Ogarnij cukier
Koordynator projektu: dr hab.med. Michał Wszoła

30 listopada 2017 odbyło się ostatnie z naszych webinariów. Linki do każdego z nich znajdą Państwo na poniższej stronie w sekcji Harmonogram oraz tematyka webinariów. Zapraszamy do oglądania!

Nasz ostatni webinar

„Ogarnij cukier” to autorski program edukacyjny Fundacji Badań i Rozwoju Nauki, który powstał z myślą o osobach chorujących na cukrzycę i ich rodzinach. W Polsce jest około 3 milionów osób, które zmagają się z tą chorobą. Cukrzyca może prowadzić do licznych powikłań. Wśród najczęstszych powikłań można wymienić choroby układu krążenia, degenerację układu nerwowego, utratę wzroku, czy niewydolność nerek wymagającą dializoterapii lub transplantacji. Zaangażowanie chorych w proces leczenia może ograniczyć te powikłania. Nie wszyscy mają świadomość, że samokontrola cukrzycy, zmiana trybu życia czy diety może pomóc w codziennym funkcjonowaniu. Eksperci zaproszeni do udziału w akcji, wybitni specjaliści w swoich dziedzinach udowodnią, że życie z cukrzycą to nie wyrok i pokażą jak można sobie pomóc.

„Ogarnij cukier” to cykl 11 bezpłatnych webinariów, które w prosty sposób przybliżają ważne tematy dla osób chorych na cukrzycę. Każdy interaktywny wykład online będzie składał się z części teoretycznej, czyli krótkiego omówienia danego zagadnienia przez ekspertów oraz części praktycznej, gdzie wszyscy zainteresowani będą mogli zadać prowadzącym pytania i otrzymać na nie odpowiedzi. Podsumowaniem wykładów będzie bezpłatny e-book składający się z opracowanych tematów webinariów.

Udział w webinariach jest bardzo prosty – wystarczy mieć dostęp do komputera lub urządzeń mobilnych z dostępem do internetu. Użytkownicy Facebooka będą mogli śledzić transmisję live na oficjalnym profilu FB Fundacji Badań i Rozwoju Nauki oraz zadawać prowadzącym pytania. Z myślą o osobach, które nie korzystają z social media, udostępniona zostanie możliwość obejrzenia części teoretycznej każdego w webinariów na stronie internetowej Fundacji Badań i Rozwoju Nauki. Link do każdego z wykładów będzie dodawany przy opisie każdego z webinariów.

Wykłady będą nagrywane i udostępnione na stronie internetowej Fundacji BiRN. Gwarantuje to możliwość zapoznania się z tematami poruszonymi w webinarium już po jego emisji.

Zapraszamy do śledzenia profilu Fundacji BiRN na FB. Znajdują się tam bieżące informacje związane z przebiegiem kampanii.

dr hab. med. Michał Wszoła

Koordynator projektu

1 lipca – 1 grudnia 2017

Okres realizacji

• Dofinansowanie: Ministerstwo Zdrowia
  • Partnerzy merytoryczni: Instytut Diabetologii, Przychodnia Lekarska MediSpace
  • Partner: Fundacja „Dr Clown”
  • Partnerzy instytucjonalni: Miasto Kraków, Miasto Poznań, Miasto Wrocław
  • Ambasadorzy kampanii: Weronika Kowalska-Blue Sugar Cube, Jerzy Magiera-mojacukrzyca.org, Monika Kulka, Anna Krawczyk
  • Patroni medialni: abcZdrowie.pl, cukrzycapolska.pl, diabetyk.tv, mojacukrzyca.org, Szugarfrik
Harmonogram oraz tematyka webinariów
14 września 2017 (czwartek), godz. 20.00

Temat: Promocja zdrowego stylu życia, znaczenie aktywności fizycznej w leczeniu cukrzycy i utrzymanie prawidłowej masy ciała
Prowadzący: dr hab. med. Michał Wszoła, chirurg ogólny, gastrolog, proktolog, transplantolog oraz mgr Kamil Goleń, specjalista treningu funkcjonalnego oraz trener przygotowania motorycznego

21 września 2017 (czwartek), godz. 20.00

Temat: Znaczenie i sposoby samokontroli cukrzycy
Prowadzący: prof. dr hab. Ewa Pańkowska, diabetolog

28 września 2017 (czwartek), godz. 20.00

Temat: Znaczenie i sposoby samokontroli cukrzycy
Prowadzący: dr Joanna Wardaszko, specjalista chorób wewnętrznych

5 października 2017 (czwartek), godz. 20.00

Temat: Hipoglikemia – definicja, przyczyny, objawy, skutki, postępowanie w zależności od czasu trwania, zapobieganie
Prowadzący: dr Joanna Wardaszko, specjalista chorób wewnętrznych

12 października 2017 (czwartek), godz. 20.00

Temat: Ogólne zasady żywienia chorych na cukrzycę i planowanie posiłków w cukrzycy (znaczenie poszczególnych grup środków spożywczych, składników pokarmowych, zapotrzebowanie energetyczne, rozkład węglowodanów w diecie, ograniczenia dietetyczne, indeks glikemiczny, ładunek glikemiczny)
Prowadzący: mgr Małgorzata Rudnik coach zdrowia i żywienia, mgr Tomasz Kolipński, dietetyk

19 października 2017 (czwartek), godz. 20.00
26 października 2017 (czwartek), godz. 20.00

Temat: Wymienniki węglowodanowe i białkowo-tłuszczowe w praktyce
Prowadzący: Oktawia Braun, dietetyk kliniczny

9 listopada 2017 (czwartek), godz. 20.00
16 listopada 2017 (czwartek), godz. 20.00

Temat: Późne powikłania cukrzycy, znaczenie właściwego leczenia i wyrównanie cukrzycy oraz odpowiedzialność chorego w ich zapobieganiu poprzez samokontrolę – Część I
Prowadzący: dr n.med. Marta Serwańska-Świętek, internista, nefrolog, transplantolog

23 listopada 2017 (czwartek), godz. 20.00

Temat: Późne powikłania cukrzycy, znaczenie właściwego leczenia i wyrównanie cukrzycy oraz odpowiedzialność chorego w ich zapobieganiu poprzez samokontrolę-Część II. “Uśmiech leczy” – wpływ emocji na zdrowie somatyczne. Zastosowanie “Terapii śmiechem” w cukrzycy
Prowadzący: dr n. med Marta Serwańska-Świętek, internista, nefrolog, transplantolog oraz Anna Mossakowska Fundacja Dr Clown

30 listopada 2017 (czwartek), godz. 20.00

Temat: Nowoczesne metody leczenia cukrzycy. Podsumowanie cyklu webinariów

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Fundację Badań i Rozwoju Nauki w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Jestem świadom/a, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem moich danych osobowych z bazy danych Fundacji. Pełny tekst polityki prywatności oraz Regulamin.