Rydygiera 8, Warszawa

Planowanie zabezpieczenia medycznego dla załogowej podróży na MARSA

Koordynator projektu: dr hab.med. Michał Wszoła

Projekt Finansowany ze środków własnych Fundacji

Ponad 40 lat temu Człowiek stanął na Księżycu, obecnie Amerykańska Agencja Kosmiczna (NASA) przy współpracy z firmą Space-X Elona Musk’a, obiecują, że misja załogowa na planetę Mars będzie możliwa przed 2030 rokiem.

To ambitne zadanie niesie za sobą nie tylko problemy natury technicznej. Istnieje duże zagrożenie dla osób biorących udział w misji. Rodzi to wyzwanie stworzenia specjalnego systemu ochrony zdrowia i życia dla astronautów. Zarówno zaplecza na Ziemii, podróży na Marsa, ale także specjalnych wymagań dla Systemu ochrony życia i Zdrowia już na terenie samej bazy marsjańskiej.

Opracowanie może pomóc w dalszych, bardziej ambitnych planach. Mamy nadzieję, że dzięki temu Polska myśl medyczna włączy się w wyścig na Czerwoną Planetę.