Finansowanie projektu
Projekt „Stworzenie technologii druku z biomateriałów i skonstruowanie biodrukarki 3D do zautomatyzowanego tworzenia bionicznych narządów” finansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Program Operacyjny Inteligentny Rozwój 2014-2020. Projekt realizowany jest w ramach konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju 3/1.1.1/2020 Szybka Ścieżka 3_2020. Okres realizacji: 01.01.2021 -30.06.2023.
Koordynator projektu B+R
dr hab. med. Michał Wszoła
Projekt finansowany przez:
Czas realizacji projektu:
Lider projektu:
Konsorcjum:
Stworzenie technologii druku z biomateriałów i skonstruowanie biodrukarki 3D do zautomatyzowanego tworzenia bionicznych narządów
Konkurs SZYBKA ŚCIEŻKA 3_2020
Celem projektu jest stworzenie, innowacyjnej w skali światowej, biodrukarki 3D dostosowanej do badań klinicznych wraz z komplementarnym zestawem autorskich biotuszy umożliwiających wydruk bionicznej trzustki na bazie komórek macierzystych pacjenta poddawanego przeszczepowi tego narządu. Docelowo technologia ma być wykorzystywana również w biodruku innych narządów ludzkich do przeszczepów.
Podczas realizacji projektu będziemy kontynuować prace nad stworzeniem technologii biodruku i skonstruowaniem biodrukarki 3D do zautomatyzowanego tworzenia bionicznych narządów. Nasza innowacyjna biodrukarka 3D ma być pierwszą na świecie, którą będzie można stosować w praktyce klinicznej, a konstruowana jest z myślą o leczeniu pacjentów w placówkach szpitalnych. Dzięki niej możliwe będzie drukowanie 3D bionicznych narządów, które docelowo będą przeszczepianie pacjentom w Polsce i na świecie.
Nasz nowatorski produkt pozwoli na uproszczenie skomplikowanych technicznie procedur medycznych, a przede wszystkim da nowe możliwości tworzenia spersonalizowanych narządów do badań i przeszczepów. Z biodrukarki 3D będą mogły korzystać firmy z branży medycznej i farmaceutycznej, szpitale i kliniki oraz centra naukowe. Wyjątkowym jej atutem będzie możliwość wytwarzania różnych rodzajów tkanek na jednej biodrukarce 3D, zamiast stosowania sprzętu dedykowanego tylko pod konkretny model tkankowy.