Projekt zrealizowany w okresie 1 lipca – 1 grudnia 2017

Ogarnij cukier
Koordynator projektu: dr hab.med. Michał Wszoła

30 listopada 2017 odbyło się ostatnie z naszych webinariów. Linki do każdego z nich znajdą Państwo na poniższej stronie w sekcji Harmonogram oraz tematyka webinariów. Zapraszamy do oglądania!

Nasz ostatni webinar

„Ogarnij cukier” to autorski program edukacyjny Fundacji Badań i Rozwoju Nauki, który powstał z myślą o osobach chorujących na cukrzycę i ich rodzinach. W Polsce jest około 3 milionów osób, które zmagają się z tą chorobą. Cukrzyca może prowadzić do licznych powikłań. Wśród najczęstszych powikłań można wymienić choroby układu krążenia, degenerację układu nerwowego, utratę wzroku, czy niewydolność nerek wymagającą dializoterapii lub transplantacji. Zaangażowanie chorych w proces leczenia może ograniczyć te powikłania. Nie wszyscy mają świadomość, że samokontrola cukrzycy, zmiana trybu życia czy diety może pomóc w codziennym funkcjonowaniu. Eksperci zaproszeni do udziału w akcji, wybitni specjaliści w swoich dziedzinach udowodnią, że życie z cukrzycą to nie wyrok i pokażą jak można sobie pomóc.

„Ogarnij cukier” to cykl 11 bezpłatnych webinariów, które w prosty sposób przybliżają ważne tematy dla osób chorych na cukrzycę. Każdy interaktywny wykład online będzie składał się z części teoretycznej, czyli krótkiego omówienia danego zagadnienia przez ekspertów oraz części praktycznej, gdzie wszyscy zainteresowani będą mogli zadać prowadzącym pytania i otrzymać na nie odpowiedzi. Podsumowaniem wykładów będzie bezpłatny e-book składający się z opracowanych tematów webinariów.

Udział w webinariach jest bardzo prosty – wystarczy mieć dostęp do komputera lub urządzeń mobilnych z dostępem do internetu. Użytkownicy Facebooka będą mogli śledzić transmisję live na oficjalnym profilu FB Fundacji Badań i Rozwoju Nauki oraz zadawać prowadzącym pytania. Z myślą o osobach, które nie korzystają z social media, udostępniona zostanie możliwość obejrzenia części teoretycznej każdego w webinariów na stronie internetowej Fundacji Badań i Rozwoju Nauki. Link do każdego z wykładów będzie dodawany przy opisie każdego z webinariów.

Wykłady będą nagrywane i udostępnione na stronie internetowej Fundacji BiRN. Gwarantuje to możliwość zapoznania się z tematami poruszonymi w webinarium już po jego emisji.

Zapraszamy do śledzenia profilu Fundacji BiRN na FB. Znajdują się tam bieżące informacje związane z przebiegiem kampanii.

dr hab. med. Michał Wszoła

Koordynator projektu

1 lipca – 1 grudnia 2017

Okres realizacji

  • Dofinansowanie: Ministerstwo Zdrowia
  • Partnerzy merytoryczni: Instytut Diabetologii, Przychodnia Lekarska MediSpace
  • Partner: Fundacja „Dr Clown”
  • Partnerzy instytucjonalni: Miasto Kraków, Miasto Poznań, Miasto Wrocław
  • Ambasadorzy kampanii: Weronika Kowalska-Blue Sugar Cube, Jerzy Magiera-mojacukrzyca.org, Monika Kulka, Anna Krawczyk
  • Patroni medialni: abcZdrowie.pl, cukrzycapolska.pl, diabetyk.tv, mojacukrzyca.org, Szugarfrik
Harmonogram oraz tematyka webinariów
14 września 2017 (czwartek), godz. 20.00

Temat: Promocja zdrowego stylu życia, znaczenie aktywności fizycznej w leczeniu cukrzycy i utrzymanie prawidłowej masy ciała
Prowadzący: dr hab. med. Michał Wszoła, chirurg ogólny, gastrolog, proktolog, transplantolog oraz mgr Kamil Goleń, specjalista treningu funkcjonalnego oraz trener przygotowania motorycznego

21 września 2017 (czwartek), godz. 20.00

Temat: Znaczenie i sposoby samokontroli cukrzycy
Prowadzący: prof. dr hab. Ewa Pańkowska, diabetolog

28 września 2017 (czwartek), godz. 20.00

Temat: Znaczenie i sposoby samokontroli cukrzycy
Prowadzący: dr Joanna Wardaszko, specjalista chorób wewnętrznych

5 października 2017 (czwartek), godz. 20.00

Temat: Hipoglikemia – definicja, przyczyny, objawy, skutki, postępowanie w zależności od czasu trwania, zapobieganie
Prowadzący: dr Joanna Wardaszko, specjalista chorób wewnętrznych

12 października 2017 (czwartek), godz. 20.00

Temat: Ogólne zasady żywienia chorych na cukrzycę i planowanie posiłków w cukrzycy (znaczenie poszczególnych grup środków spożywczych, składników pokarmowych, zapotrzebowanie energetyczne, rozkład węglowodanów w diecie, ograniczenia dietetyczne, indeks glikemiczny, ładunek glikemiczny)
Prowadzący: mgr Małgorzata Rudnik coach zdrowia i żywienia, mgr Tomasz Kolipński, dietetyk

19 października 2017 (czwartek), godz. 20.00
26 października 2017 (czwartek), godz. 20.00

Temat: Wymienniki węglowodanowe i białkowo-tłuszczowe w praktyce
Prowadzący: Oktawia Braun, dietetyk kliniczny

9 listopada 2017 (czwartek), godz. 20.00
16 listopada 2017 (czwartek), godz. 20.00

Temat: Późne powikłania cukrzycy, znaczenie właściwego leczenia i wyrównanie cukrzycy oraz odpowiedzialność chorego w ich zapobieganiu poprzez samokontrolę – Część I
Prowadzący: dr n.med. Marta Serwańska-Świętek, internista, nefrolog, transplantolog

23 listopada 2017 (czwartek), godz. 20.00

Temat: Późne powikłania cukrzycy, znaczenie właściwego leczenia i wyrównanie cukrzycy oraz odpowiedzialność chorego w ich zapobieganiu poprzez samokontrolę-Część II. „Uśmiech leczy” – wpływ emocji na zdrowie somatyczne. Zastosowanie „Terapii śmiechem” w cukrzycy
Prowadzący: dr n. med Marta Serwańska-Świętek, internista, nefrolog, transplantolog oraz Anna Mossakowska Fundacja Dr Clown

30 listopada 2017 (czwartek), godz. 20.00

Temat: Nowoczesne metody leczenia cukrzycy. Podsumowanie cyklu webinariów
Prowadzący: dr hab. med. Michał Wszoła, chirurg ogólny, gastrolog, proktolog, transplantolog

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach związanych z otrzymywaniem newslettera Fundacji Badań i Rozwoju Nauki. Przyjmuję do wiadomości, że administratorem danych osobowych jest Fundacja Badań i Rozwoju Nauki, z siedzibą w Warszawie, ul. Rydygiera 8 a podstawą prawną przetwarzania jest moja dobrowolna zgoda. Mogę w każdej chwili odwołać tę zgodę, ale jej odwołanie nie wpłynie na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano przed tym odwołaniem. Moje dane przetwarzane będą do czasu wycofania przeze mnie zgody na to przetwarzanie. Administrator nie przewiduje ujawniania danych innym odbiorcom. Moje dane nie będą podlegały profilowaniu, nie będą też przekazywane do państw trzecich ani organizacji międzynarodowych.  Przysługuje mi prawo dostępu do treści moich danych, ich sprostowania, usunięcia, lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo do wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych, jeśli przetwarzanie będzie się odbywało niezgodnie z obowiązującymi przepisami.

 

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu zwiazanym z przesłaniem darmowego e-booka “Ogarnij cukier”. Przyjmuję do wiadomości, że administratorem danych osobowych jest Fundacja Badań i Rozwoju Nauki, z siedzibą w Warszawie, ul. Rydygiera 8 a podstawą prawną przetwarzania jest moja dobrowolna zgoda. Mogę w każdej chwili odwołać tę zgodę, ale jej odwołanie nie wpłynie na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano przed tym odwołaniem. Moje dane przetwarzane będą do czasu wycofania przeze mnie zgody na to przetwarzanie. Administrator nie przewiduje ujawniania danych innym odbiorcom. Moje dane nie będą podlegały profilowaniu, nie będą też przekazywane do państw trzecich ani organizacji międzynarodowych.  Przysługuje mi prawo dostępu do treści moich danych, ich sprostowania, usunięcia, lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo do wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych Osobowych, jeśli przetwarzanie będzie się odbywało niezgodnie z obowiązującymi przepisami.