100 rocznica odkrycia insuliny – inauguracja kampanii „Insulina 100”

10 maja, 2021

100 rocznica odkrycia insuliny

Inauguracja kampanii „Insulina 100”

Minął wiek od przełomowego odkrycia w Toronto, które uratowało życie milionów osób z cukrzycą. Sir Frederick Banting miał zaledwie 30 lat, gdy w 1921 roku wyizolował insulinę. Odbierając w 1923 roku Nagrodę Nobla, został najmłodszym w historii jej laureatem w dziedzinie medycyny i fizjologii.

17 maja 1921 roku, Frederick Banting, Charles Best oraz John Macleod rozpoczęli badania na Uniwersytecie w Toronto. By uczcić to wiekopomne wydarzenie, 17 maja 2021 rusza kampania internetowa pod nazwą „Insulina 100”. Celem kampanii jest zwiększenie świadomości 100-lecia odkrycia insuliny, edukowanie o insulinie pod kątem historycznym i naukowym oraz zwrócenie uwagi na nierówności w dostępie do insuliny na świecie. W ramach kampanii odbiorcy będą mogli poznać historię insuliny i ciekawostki z nią związane, posłuchać ekspertów z dziedziny diabetologii, wziąć udział w dyskusji na temat insuliny i insulinoterapii oraz stać się częścią fotograficznego projektu.

Realizacja kampanii została zainicjowana przez Weronikę Burkot, ilustratorkę i cukrzycową działaczkę społeczną, która żyje z cukrzycą typu 1 od 1995 roku. Weronika reprezentuje Polskę na arenie międzynarodowej na konferencjach diabetologicznych oraz w akcjach i programach takich organizacji jak Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna (IDF). Jest założycielką społeczności Type1EU, która zrzesza cukrzycowych aktywistów z państw członkowskich UE.

Najważniejsze daty

• 17 maja 2021 – Inauguracja kampanii, 100 rocznica rozpoczęcia badań na Uniwersytecie w Toronto
  • 19 maja 2021 – Rozpoczęcie Instagramowej akcji „100 fiolek”
  • 27 lipca 2021 – 100 rocznica pomyślnego wyizolowania insuliny