowania leków.

Razem z firmą Polbionica i Centrum Medycznym MediSpace zdecydowaliśmy się wydrukować ludzkie tkanki drzewa oskrzelowego, na których będzie można w szybki, łatwy i co najważniejsze bezpieczny sposób sprawdzić potencjalną terapię na koronawirusa. O pierwszych efektach naszych działań poinformujemy już wkrótce.

DRUK 3D FILTRÓW DO MASEK DLA RATOWNIKÓW MEDYCZNYCH

W oparciu o zaprezentowane badanie międzynarodowego zespołu naukowców powiązanych z Uniwersytetem Stanforda zespół inżynierski Fundacji zaprojektował specjalną obudowę do filtra HEPA stosowanego w sprzęcie AGD. Element umożliwia montaż filtra do maski do nurkowania. Obudowa została zaprojektowana w taki sposób, aby osoba ubrana w maskę mogła wziąć prysznic nie mocząc filtra. Wydrukowany w technologii 3D prototyp nie został jeszcze przebadany pod kątem skuteczności filtrowania wirusów. W założeniu ma być to rozwiązanie, które będzie można wykorzystać w przypadku braku dostępności filtrów do zastosowań medycznych. W takiej sytuacji maska do nurkowania z filtrem HEPA zabezpieczy personel medyczny i zapewni właściwe filtrowanie zasysanego powietrza. 

SYSTEM WSPOMAGANIA ODDECHU

Z całego świata dochodzą informacje o niewydolności nawet najlepszych systemów ochrony zdrowia, takich jak USA czy Wielkiej Brytanii i braku wystarczającej liczby respiratorów. Produkcja i zakup jednej takiej maszyny to koszt rzędu 100 000 PLN. Na całym świecie zgłaszane jest zapotrzebowanie na respiratory. Również w Polsce istnieje paląca potrzeba zwiększenia ich liczby w możliwie najkrótszym czasie i niskim kosztem.

Wraz z naszym Dyrektorem Naukowym dr hab.med. Michałem Wszołą oraz wolontariuszem dr Dominikiem Drobińskim, anestezjologiem na stałe pracującym w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA oraz grupą inżynierów i konstruktorów firmy Mudita rozpoczęliśmy budowę przenośnego i taniego systemu wspomagania oddechu na wypadek dużego nasilenia się pandemii. Powstał już w pełni funkcjonalny, pierwszy model i przygotowujemy się do uzyskania koniecznych certyfikacji oraz produkcji na masową skalę.

Aktualnie szukamy partnerów, którzy włączą się w projekt i udzielą nam wsparcia w zakresie produkcji. Zainteresowane firmy prosimy o wysłanie wiadomości na adres: covid19@mudita.com.

#ZOSTAŃWDOMU I POMAGAJ!

Nie otrzymaliśmy dofinansowania na żadne z powyższych działań. Jeśli chcesz wesprzeć nasze działania, możesz dokonać wpłaty na konto Fundacji:

BNP Paribas 47 1600 1462 1082 7176 3000 0001

w tytule przelewu wpisując walczymyzkoronawirusem lub przekazać darowiznę online.

Firmy i instytucje, które chcą włączyć się w walkę z koronawirusem, mogą przekazać zadeklarowaną kwotę na podstawie umowy darowizny.

Kontakt: sekretariat@fundacjabirn.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach związanych z otrzymywaniem newslettera Fundacji Badań i Rozwoju Nauki. Przyjmuję do wiadomości, że administratorem danych osobowych jest Fundacja Badań i Rozwoju Nauki, z siedzibą w Warszawie, ul. Rydygiera 8 a podstawą prawną przetwarzania jest moja dobrowolna zgoda. Mogę w każdej chwili odwołać tę zgodę, ale jej odwołanie nie wpłynie na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano przed tym odwołaniem. Moje dane przetwarzane będą do czasu wycofania przeze mnie zgody na to przetwarzanie. Administrator nie przewiduje ujawniania danych innym odbiorcom. Moje dane nie będą podlegały profilowaniu, nie będą też przekazywane do państw trzecich ani organizacji międzynarodowych.  Przysługuje mi prawo dostępu do treści moich danych, ich sprostowania, usunięcia, lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo do wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych, jeśli przetwarzanie będzie się odbywało niezgodnie z obowiązującymi przepisami.

 

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu zwiazanym z przesłaniem darmowego e-booka “Ogarnij cukier”. Przyjmuję do wiadomości, że administratorem danych osobowych jest Fundacja Badań i Rozwoju Nauki, z siedzibą w Warszawie, ul. Rydygiera 8 a podstawą prawną przetwarzania jest moja dobrowolna zgoda. Mogę w każdej chwili odwołać tę zgodę, ale jej odwołanie nie wpłynie na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano przed tym odwołaniem. Moje dane przetwarzane będą do czasu wycofania przeze mnie zgody na to przetwarzanie. Administrator nie przewiduje ujawniania danych innym odbiorcom. Moje dane nie będą podlegały profilowaniu, nie będą też przekazywane do państw trzecich ani organizacji międzynarodowych.  Przysługuje mi prawo dostępu do treści moich danych, ich sprostowania, usunięcia, lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo do wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych, jeśli przetwarzanie będzie się odbywało niezgodnie z obowiązującymi przepisami.