Cukrzyca typu 2

Najważniejsze objawy cukrzycy typu 2
Cukrzyca typu 2 może rozwijać się latami i pierwsze objawy mogą być trudne w zaobserwowaniu.
Podstawowe objawy to:

• niezaspokojone pragnienie;
  • częste oddawanie moczu;
  • spadek masy ciała pomimo apetytu;
  • ogólne osłabienie organizmu;
  • nadmierna senność;
  • kłopoty ze wzrokiem;
  • kłopoty z gojeniem ran;
  • swędzenie skóry;
  • mrowienie i pogorszenie się czucia w palcach rąk i nóg.

Najważniejsze zasady życia z cukrzycą typu 2
Z cukrzycą typu 2 zmaga się ponad 2 miliony polaków, a ta liczba wciąż rośnie. To poważny problem nie tylko polskiej służby zdrowia. Wciąż jest to choroba nieuleczalna, z którą można jednak żyć.
Oto podstawowe zasady:

• zdrowie odżywiania i właściwa dieta;
  • stała aktywność fizyczna, w tym codzienne spacery;
  • stosowanie się do zaleceń diabetologa;
  • poznanie swojej choroby i jej akceptacja;

Wykryj szybciej przed cukrzycą typu 2
Cukrzycę typu 2 można szybciej wykryć, wykonując regularne badania, polegające na kontrolowaniu poziomu cukru. Kiedy go mierzyć? Badanie powinno zostać zlecone każdej osobie powyżej 45. roku życia przynajmniej raz na 3 lata.
Raz na rok powinny badać się osoby, które:

• mają nadwagę (BMI ≥25 kg/m2 i/lub obwód w talii >80 cm u kobiet lub >94 cm u mężczyzn);
  • mają w rodzinie przypadki choroby;
  • nie są aktywne fizycznie;
  • stwierdzono u nich stan przedcukrzycowy;
  • mają nadciśnienie tętnicze;
  • cierpią na choroby układu sercowo-naczyniowego.
Cukrzyca w liczbach
miliony chorych w Polsce
tysięcy osób cierpi na cukrzycę typu 1
miliony leczonych z powodu cukrzycy typu 2
tysięcy osób ma niewykrytą cukrzycę

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Fundację Badań i Rozwoju Nauki w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Jestem świadom/a, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem moich danych osobowych z bazy danych Fundacji. Pełny tekst polityki prywatności oraz Regulamin.