Sprawdź ile wiesz o cukrzycy

Czy hemoglobina glikowana (HbA1C) o wartości 7,3% świadczy o prawidłowym wyrównaniu cukrzycy?

Correct! Wrong!

Czy ciśnienie o wartości 143/94 mmHg jest prawidłowym ciśnieniem u osoby z cukrzycą?

Correct! Wrong!

Czy można bezpiecznie podać domięśniowo glukagon osobie nieprzytomnej, przewlekle leczonej insuliną, jeżeli nie mamy możliwości zbadania poziomu glukozy we krwi?

Correct! Wrong!

Czy doustne leki obniżające poziom cukru we krwi (np. metformina i pochodne sulfonylomocznika) mogą spowodować zagrażającą życiu hipoglikemię?

Correct! Wrong!

Czy w okresie karmienia piersią wzrasta ryzyko hipoglikemii u kobiet chorych na cukrzycę typu I?

Correct! Wrong!

Czy stosowanie pompy insulinowej zwalnia osobę z cukrzycą ze stałej kontroli poziomu cukru we krwi?

Correct! Wrong!

Czy u osoby chorej na cukrzycę należy utrzymywać możliwie niskie poziomy glikemii (najlepiej w granicach 60-70 mg%) ponieważ istotnie zmiejsza to ryzyko powikłań?

Correct! Wrong!

Czy można istotnie zmniejszyć poziom hemoglobiny glikowanej (HbA1C) utrzymując bardzo niskie poziomy glikemii przez okres tygodnia przed badaniem?

Correct! Wrong!

Czy osoba mająca cukrzycę może spożywać w dowolnej ilości owoce?

Correct! Wrong!

Czy przy infekcji u osoby z cukrzycą poziom cukru we krwi wzrasta?

Sprawdź ile wiesz o cukrzycy
Teraz już widzisz ile wiesz o cukrzycy.
Pamiętaj z nami możesz wiedzieć jeszcze więcej – wystarczy śledzić nas na profilu fundacji
lub zapisać się do naszego NEWSLETTERA poniżej.