Wspieramy służbę zdrowia w walce z koronawirusem
Zespół specjalistów Fundacji Badań i Rozwoju Nauki przy współpracy z firmą Mudita®, w ciągu niespełna pół roku, przeznaczając własne środki finansowe, stworzył i zgłosił do opatentowania automatyczny resuscytator, który jest przełomowym rozwiązaniem w procesie szybkiego ratowania zdrowia i życia pacjentów. Będzie on służył pacjentom mającym problemy z samodzielnym oddychaniem, w szczególności zaś tym, zakażonym SARS-CoV-2, u których choroba ma ciężki przebieg i konieczna jest wentylacja mechaniczna. Użycie zaprojektowanego urządzenia da personelowi medycznemu czas na spokojną ocenę pacjenta i decyzję o dalszym postępowaniu. Niezwykle cenne, na każdym etapie prac projektowych, okazały się wiedza i doświadczenie zawodowe ekspertów związanych z Fundacją Badań i Rozwoju Nauki – dr. hab. med. Michała Wszoły oraz dr. Dominika Drobińskiego, anestezjologa pracującego w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie, na czas pandemii przekształconego w szpital zakaźny.
Projekt automatycznego resuscutatora AuRes został opracowany zgodnie z zaleceniami amerykańskiej organizacji AAMI (The Association for the Advancement of Medical Instrumentation) i FDA (The Food and Drag Administration). Od stycznia 2021 roku trwa proces wdrażania urządzenia AuRes do szpitali w Polsce i Europie.
Automatyczny resuscytator AuRes to proste w obsłudze urządzenie, którego głównym zadaniem jest dostarczanie tlenu do płuc pacjenta i mechaniczne wspomaganie funkcji oddechowych. Wentylator ma bardzo ograniczoną możliwość badania bieżącej funkcji oddechowej, a jego działanie oparte jest na jednorazowym worku AMBU – prostym zestawie do wentylacji i resuscytacji oddechowej. Mechanizm uciska worek, wtłaczając tlen do płuc. Istnieje możliwość ustawienia objętości wtłaczanego powietrza i częstotliwości uciskania. Dodatkowo urządzenie, dzięki swojej prostocie i niewielkim rozmiarom, może stanowić wyposażenie każdej karetki i oddziału szpitalnego, ponieważ nie wymaga wyspecjalizowanego personelu medycznego do obsługi oraz może być używane zarówno stacjonarnie, jak i w transporcie. Zaletą automatycznego resuscytatora AuRes jest lekka obudowa, minimalistyczny design i bateria wystarczająca na 2 godziny nieprzerwanej pracy.
Pierwszy prototyp powstał w kwietniu i od tego czasu przeszedł kilka literacji w oparciu o konsultacje z centrami symulacji medycznej, lekarzami i specjalistami w dziedzinie wentylacji oddechowej. Do projektu dołączyły czołowe firmy, produkujące urządzenia i automatykę przemysłową, co pozwoliło na zbudowanie urządzenia prostego w konstrukcji i jednocześnie niezawodnego.
Nagroda
Projekt niedrogiego, przenośnego resuscytatora automatycznego AuRes zdobył główną nagrodę A'Design Award w specjalnej kategorii “War on Virus”
Po niespełna pół roku po pierwszym projekcie inżynieryjnym, firma Mudita® i nasza Fundacja mogły pochwalić się wyjątkowym wyróżnieniem. Automatyczny resuscytator AuRes zajął pierwsze miejsce i otrzymał prestiżową, międzynarodową nagrodę Diamond Selection A’Design Award w specjalnej kategorii „War on Virus”. Wśród ponad 80 nominowanych projektów w kategorii „War on Virus", urządzenie było jedynym polskim projektem, który przeszedł do drugiego etapu konkursu i w toku publicznego głosowania pokonał wszystkich rywali i otrzymał tę ważną nagrodę. Listę nagrodzonych projektów można zobaczyć na stronie konkursu A’Design Award.
A’Design Award & Competition jest jednym z wiodących na świecie, odbywających się co roku, międzynarodowych konkursów designerskich. Nagrody A’Design Award są przyznawane w wielu kreatywnych dziedzinach, aby wyróżnić najlepszych projektantów ze wszystkich krajów, we wszystkich dyscyplinach. Zgłoszenia do konkursu są recenzowane i anonimowo oceniane przez wpływowe jury, złożone z doświadczonych pracowników akademickich, wybitnych członków prasy i uznanych specjalistów.
Nagroda przyznawana w specjalnej kategorii “War on Virus” w ramach konkursu organizowanego przez A’Design ma na celu promowanie oryginalnych koncepcji, architektury i wzornictwa przemysłowego, które pomagają w walce z pandemią SARS-CoV-2.
Mudita® to polska firma technologiczna, założona przez Michała Kicińskiego, współtwórcę CD Projekt. Misją Mudity® jest projektowanie elektroniki użytkowej, która pomaga zapewnić równowagę i jakość w życiu ludzi, na pierwszym miejscu stawiająć zdrowie fizyczne i mentalne. Nazwa firmy pochodzi od buddyjskiego określenia radości, której źródłem jest pomyślność innych ludzi. Firma Mudita® zatrudnia specjalistów ds. badań i rozwoju, programistów i ekspertów ds. marketingu i inżynierów, którzy posiadają wieloletnie doświadczenie w branży medycznej, zarówno w obszarach produkcji jak i certyfikacji gotowych produktów medycznych.