O działaniach Fundacji w czasach pandemii w Wprost Zdrowie

8 września, 2021

Pomimo panującej pandemii COVID-19, dzieją się i dobre rzeczy w polskiej medycynie.

Dziękujemy WPROST Zdrowie za dostrzeżenie działań Fundacji Badań i Rozwoju Nauki.

Redakcja przypomniała czytelnikom, że pracujemy nad projektem bionicznej trzustki 3D, który zrewolucjonizuje leczenie cukrzycy typu 1 w Polsce i na całym świecie.

W maju br. udało nam się również zorganizować edukacyjną wystawę zdjęć mikroskopowych powstałych w laboratorium Fundacji.

Fotografie spod mikroskopu, pokazane w Galerii Plenerowej Łazienek Królewskich, to ilustracja fascynującej opowieści o powstawaniu 3D bionicznej trzustki.

A co nowego w medycynie, poza nami?

➡️ W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu dzięki wprowadzeniu technologii CAR-T uratowano w 2020 r. życie czwórce dzieci, które chorowały na dotychczas nieuleczalną postać białaczki.

➡️ Inicjatywa #uDARujżycie, która miała na celu zwrócenie uwagi na potrzebę podjęcia szybkiego działania, gdy rozpoznamy u kogoś niepokojące objawy świadczące o udarze mózgu takie, jak: niewyraźna mowa, opadający kącik ust, nagle zawroty i silny ból głowy, zaburzenia widzenia, utrata władzy w kończynach.

➡️ Gliwiccy radioterapeuci z Narodowego Instytutu Onkologii, we współpracy z kardiologami z Górnośląskiego Centrum Medycznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, od kilku miesięcy realizują eksperymentalny projekt innowacyjnej terapii arytmii serca u pacjentów, którym dotychczasowe metody nie pomogły.

➡️ Dr hab. Michał Ponczek z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego wraz z naukowcami z Pakistanu zidentyfikowali substancję odpowiedzialną za rozwój miażdżycy. Na podstawie tej wiedzy już powstają pomysły na nowe leki, które w przyszłości mogą zastąpić statyny.

Więcej w artykule: czytaj tutaj.