Igor Zamora

He has the title of the Engineer of the Automation and Robotics Department at the Faculty of Mechatronics of the Warsaw University of Technology.

• Position:
    Scientific team

Igor graduated from Faculty of Automatic Control and Robotics at the Faculty of Mechatronics of the Warsaw University of Technology. He defended his master’s thesis at the Institute of Electronic Systems at the Faculty of Electronics and Information Technology of the Warsaw University of Technology. His MA thesis focused on intelligent brushless motor controller with Bluetooth interface for use on electric bikes. He has experience in commercial companies as a designer of electronic components. During his studies, he worked at Eastern Wall Technologies LLC on an innovative system to improve the efficiency of low-power single-phase electrical generators used in mobile vehicles, and at TRUMPF Huettinger LLC internship in the R&D department in the electronics team, later cooperation as an external company in the design of various systems. Since 2017, he has been a structural engineer and electronic engineer at the Foundation of Research and Science Development, where he works on the creation of a bioreactor and bioprinter as part of the “3D Bionic Pancreas” project.