Patrycja Kowalska

• Position:
    Scientific team

A graduate of Biotechnology at the Faculty of Chemistry of the Warsaw University of Technology.  She gained her experience in the field of microbiology and cell culture not only as a member of the student research group, but also during numerous professional practices.

During her studies, she researched a newly isolated strain of Janthinobacterium and the violacein it produced. Her professional interests include studying the impact of various factors on eukaryotic cells.