Finansowanie projektu
Projekt: „3D biodrukowana tkanka wątrobowa wraz z układem naczyniowym jako innowacyjny model do oceny toksyczności leków i skuteczności terapii antynowotworowych" finansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Program Operacyjny Inteligentny Rozwój 2014-2020. Projekt realizowany jest w ramach konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju 3/1.1.1/2020 Szybka Ścieżka 3_2020. Okres realizacji: 2021 -2023
Koordynator projektu B+R
DR HAB. MED. MICHAŁ WSZOŁA
Finansowany przez:
Czas realizacji projektu:
Lider projektu:
Konsorcjum naukowo-przemysłowe w składzie: Fundacja Badań i Rozwoju Nauki oraz Polbionica sp. z o.o.
3D biodrukowana tkanka wątrobowa wraz z układem naczyniowym jako innowacyjny model do oceny toksyczności leków i skuteczności terapii antynowotworowych
Cel projektu:
Celem projektu jest opracowanie innowacyjnych biotuszy dedykowanych do biodruku modelu 3D bionicznej tkanki wątrobowej z układem naczyniowym do testów toksykologicznych oraz modelu 3D bionicznej tkanki wątrobowej z układem naczyniowym i ogniskami nowotworowymi do badań nad skutecznością substancji leczniczych.
Pomysł stworzenia modelu 3D bionicznej tkanki wątrobowej z układem naczyniowym jest odpowiedzią na niedoskonałości obecnych modeli hodowli komórkowych, które z racji swojej dwu- lub trójwymiarowości mogą dawać wyniki oceny toksyczności bądź skuteczności badanych substancji, które w kolejnych etapach badań trudno jest przenieść na żywy organizm, czyli do fazy badań przedklinicznych. Skorzystanie z proponowanych modeli 3D, w tym modeli z ogniskami nowotworowymi, pozwoli na wstępne oszacowanie optymalnego wariantu i stężenia badanej substancji.
To, innowacyjne na skalę światową, rozwiązanie znajdzie zastosowanie w badaniach toksykologicznych oraz testach skuteczności nowych substancji leczniczych, co w przyszłości pozwoli na istotne ograniczenie lub może nawet, na całkowite odejście od badań przedklinicznych z udziałem zwierząt, na rzecz równie skutecznych badań z użyciem biodrukowanych modeli 3D z układem naczyniowym.
Czym są biotusze?
CO WARTO WIEDZIEĆ?
Skład biotuszu do biodruku modelu 3D bionicznej tkanki wątrobowej z układem naczyniowym powinien zapewnić wytrzymałość mechaniczną narządu, umożliwić adhezję komórek i ukierunkować je do dalszego wzrostu i rozwoju. Zastosowanie tego biotuszu powinno zapewnić: wysoką przeżywalność komórek (min. 80%), prawidłowe funkcjonowanie metabolicznego układu tkankowego (np. produkcję albuminy i heparyny) oraz stabilność i trwałość modelu. Ważną cechą biomateriałów do biodruku układów badawczych jest ich odpowiednia przezierność umożliwiająca obserwację pod mikroskopem.
Stworzenie i zastosowanie 3D bionicznego modelu tkankowego wątroby na etapie poprzedzającym badania przedkliniczne umożliwi przeprowadzenie zaawansowanych badań in vitro i pozwoli na optymalizację badań przedklinicznych oraz wytypowanie optymalnych wariantów i stężeń substancji leczniczych. Technologia biodrukowania 3D układów tkankowych znajdzie zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym przy testowaniu nowych leków i będzie alternatywą dla testów na zwierzętach, zapewniając równie rzetelne wyniki badań.
Głównym odbiorcą badań na biodrukowanych 3D modelach tkankowych będą firmy farmaceutyczne zainteresowane rozszerzeniem zakresu badań w procesie rozwoju substancji leczniczych.
Biotusze w formie gotowego produktu oferowane będą ośrodkom naukowym oraz podmiotom z branży biotechnologicznej.
Pomysłodawcą projektu jest wybitny chirurg, transplantolog dr hab. med. Michał Wszoła. Wraz z wykwalifikowanym zespołem badawczym i zarządzającym są gwarantem sukcesu badawczego przedsięwzięcia.