Czy cukrzyca typu 1 i 2 to dwie różne choroby ?

Słysząc o chorobie jaką jest „cukrzyca” mamy najczęściej przed oczami otyłą i raczej starszą osobę. Pierwszą rzeczą jaka przychodzi nam na myśl jest to, że zachorowała bo jadła za dużo słodyczy. To nic bardziej mylnego. Choroba ta może w każdym wieku nas dotknąć, począwszy od momentu narodzin do późnej starości.

Najczęściej występuje cukrzyca typu 2 (około 90% chorych) oraz cukrzyca typu 1 (około 10% chorych).

Mając na uwadze powyższe informacje, te dwa typy cukrzycy łączy potrzeba zewnętrznej interwencji przy normowaniu poziomu cukru we krwi.

Poza tym drobnym wspólnym szczegółem są to zupełnie różne choroby.

Cukrzycy typu 2 można zapobiegać poprzez zmianę stylu życiu, natomiast nie mamy wpływu na zahamowanie rozwoju cukrzycy typu 1.

Bardzo łatwo przeoczyć jest pierwsze objawy cukrzycy typu 2. Może rozwijać się latami i bardzo często diagnozowana jest w momencie rozwiniętych już groźnych powikłań cukrzycowych przy okazji.

Objawy cukrzycy typu 1 są bardziej nasilone niż w cukrzycy typu 2.

Przy szybkim zdiagnozowaniu cukrzycy typu 2 i zmianie stylu życia możliwe jest leczenie tylko samą dietą. Bardzo często w cukrzycy typu 2 zmniejszenie wagi ciała o kilka kilogramów powoduje lepsze jej wyrównanie.

W cukrzycy typu 1 występują duże wahania poziomu cukru we krwi natomiast w typie 2 mniejsze.

W typie 2 jest mniejsze ryzyko wystąpienia ostrych powikłań cukrzycy niż w typie 1 (hipoglikemia, kwasica ketonowa).

Przy zdiagnozowaniu cukrzycy typu 1 nie występują jeszcze powikłania cukrzycowe tak jak mogą rozwinąć się  już w typie 2.

Jeszcze kilka lat temu na cukrzycę typu 2 chorowały najczęściej osoby starsze, obecnie występuje również u dzieci i nastolatków. Przyczyną tego są złe nawyki żywieniowe oraz siedzący tryb życia, które prowadzą do nadwagi i otyłości co sprzyja insulinooporności i rozwojowi cukrzycy typu 2.

Na cukrzycę typu 1 można zachorować w każdym wieku.

Podsumowując:

Cukrzyca typu 1 i 2 to dwie różne choroby, u podłoża których leżą inne przyczyny i ich leczenie przebiega niejednakowo. Cukrzyca typu 1 nie jest powiązana ze stylem życia tak jak cukrzyca typu 2.

Jeśli już wiemy, że możemy zapobiec cukrzycy typu 2 lub wykryć na początku jej rozwoju to zróbmy to bo warto 🙂

Pobierz dawkę wiedzy o cukrzycy

Cukrzyca to poważna choroba, ale można nauczyć się z nią żyć – my Ci w tym pomożemy. Z naszego ebooka dowiesz się między innymi, dlaczego tak ważne jest właściwe leczenie cukrzycy.

AUTORZY

 • Małgorzata Rudnik
  Kierownik Biura
  Coach Zdrowia i Żywienia
  Wybór jej obecnej drogi zawodowej to efekt doświadczeń życiowych i kilkuletnich poszukiwań jak połączyć zawód z pasją.
 • Anna Karwowska
  Wolontariusz
  Sama o sobie mówi: „To nie tylko moja praca ale i pasja”. Prowadzi również blog o cukrzycy "Diabetyk i Dietetyk".

 

Zostaw komentarz

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Fundację Badań i Rozwoju Nauki w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Jestem świadom/a, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem moich danych osobowych z bazy danych Fundacji. Pełny tekst polityki prywatności oraz Regulamin.

FreshMail.pl
 

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Fundację Badań i Rozwoju Nauki w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Jestem świadom/a, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem moich danych osobowych z bazy danych Fundacji. Pełny tekst polityki prywatności oraz Regulamin.

FreshMail.pl